Çocuk kaşif bilim dünyasını şaşırttı

Clara Lazen 10 yaşında, Amerika'da Cansas City'de yaşıyor. Clara 5. sınıfa giden bir kız çocuğu. Karbon, oksijen ve nitrojenden oluşan "tatranitraoksikarbon" ismi verilen patlayıcı yapımında ve enerji sektöründe kullanılabilecek bir molekül buldu ve bilim dünyasını şaşırttı.

Çocuk kaşif bilim dünyasını şaşırttı

Clara'nın bilim öğretmeni Kenneth Boehr, bir gün sınıfa top ve çubuklarla gelerek molekülleri anlatmaya başladı. Sonra öğrencilerin eline top ve çubuklar vererek belli molekülleri inşa etmelerini istedi.

Clara'nın oluşturduğu molekül modeline isim veremeyen öğretmeni, fotoğrafını çekerek Humboldt State Üniversitesi'ndeki kimyager arkadaşına gönderdi. Moleküldeki atomların konfigürasyonunun henüz tanımlanmadığı ortaya çıktı.

Bu molekül doğal olmadığı için sadece laboratuvarlarda sentez edilebilecek ve kullanım alanı gerçekten çok geniş olabilecek yeni bir buluş. Şimdi küçük dâhi Clara'nın "Computational and Theoretical Chemistry" isimli bilimsel dergide tanınmış kimya profesörleriyle birlikte bir bilimsel yayını var.

Soranlara yanıtı: "Bilim kadını olmaya karar verdim!"

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Psychological Science ‘da yayımlanan yeni bir çalışma; başkalarının zihinsel durumları hakkında akıl yürütebilmeyi öğrenen çocukların bir ödülü kazanm
  • Çocuk için korku, bilinmeyene karşı verdiği duygusal tepkiyi ifade eder. Normal gelişim sürecinde çocukta korkular olması doğaldır. Savunma mekanizmal
  • SMA hastalığı (Gevşek Bebek Sendromu) nedir, nasıl tedavi edilir? Spinal Müsküler Atrofi (SMA), hareket sinir hücrelerinden (motor nöronlardan) kaynak
  • Randevu Al