Çocuk Psikolojisi Kitapları Nelerdir

Anne ve babalar için, öğretmenler için ve bu konu ile ilgili olan diğer uzmanlar için çocuğum doğumundan önceki döneminden başlayıp ergenlik dönemi sonuna kadar ki gelişim sürecini açıklama amacında olan kitaplar çocuk psikolojisi kitapları olarak bilinirler.

Çocuk Psikolojisi Kitapları Nelerdir

Gelişim psikolojisi tarafından bir değerlendirme yapıldığında her bir bireyin yaşamının belirli dönemlerinde yapmaları gereken gelişim görevlerinden söz edilir.

Çocukların yaptıkları her davranışın altında psikolojik bir neden bulunur. Bu kitaplar davranışların altında yatan gerçek nedenleri ortaya çıkarma ve yapılan davranışlara gösterilecek olan tepkileri doğru yöne doğru yönlendirmeyi amaçlarlar. Bu nedenle çocuğunuzun gelişimi sırasında geçen tüm evreleri bilinçli bir şekilde izlemek, çocuğun ihtiyaçlarını doğru zamanda ve yeterli oranda karşılayabilmeyi isteyen anne babalar öncelikle çocuklarının psikolojilerini doğru anlamaları gerekir.

Çocuk Psikolojisi Nasıl Gelişir

Çocukların psikolojik olarak gelişmeleri ilk önce yaşadıkları aile ortamında şekillenmeye başlar. Aile içindeki gelişimden sonra ikinci olarak çevrenin etkisi ile çocuğun kişilik gelişim süreci tamamlanır. Eğer çocuğunuzu iyi bir şekilde yetiştirme amacındaysanız o zaman elinizden ne geliyorsa yapmaya hazırsınız demektir. Çocuk psikolojisi kitapları aslında temel olarak bu isteği harekete geçirmeyi ve doğru yönlendirmeyi amaçlamaktadır. Kısacası çocuk psikolojisi konusunda kendinizi geliştirmenizi ve neleri yapmanız gerektiğini öğretmeye çalışırlar.

Bir Çocuğun Psikolojinin Bozulduğunu Anlama Yolu

Küçük yaştaki çocuklarla uğraşmak fazladan sabırlı olmayı gerektirir. Çünkü küçük çocukların neye kızdıkları, neden sevindikleri ya da niçin üzüldüklerini anlamak oldukça zordur. Yaşadıkları olumlu ya da olumsuz olan her şeyi oyun ile şekillendirirler. Bunlar sadece sıkça karşılaşılabilen durumlardan bazıları.

Çocuklar eğer okula gidiyorlarsa olumsuz bir durumda gösterebilecekleri ilk tepki okula gitmek istememeleridir. Bu sorunun temeline inerek asıl nedeni öğrenmek ve çözmek gerek aksi halde bu sorun yavaş yavaş büyüyebilir ve çocuğun sosyal hayattan izole olması ile sonuçlanabilir. Gelişimleri durabilir ve bazı alanlarda ruhsal bozukluklara varan sonuçlarla karşılaşılabilir. Çocuk psikolojisi kitapları bu tür sorunlarla karşılaştığınız zaman neler yapmanız gerektiği konusunda sizleri bilgi sahibi yapar. Ayrıca çocuğunuz ile doğru iletişim kurmanızı sağlarlar.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yaz tatiliyle beraber çocukların teknoloji kullanımının arttığına dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog Gökçe Vogt, ekran başındaki zamanın mutlaka yönet
  • LGS’de yerleştirme sonuçları açıklandı. Şimdi nakil süreci yaşanıyor.
  • Bursa’da çöp biriktirilen evde uzun süre ihtiyaçlarından yoksun bırakılan çocuğun ruhsal sorunlar ve travmayla karşı karşıya kaldığını belirten Uzman
  • Boşanma kararının çocuğun yaşına uygun şekilde anlatılmasının önemli olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, boşanma kararının açıklanma
  • Tatilin değerlendirilme şeklinin çocuğun bütüncül gelişimini doğrudan etkilediğini belirten çocuk gelişimci Begüm Gamiş Çiftçi, bu süreç eğlenme ve di
  • Çocuklar da depresyona girer mi? Bağlanma sorunu bebek depresyonuna yol açabilir. Ergenlik depresyonunda bu belirtilere dikkat!
  • Randevu Al