Çocuk gelişiminde ezber bozan açıklamalar

Anne babalar dikkat! İşte uzmanlardan çocuk gelişimiyle ilgili ezber bozan çarpıcı açıklamalar.

Çocuk gelişiminde ezber bozan açıklamalar

Anne babalar dikkat! İşte uzmanlardan çocuk gelişimiyle ilgili ezber bozan çarpıcı açıklamalar.

hastalik_bebekÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Özer Pala, yıllardır doğru bilinen bilgilerin yanlış olduğunu, bu yanlışların düzeltilmediği takdirde gelecek nesillerin sağlıklı gelişimlerinin mümkün olmadığını söyledi. Prof. Dr. Özer Pala, çocuk gelişimiyle ilgili ezber bozan şu çarpıcı açıklamaları yaptı.

PROBİYOTİKLER BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR!

Sezaryen veya prematüre doğan çocuklarla normal doğan çocukların bağışıklık sistemleri çok farklılık gösterir. Bunun başlıca nedeni; çocuğun doğum kanalında anneden aldığı, vücuda yarar sağlayacak olan mikropları zamanla bağırsakta tutup koruyuculuk sağlamasıdır. Erken doğan ve küveze konan bebeklerin, anneyle teması olmadığı için çevredeki değişik mikroplar 'normal bağırsak florası' denilen koruyucu mikropların gelişmesini etkilediği için bağışıklık sisteminin geç gelişmesine sebep olur. Probiyotiklerin önemi işte burada ön plana çıkar. Çünkü probiyotikler, bağırsak sistemini korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Doğal prebiyotik veya dışarıdan alınan takviyelerle bu dengeyi tekrar kurmak gerekir.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

İNEK SÜTÜNÜN 4 ZARARI

1* İNEK SÜTÜNDEKİ KALSİYUM BAĞIRSAKTAN EMİLMEZ

Genetik diyabetli çocuklar ne kadar erken ek gıda ve inek sütü alırsa o kadar erken diyabet ortaya çıkar. Hazır mamadan ziyade bu işi yapan faktör inek sütüdür. İnek sütündeki kalsiyum bağırsaktan emilmez. Kalsiyum fosfor oranı bire birdir bunun emilebilmesi için 2'ye 1 olması gerekir.

2* İNEK SÜTÜ KEMİK ERİMESİ YAPAR

Anne sütü en güzel kalsiyum kaynağıdır. İnek sütünden yeterince kalsiyum sağlayamazsınız, erişkinlerde kemik erimesi olmasın diye verilen inek sütü kemik erimesi yapar. Kalsiyum almak için mutlaka süt içmek gerekmez. Maydanoz, badem, brokoli, süt ürünlerinden çökelek, peynirde de kalsiyum var. 3* İNEK SÜTÜ DAMAR SERTLİĞİNE ZEMİN HAZIRLAR İnek sütü yerine keçi sütü almak daha yararlıdır. Keçi sütündeki kalsiyum, vücut için daha yararlıdır. Keçi sütündeki yağlar damar sertliğine daha az yatkınlık gösterir. Halbuki inek sütü daha ilk günden başlayarak damar sertliğine zemin hazırlar.

4* SÜT İÇEN ÇOCUKLAR HİPERAKTİF OLUR

Süt bağırsaktan demir ve çinko eğilimini engeller. Süt içen çocuklar hiperaktif olur. Bu çocuklar yerlerinde oturamazlar. Davranış bozukluğunun bir numaralı sebepleri arasında süt gelir. SÜT YERİNE YOĞURT TÜKETİN! Süt yerine yoğurt tüketilmelidir. Ancak yoğurt, günlük sütten değil çarşı sütünden yapılmalıdır. UHF'lı süt kesinlikle kullanılmamalıdır. Yoğurt kaplarına dikkat edilmesi gerekir, bazılarının altında 6 numara var. 6-7 numara Bisfonel-A açısından yoğun olduğu için zararlıdır.

PORTAKAL SUYU METABOLİK SENDROMU TETİKLER

Günlük C vitamini ihtiyacı 50 mg kadardır. Fazla alındığında bağırsakların düzenini bozabilir, zamanla böbrek taşı oluşabilir. Portakal suyundaki fruktoz; Metabolik Sendrom denilen yağlanmayı, şeker hastalığı, kan yağlarının artmasını, ilerde tansiyon oluşmasını sağlayacak ana faktörlerden biridir. Kısa bir süre öncesine kadar sadece erkeklerde görülen GUT hastalığının bir numaralı sebebi portakal suyudur. Normal yenilen her yeşillikte C vitamini vardır. Çok fazla C vitaminine ihtiyaç yoktur. Her şeyin fazlası zarar. Bir portakal suyuna kaç tane portakal sıkılırsa, sıkılan portakal kadar fruktoz karaciğerde yağlanmaya sebep olur.

BİSFONEL A: ZEHİR

Bisfonel A 7 numara ile gösterilir. Özellikle su bidonlarında görülür. Plastiğin sertliğini sağlayan bir maddedir ama zehirdir. Kan yağlarını artırır, karaciğeri yağlandırır, insülin direncini artırır, hamilerde çocuğun cinsiyetini etkiler, erkek çocuklarda göğüs büyümesine yol açar, kişiliğini etkiler, kız çocuklarda erken erkek çocuklarda ise geç ergenlik oluşmasına sebep olur. 5 numaranın dışındakilerin mümkün olduğunca kullanılmaması gerekir.

ANNE SÜTÜNÜN DEĞERİ BİLİNMİYOR

Anne sütü, altın değerindedir ama kıymeti bilinmiyor. Annenin sütü az geldiğinde hemen bir kutu mama veya ek gıdalar verilerek bebeğin bağırsak florası bozuluyor. Bu da bebeğin alerjik olmasını, ailede genetik olarak şeker hastalığı varsa şeker hastalığına yatkınlığı artırıyor. HÜRRİYET AİLE
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Psychological Science ‘da yayımlanan yeni bir çalışma; başkalarının zihinsel durumları hakkında akıl yürütebilmeyi öğrenen çocukların bir ödülü kazanm
  • Randevu Al