ÇOCUK TACİZİNE KARŞI ÖNLEM

Tacize karşı dikkat! Önemli önlemlerden biri de çocukların cinsellik hakkında bilgilendirilmesi.

ÇOCUK TACİZİNE KARŞI ÖNLEM

Türkiye'nin gündeminde günlerdir yine bir çocuk tacizi vakası var. Gelişmiş olsun olmasın tüm toplumların en can sıkıcı sorunu olan çocuk tacizine önlem olarak görülen birçok uygulama da gündeme geliyor. Bunların başında gelen en önemli konulardan biri de çocukların cinsellik hakkında bilgilendirilmesi. Uzman Psikolog Dilek Kırcaoğlu, bu bilinçlenme ile ilgili ailelere önerilerde bulunuyor.

"Sağlıklı toplumların oluşabilmesi, her açıdan sağlıklı bireylerin yetişmesi ile mümkündür. Cinsel eğitim de bunun çok önemli bir parçasıdır. Cinselliği soran çocuğunuza vereceğiniz tutarsız cevaplar çocukta yanlış kanıların oluşmasına neden olabilir.

Cinsel eğitimin doğru zaman ve ortamda verilmesi çocuk açısından karmaşık olan bu olayı anlaşılır hale getirecektir. Bu anlamda en doğru zaman çocuğun “Ben nereden geldim” sorusunu bize sorması olacaktır. Eğer çocuğunuzla bu anlamda doğru bir iletişim kuramazsanız o yanlış kaynaklara yönelebilir. 0-2 yaş bebek için kendi bedenini tanıdığı dönemdir.

3 YAŞTAN İTİBAREN SORULAR BAŞLAR

3 yaştan itibaren iki farklı cinsi kavramaya ve bu anlamda sorular sormaya başlar. Çocuğun cinsellikle ilgili soruları ve bazı eylemleri (mastürbasyon, cinsel organlara dokunma gibi) olabilir. Kesinlikle abartılı tepkilerden kaçınmalı ve ayıp, pis gibi yaklaşım göstermeli ve azarlanmamalıdır. Bu tavır çocuğun ileride sağlıklı bir cinsel hayat kurmasını engelleyebilir.

Cinsel organlardan da söz ederken diğer organlardan bahseder gibi rahat bir şekilde bilgilendirme yapılmalıdır. Değişik isimler yerine (halk arasında kullanılan), vajina ve penis isimleri kullanılmalıdır. Karşı cinsin farklılığını görerek öğreneceklerdir.

Bu konuda açık davranılmalıdır. 4-5 yaşlarında çocuk hayata dair bir sürü sorduğu gibi cinsellik hakkında da sorular soracaktır. Bu sorular doğallıkla yanıtlanmalıdır.
Çocuğun öğrenmek istediğinin dışında bilgi vermemek gerekir. Eksik bilgilendirme de onu, merakını başka yönden gidermeye sevk eder. Çocuğunuzu bu dönemde çok iyi gözlemlemelisiniz. Sorduğu sorular yaş düzeyine uygun değilse, bunları nereden duyduğunu sakin bir şekilde araştırmalısınız.

ABARTILI TEPKİLERDEN KAÇINMAK GEREK

Cinsel konularda abartılı tepkilerden kaçınmak gereklidir. Bu çocuğun suçluluk duymasına ve korkmasına neden olur. Yanlış bir şey yaptığını düşünebilir. Sakin olun. Sakın kızmayın. Onun merak ettiklerini size sorması için iletişime açık bir ortam yaratmalısınız."

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al