Çocuklar neden uyumak istemez

Çocuklar neden uyumak istemez hiç düşündünüz mü? Uykuyu sevmeyen çocukların nedenleri nelerdir? Çocuklar neden uyumak istemez ya da az uyur? Uyumayan çocuklar için ne yapılabilir?

Çocuklar neden uyumak istemez

Büyüdü diye çocuğunuzun uyku saatlerinin düzene gireceğini mi düşünüyorsunuz? Sizi hayal kırıklığına uğratmak istemeyiz, ama uzmanlar bazı çocuklarda büyüdükçe uyku sorunlarının da arttığını söylüyor. İşte çocukların uyumak istememelerinin altında yatan nedenler...

Çocuk Neden Yalnız Uyumak İstemez?

Uyumak istemeyen çocuğunuzu yatağına yatırdıktan ve uyuduğundan emin olduktan sonra, sıranın artık kendinize geldiğini düşünürsünüz. Tam başınızı yastığa koyduğunuzda, birden çocuğunuzun ağlamaya başladığını ve odanıza geldiğini fark edersiniz. Tüm çabalarınıza rağmen, çocuğunuz uyumakta direnebilir.

Aklınıza ilk olarak kendi bireyselliğini ilan eden çocuğunuzun, sizi örnek alarak geç vakitlere kadar oturmak isteyeceği gelebilir. Aslında gerçek neden tabii ki bu değil? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi  Çocuk ve Ergen Uzmanı Psikoloğu Aynur Sayım, çocukların uykuya direnmelerinin altında birçok neden yattığını belirtiyor. Bunlardan en önemlisinin de anksiyete bozukluğu olabileceğini söylüyor. Uykuyu etkileyen diğer faktörleri de sıralayan uzmanımızın, çocukların daha rahat uykuya geçmelerine yardımcı olacak önerilerini mutlaka okuyun.

Uyumak İstemeyen Çocukla Nasıl Baş Edilir?

NEDEN UYKU SORUNLARI YAŞIYOR?

Uyumayan çocuklarda uyku sorunlarının büyük kısmı ikinci yıldan itibaren görülmeye başlar. Çocuklar uykuya dalmakta sıklıkla zorlanırlar. Sonraki dönemlerde de korkular, çocuğun anksiyetesinin yüksek olması, uyurgezerlik ve diş gıcırdatma görülmeye başlar. Çocuklar davranış diliyle konuşurlar. Eğer bir sorun yaşıyorlarsa bunu, davranış sorunlarıyla ifade ederler. Uyku da bu davranış sorunlarından biridir. Uykuya dalmakta zorluk, uyku bölünmeleri, uykuda alt ıslatma, genellikle çocukta bir sorun olduğunun habercisidir. Çocuk, anne-babadan ayrılıp odasına geçmek istemeyebilir. Çünkü ayrılacağı odada bir hareket veya dinamizm vardır. Ya da çocuğun anne ve babasıyla aralarında yeterli iletişim yoktur. Anne-baba işten geç geliyordur veya çocuk, onlarla doyurucu bir ilişki yakalayamıyordur. Tüm bu nedenlerle iletişimi devam ettirme peşinde olan çocuk, yatağına gitmek istemez.

ANKSİYETE, UYKU KALİTESİNİ ETKİLİYOR

Anne-baba arasında yaşanan sorunlar varsa, çocukla iyi ve güven veren bir ilişki tarzı oluşmamışsa, çocuk kardeş kıskançlığı yaşıyorsa, okulda öğrenme ve uyum sorunları varsa çocuğun anksiyetesi yükselir. Bu huzursuzluk, uyku kalitesine yansır. Çocuk "Gece korkuyorum!" diyebilir, anne-babaya yakın olmak isteyebilir. Hele ki küçük kardeş anne-babanın odasında yatıyorsa, çocuk da onların yanında yatmak isteme girişiminde bulunabilir. Ayrıca çocuklarda görülen uyku problemlerinin altında nörolojik sorunlar da yatabilir. Bu tür durumlarda bir nörolog yardımına ihtiyaç duyulmalıdır. Uyurgezerlik ve uyku esnasında konuşmak çocuklarda görülen uyku sorunlarından bazılarıdır. Bu problemler çocuk çok derin uykuda olduğu dönemde görülür.

GEÇİŞ NESNESİNE BAĞLANMAK NORMAL KARŞILANMALI

Çocuğun anneden ayrışmaya tahammül edemediği dönemde, her çocukta değişken olmakla birlikte 2-3 yaş arası dönemde, çocuk bir geçiş nesnesine ihtiyaç duyar ve ona bağlanabilir. Bu bir battaniye, annenin bir eşyası veya yumuşak bir oyuncak olabilir. Bundan dolayı çocuk yargılanmamalı ve o eşya yok edilmemelidir. Çünkü bu tür nesnelerin çocuğun gelişiminde bir anlamı vardır. Bir sonraki döneme geçebilmesi için çocuk kendisine bir yol bulmuştur.

PSİKOLOG AYNUR SAYIM: "UYKU SORUNUNUN BİRÇOK NEDENİ OLABİLİR!"

Çocuklarda yaşanan uyku problemleri, anne ve babaları en çok huzursuz eden konuların başında gelir. Çocukta uyku sorunu fiziksel olduğu kadar duygusal kaynaklı da olabilir. Anne-baba, çocuğun ihtiyaçlarına daha duyarlı olmalı, bunları ihmal etmemelidir. Korkular ya da anksiyete nedeniyle uyuyamayan çocuklarını anlamaları gerekir. Uyku, onların gelişimi açısından gerekli olan en temel gereksinimdir. Her çocukta uyku alışkanlıkları ve gereksinimlerinin farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır. Bu faktör dikkate alınarak uyku alışkanlığı geliştirilmelidir.

ÇOCUĞUNUZUN RAHAT UYUMASI İÇİN NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Çocuklar uykuya geçiş sırasında veya öncesinde sorun yaşıyorsa, anne-babalar bu konuda nasıl bir yol izlemeli? İşte önerilerimiz... •          Anne-baba çocuklarının ihtiyaçlarına duyarlı olup bunları zamanında karşılamalıdır. Çocuk sık sık uyandırılmamalıdır.  Çocukla güven veren bir ilişki kurulmalıdır. Bireyselleşmesi için destek olunmalı, kendisine güvenildiği hissettirilmeli, fazla korumacı olunmamalı ve ihmal edilmemelidir. •          Uyumadan önce çocuğun yatacağı ortam sakin tutulmalıdır. Gürültülü, hareketli ve eğlenceli bir ortam varsa, çocuk uyumak istemeyebilir. ® Çocuğa düzenli zaman ayrılmalı ve onunla kaliteli, keyifli ve etkileşim içeren paylaşımlarda bulunulmalıdır. Oyun oynamak, aktivite yapmak gibi... •          Çocuk yargılanmaman, cezalandırılmamalıdır. Korkuları ve anksiyetesi nedeniyle uyuyamıyorsa, onu anlamaktan uzak bir yaklaşım sergilenilmemelidir. Bu hem ilişkiyi bozar hem de sorunu daha da büyütür. •          Söylediklerini iyice anlamalı, onu dinlemeli ve rahatlaması sağlanmalıdır. 9 Disiplin sorunu varsa davranış ve puanlama çalışmaları yapılarak, ödül odaklı ve kararlılık içeren bir sistem kullanılabilir. •          Anne-baba çocuğun yanında tartışmamalı, birbirini eleştirmemeli ve sürekli her yerde bu sorundan bahsetmemelidir. •          Çocuğun uyumunda, dikkatinde, öğrenmesinde sorunlar varsa, alt ıslatıyorsa, agresif ya da içe kapanıksa mutlaka bir uzman yardımı alınmalıdır. Bebeğim ve Biz/Kasım 2013

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al