Çocuklarda kekemelik veya hızlı konuşmaya dikkat!

Kekemelik, artükilasyon bozukluğu, hızlı-bozuk konuşma gibi sorunlar akademik başarıyı etkiliyor.

Çocuklarda kekemelik veya hızlı konuşmaya dikkat!

Kekemelelik, artükilasyon bozukluğu, hızlı-bozuk konuşma gibi sorunların akademik başarıyı etkilediğini belirten uzmanlar, erken müdahalenin önemine işaret ediyor. Dil ve konuşma bozukluklarının kendiliğinden geçmesinin mümkün olmadığını kaydeden uzmanlar, ara dönemin bir fırsat olarak değerlendirilmesini tavsiye ediyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı İbrahim Yaşa, çocuğun gelişimini etkileyen dil ve konuşma bozukluklarının akademik başarı üzerine etkileri olduğunu söyledi.

DÜŞÜK NOTLARIN SEBEBİ İLETİŞİM SORUNLARI OLABİLİR

Yoğun bir okul dönemi sonrası, genel bir değerlendirme niteliği taşıyan karnelerin aileler tarafından büyük bir ilgiyle beklendiğini ve alınan notların tüm bu sürecin sonucu olarak değerlendirildiğini belirten Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı İbrahim Yaşa, şunları söyledi:

“Notlardaki düşüklük ise okula karşı ilgisizlik, çalışma istediğinin bulunmaması, öğrenme de güçlük veya dikkat sorunları olarak yorumlanabilmektedir. Fakat notlardaki düşüklüğün sebebi bireyin okul içerisinde yaşadığı iletişim güçlüklerine bağlı da olabilmektedir. Bu güçlükler kekemelik, artikülasyon bozukluğu, hızlı-bozuk konuşma ve disleksi gibi çok çeşitli dil ve konuşma bozuklukları temelli olabilir.”

Bu sorunların bireyin okul içi etkin iletişim kurmasına engel olduğunu ve akademik başarının düşük olmasına neden olabildiğini ifade eden İbrahim Yaşa, “Bu nedenle karne başarısındaki düşüklüğün okul, ders ve öğrenci bağlamında genel bir bakış açısı ile değerlendirilmesi oldukça önemlidir” dedi.

SORUNUN KENDİLİĞİNDEN ÇÖZÜLMESİ BEKLENMEMELİ

Sınıf içerisinde konuşurken takılan, belli sesleri telaffuz etmekte güçlük çeken, okuma ve yazmada, sembol tanımada sorunlar yaşayan veya konuşması arkadaşları ve öğretmeni tarafından anlaşılmayan çocuğun okul içi başarısı ve performansının yüksek olmasının beklenmemesi gerektiğini kaydeden Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı İbrahim Yaşa, şunları söyledi:

“Sürece bırakılan, yaş ilerledikçe geçmesi beklenen ve basit olarak algılanan dil ve konuşma sorunları akademik başarısızlığın en büyük nedeni olabilmektedir. Bu ve benzeri sorunları yaşayan birey, bulunduğu ortamdan uzaklaşma, sınıf içi etkin ders katılımında bulunmama, kendini ifade etmekten ve yanıt vermekten kaçınma, bildiği halde sorulara yanıt vermeme gibi çeşitli iletişimsel güçlüklere dayanan davranışlar gösterebilmektedir. Bu tür davranışlarda bulunan bireyin karne başarısındaki düşüklüğün sebebi gerekli uzman işbirliğinde değerlendirilmesi gerekmekte ve sürece yönelik müdahale gerekebilmektedir.”

TATİL DÖNEMİ BİR FIRSAT OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİ

Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı İbrahim Yaşa, karnelerdeki başarısızlığın öğretmen, aile ve öğrenci bağlamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Yaşa, bu süreçte görülen dil ve konuşma bozuklukları temelli ortaya çıkan iletişimsel güçlüklerin çözümü için ara dönem tatilinin bir fırsat olarak değerlendirilip ailelerin gerekli uzman desteğine başvurmalarının oldukça önemli olduğunu vurguladı.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Her yaştan insanda dil veya konuşma bozukluklarına rastlanabiliyor. Ebeveynler dil ve konuşma sorununa nasıl yaklaşmalı?
  • Kekemelik “kişiden kişiye farklılıklar gösterebilen bir akıcılık bozukluğu” olarak tanımlanıyor.
  • Telefonda vakit geçiren çocuklarda klip sendromu ortaya çıkıyor. Klip sendromlu çocuklar konuşmayı öğrenemiyor!
  • Kekemelik bir hastalık değildir. Kekemelikte erken ve doğru müdahale önemli... Kekemelik, psikolojik boyutuyla da etkiliyor.
  • Çocuğun dil gelişimi doğumdan itibaren izlendiğinde doğuştan getirdiği bir ses kapasitesinin olduğu görülmektedir.
  • Çocuğun dil gelişiminde ailenin önemine vurgu yapan uzmanlar, aile içi şiddet ve benzer travmaların dil gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerini anlattı
  • Randevu Al