Çocuklara verilen ilaçlara dikkat

Paylaş:

Dikkat eksikliği olan çocukların yüzde 90'ı ilaç kullanmaktadır. İlaç çocuğun hiperaktif davranışlarını bir süre engellese de, sınıf başarısı ya da sosyal sorunlar devam eder.


Çocuklara verilen ilaçlara dikkatİlaç sonuç değil sadece araçtır.

Öğrencinizde dikkat eksikliğini nasıl anlarsınız?


Dikkat Eksikliği Sendromu olan çocukların çoğunda, okula başlamadan önce sendromun belirtileri fark edilmez. Doğal olarak öğretmenlerden teşhis koymaları beklenemez ancak öğretmen çocuğun bir uzman tarafından test edilmesini önerebilir. Özel öğretme yöntemleri ise teşhisin konulmasından önce bile yararlı olacaktır. Özetle dikkat eksikliği olan bir çocuk, yaşına göre değil daha küçük yaşta bir çocuğun davranacağı gibi davranır. Sıralarını bekleyemez, söz almadan konuşmaya başlarlar. Bu hareketler değişik ortamlarda ve değişik konularda aynı sürekliliği gösterir ve çocuğun öğrenmesini ciddi boyutlarda engeller.

Öğrenciniz ilaç kullanıyorsa

Dikkat Eksikliği Sendromu olan çocukların yüzde 90'ı ilaç kullanmaktadır. Öğretmen doğal olarak ilaç tavsiye edemez ama çocuğun bir uzmana götürülmesini anne babaya önerebilir. Eğer uzman çocuğa ilaç verirse o zaman ilacın ne olduğunu, ne gibi yan etkileri olduğunu öğrenmelisiniz.

Doğru dozda verilmiş ilaç çocuğu uyuşturmamalı, yalnızca dikkatini tek bir konuya odaklayabilmesini sağlamalıdır. İlaç çocuğun hiperaktif davranışlarını bir süre engellese de, sınıfbaşarısı ya da sosyal sorunlar devam edecektir. Çocuğa ilacı bir yetişkin tarafından verilmeli ancak bu sessizce ve çocuğun onuru kırılmayacak bir şekilde yapılmalıdır.

Öğrenciler dikkatini toplamakta zorlanıyorsa

Öğrencileriniz arasında "dalıp" gidenler varsa aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz;

Soru soracağınız zaman gözlerinizi öğrencileriniz üzerinde sessizce gezdirerek, sınıfta heyecan yaratın.

Öğrencilerinize, ders sırasında sürpriz sorular sorarak dikkatlerini yalnızca sıralan geldiğinde toplamalarım engelleyin.

Sürpriz sorularınızdan birini soracağınız yolunda önceden bir sinyal verin.

Anlattığınız konuya ya da soracağınız soruya öğrencinizin ismini katın.

Dikkati dağılmaya başlayan öğrencinize (anlatığınız konuyla ilgili olması şart değil) basit bir soru sorun.

Öğrencinizle aranızda geçmiş özel bir şakayı tekrarlayarak dikkatini çekmeye çalışın.

Dikkati kolayca dağılan öğrencinize yakın durun ve ders anlatırken ara sıra elinizi onun omuzuna koyun.

Ders anlatırken sınıfta yürüyerek, dikkati dağılan öğrencinin yanından geçerken anlatmakta olduğunuz satırı önündeki kitapta gösteriniz.

Derslerin ve ödevlerin uzun olmamasına özen gösteriniz.

DR. SERDAR ALPARSLAN
PSK. YASEMİN KALKAVAN

KAYNAK: //www.bugun.com.tr