ÇOCUKLARA TACİZ ARTIYOR

ÇOCUKLARA TACİZ ARTIYOR

ÇOCUKLARA TACİZ ARTIYORAdli Tıp Uzmanı Fincancı, çok şaşırtıcı açıklamalar yaptı.

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, son günlerde sık sık gündeme gelen Hüseyin Üzmez olayı ve benzer olaylarla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Türkiye Psikiyatri Derneği adına konuşan Psikiyatr Şahika Yüksel, çocukluk çağında yaşanan cinsel istismarın çocuğun tüm hayatını etkilediğini söyledi. "Hüseyin Üzmez yalnız değil" diyerek, Üzmez gibi birçok kişinin çocuklara cinsel istismarda bulunduğunu dile getiren Yüksel, Üzmez olayında sağlık personelinin objektif olamadığını da sözlerine ekledi. Toplantıda her 4 çocuktan birinin cinsel istismara uğradığı ve bu olayların çocukların ruhsal yapılarında sorunlara neden olduğu da belirtildi.

GÜLBAHAR:"SUÇ TANIMINDA YANLIŞ VAR "

Daha sonra söz alan Avukat Derya Gülbahar ise, suç tanımında hala bir takım yanlışlar olduğunu ve bu yanlışların düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Cinsel istismar kavramının çocukların bu eylemi tartamaması anlamına geldiğini belirten Gülbahar, istismar kelimesinin kullanılmasının daha uygun bir tanım olacağını söyledi. "Ne zaman kadınları ve toplumu infiale sürükleyecek bir olay patlasa, bir milletvekili çıkıyor, yasa değişikliği önerisi veriyor. Yapısal sorunların tartışılması engellenmiş oluyor." diyen Gülbahar, inanılmaz bir popülizmle karşı karşıya olduğumuzu ve hiç kimsenin bu değişikliklerin peşinden koşmadığını sözlerine ekledi.

"MAHKEME ERKEK EGEMEN TOPLUMUN YANINDA OLMUŞTUR "

Soruna Adli Tıp açısından yaklaşan İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Uzmanı Şebnem Korur Fincancı ise, mahkeme heyetini ve Adli Tıp kurumunu eleştirdi. Üzmez vakasında, mahkemenin elinde birçok delil olduğunu bu delillerden en önemlisinin 14 yaşındaki kız çocuğunun zihinsel açıdan 10 yaşında olduğunu söyleyen Fincancı, "Yasaya göre çocuğun kendini savunması mümkün değil. Bu da ağırlaştırıcı bir sebeptir. Mahkemenin kanıtlar elinde olmasına rağmen kişinin tutuksuz yargılanmasına neden olmasını anlamak mümkün değil. " dedi.

ADLİ TIBBA TANIDIK BİLDİK VASITASIYLA ATANANLAR ÇOK

2003 yılında yasa değişikliği yapıldığını ancak yasanın Adli Tıp'ta merkezi yapıyı kaldırmak yerine bu yapının devam etmesine yardımcı olduğunu söyleyen Fincancı, Adli Tıp'a atananların tanıdık ve bildik isimler aracılığıyla üçlü kararnameyle atandığını söyledi. 2003'ten 2005'e kadar kuruma bir çocuk psikiyatrı alınmadığını ve bunun da Adli Tıbbın görevini ihmal ettiğini belirten Fincancı, kurumda muayene koşullarını da eleştirdi. ve " Adli Tıp kurumunda muayene ortamı yok. Söz konusu çocuk 7-8 kişinin önünde muayene edilmeye çalışılmıştır." dedi.

" MAHKEME BU RAPORA BAĞLI DEĞİLDİR"

Adli Tıbbın kurul yapılanmasının kendi başına sorgulanması gereken bir yapı olduğunu belirten Fincancı, kurumun verdiği rapora da değindi. " 18 sayfalık raporun arkasında " Bulgular yoktur. Daha önceki bulgular da yok olmuştur." deniliyor. 18 sayfalık bir raporu çok kısa bir sürede yazıyorlar. Belli bir süre çocuğun izlenmesi gerekiyor. 6 aydan bahsediliyor. Bazen 6 ay bile az gelebiliyor. Raporun hızla hazırlanmasında kuşku uyandırıcı bir durum var. Mahkeme raporu bir araç olarak kullanmıştır. Mahkeme bu rapora bağlı değildir. "diyerek, mahkeme heyetinin elindeki güçlü kanıtları kullanarak Üzmez'in salıverilmesini önlemesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al