ÇOCUK VE HAYVAN SEVGİSİ

ÇOCUK VE HAYVAN SEVGİSİ
Paylaş:

Hürriyet

Uzman Psikolog Danışman Gülsüm Ertekin konuyla ilgili: "Sevme ve sevilme ihtiyacı doğumdan ölüme kadar sürer. Çocuk doğduğunda annesinden aldığı sevgi, en temel başlangıçtır. Büyüdükçe bu ihtiyaç anneden dış çevreye kaysa da, sevme ve sevilme ihtiyacı bitmeden devam eder. Hepimize her daim en iyi gelen de budur."dedi ve şöyle devam etti:

Çocuğunuzun farklı sevgilere ihtiyacı var
Çocuğunuz doğduktan sonra anne sevgisini meme, anne sütü, mama, dokunma ve temel ihtiyaçlarının karşılanması ile yaşar. Devamında geçiş nesnesi olarak bazen battaniyesi, bazen de oyuncak bir ayısı ile süreci tamamlar. Daha sonra çevresini ve diğer insanları tanımaya, ilgilenmeye, sevmeye ve sevgi ihtiyacını tamamlamaya çalışır. Çocuğunuz bu süreci yaşarken, sevgiyi tanımasında hayvanların da önemli bir etkisi vardır. Onun bir hayvana sahip olması, psikolojisinin gelişiminde de destekleyicidir. Sakinleşmesine, sosyalleşmesine, dostluk kurmasına, sevgiyi yaşayıp daha sonra hayatında buna yer vermesine, sorumluluk almasına, yol açar.

Birçok sorunu sevgi ile aşabilirsiniz. Çocuğunuzla yaşadığımız sorunları çözerken de evde hayvan beslemek destekleyici olacaktır. Bu süreçte, çocuğunuz hayvan beslerken, insanlarla nasıl sosyalleşeceğinin alıştırmalarını yapabilir, mutluluğunu veya mutsuzluğunu onunla paylaşabilir, kızgınlığını, huzursuzluğunu giderebilir. Belki de çocuğunuz bu sayede, sevdiğini kaybetme duygusunu da deneyimleyebilir. Bu duyguların küçük yaşta kazanılması, çocuğunuzun gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

Hayvan sevgisinin önemi
Sevgiyi, sadece insanın insanı sevmesi ya da sadece annenin çocuğunu sevmesi, çocuğun annesini sevmesi gibi, daraltmamız uygun olmaz. Sevgi o kadar geniştir ki, her şeyi sevebiliriz; bir yiyeceği, saksıdaki çiçeği, evinizi ya da kapıdaki arabanızı mesela, ancak hayvan sevgisi, tüm bu sayılan duygulardan çok farklıdır. Çünkü tıpkı bir insanı sevmek gibi, bu duygu da karşılıklıdır ve hatta iki canlı arasında daha koşulsuz bir sevgi bağı oluşur.

Siz çocuğunuzu ne kadar koşulsuz severseniz sevin, bazen günlük yaşamın koşturmasında ona yeterince ilgiyi, sevgiyi ve şefkati gösteremeyebilirsiniz, ancak evinizde beslediğiniz hayvanın tek dünyası siz olursunuz. Eğer, çocuğunuzun bir hayvanı varsa, o onundur ve ondan hep kendisini sevmesini, ilgilenmesini bekler. Hayvanın günlük işleri yoktur, kural koymaz, emir vermez daha yalın bir sevgisi vardır. Yiyecek verme ve her hayvana göre değişen birkaç temel bakımı yaptıktan sonra, geriye kalan daha çok sevgi paylaşımı olur. Çocuğunuz onunla oyun oynar, konuşur ve dertleşir.

Çocuğunuzun hayvan korkusu
Çocuğunuzla dışarıya çıktığınızda sokaktaki kedi ve köpeklere karşı nasıl sevgi gösterdikleri ve hemen dokunmak için ilerlediklerine tanık olmuşsunuzdur. Çocukların çoğu küçük yaşlarında, hayvanlara karşı korkusuzdur, genellikle merakla dokunmak ve sevmek için onlara yaklaşırlar. Yetişkinlerin cesaret edemedikleri birçok davranış gibi, küçük çocukların hayvanlara yaklaşırken hiç tereddüt etmediğini görmek, sıkça karşılaşılan bir durumdur, çünkü korku sonradan öğrenilen bir duygudur.

Çocuğunuzda oluşabilecek hayvan korkusu, çoğunlukla sokakta sık karşılaştığımız için, kedilere ve köpeklere yönelik olarak gelişebiliyor. Bunu daha çok tüylü hayvan fobisi olarak da adlandırabiliriz. Unutmamanız gereken bir nokta var ki, o da; çocuğunuzda oluşan "hayvan fobisi"ni, sizin pekiştirdiğinizdir. Belki de farkına varmadan yaptığınız birçok davranış ve söylediğiniz birçok söz, onun bu duygusunu tetiklenmesine yol açmaktadır.

Korkularını nasıl yenersiniz?
Çocuğunuza, hayvanlara karşı korkudan çok, sevgi aşılamak istiyorsanız, yapabileceğiniz birkaç basit uygulamayı sıralayalım:

- Çocuğunuzun en az korku duyduğu ya da duyacağını hissettiğiniz bir hayvanla, herhangi bir temasa geçmesini sağlamalısınız.

- Hayvanlara dokunmaktan korkuyorsa, öncelikle ona kavanozda bir balık hediye edebilirsiniz. Bu, onun bu sevgiyi yaşamasına olanak sağlar.

- Bir akvaryumcuyu ya da kuş satan bir dükkanı gezmeye gidebilirsiniz.

- Oturduğunuz yer uygunsa, belli aralıklarla düzenli olarak, birlikte balıklara ekmek verebilir ya da güvercinlere yem atmaya gidebilirsiniz. Bu davranış, onlara hem sorumluluk kazandırır, hem de korkusunu yenmeye faydalı olur.

- Onu mutlaka hayvanat bahçesine götürmelisiniz. Kendisinin cesaret edebildiği bir noktadan, çok yakınlarına gitmeden, hayvanlara bakabilirsiniz.

- Onlara mutlaka hayvanların çeşitliliği ve yaşamları hakkında bilgilendirmelisiniz.- Herhangi bir hayvanı beslemek, (yem atmak, süt vermek gibi) çocuğunuzun birçok korkusunu yenmede faydalı olacaktır.