Çocuğunuzun bağımlı olduğunu nasıl anlarsınız?

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Çocuk - Ergen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mine Elagöz Yüksel anlattı. Çocuğunuzun bağımlı olduğunu nasıl anlarsınız?

Çocuğunuzun bağımlı olduğunu nasıl anlarsınız?
Paylaş:

Teknoloji bağımlılığının çocukların hayal gücü üzerindeki etkisi nedir?
Bağımlılık, kişinin kendisine zarar verse de engelleyemediği bir durumdur ve anlaşılacağı üzere kısıtlılık yaratır. Dolayısıyla kısıtlayıcı ortamda hayal gücü gelişmez, aksine çocuğa belirli sınırlar dahilinde serbest alan tanıyan ortam içinde çocukların yaratıcılığı ve hayal gücü gelişir.

Bu çocukların sosyal ve aile hayatı nasıl etkilenir?
Teknolojinin kendisi de bir sosyal hayat barındırır. Çocuklar günlük hayattaki arkadaşları ile teknoloji vasıtasıyla konuşmanın yanında yabancılarla da arkadaşlık kurabilmektedir. Bu durumun avantajları da vardır. Bağımlılık tanısı ise çocuğun işlevselliği etkilendiği zaman konulur. Dolayısıyla bağımlı çocuğun sosyal ve aile hayatı kısıtlanmıştır. Çocuk arkadaşları ve ailesiyle daha az zaman geçirir, kendi odasından çıkmak istemez, vaktinin çoğunu teknoloji ile geçirmek ister. Teknolojiye ulaşamayacağı alanları tercih etmez, oralarda sıkılır. Bağımlılık arttıkça etkilenme ve soyutlanma da artacaktır.

Dikkat dağınıklığına neden olur mu?
Teknolojinin aşırı kullanımı dikkat dağınıklığının en önemli ve önlenebilir sebeplerinden biridir. Özellikle 0-3 yaş döneminde yaşına uygun olmayan miktarda ekran maruziyeti ileri dönemde dikkat eksikliği gelişimi için risk oluşturmaktadır.

BU DURUMLA KARŞILAŞAN AİLELER NASIL DAVRANMALI?

Öncelikle kendilerinin teknoloji ile ilişkisini gözden geçirmeliler. Çocuk ebeveynini taklit eder. Ebeveyn evde vaktinin çoğunu televizyon, bilgisayar karşısında geçiriyor ya da telefon elinden düşmüyorsa, çocuk da benzer yönelimler gösterecektir. Ailenin çocuk ile iletişimi çok önemlidir. Ebeveyn çocuğun teknoloji ile geçirdiği süreyi ve ne yaptığını denetlemelidir. Çocuklarla kurdukları iletişimi artırmalı, çocuğu farklı etkinliklere teşvik etmelidir. Ebeveyn hem süre hem içerik konusunda sınır koymalıdır. Ekranın süresi çocuğun günlük hayatını etkileyecek, arkadaş ve aile ilişkilerini azaltacak, fiziksel aktivite yapmasını önleyecek miktarda olmamalıdır. İçeriğin çocuğun yaşına uygun olması, fazla şiddet öğesi içermemesi ve yaşına uygun olmayan haber ya da dizilerin seyrettirilmemesi önemlidir.

İçeriğin mümkünse beraber izlenmesi, mümkün değilse çocuğun ortak alanda ekran karşısına geçmesi, ebeveynin çocuğun ne izlediğini takip etmesi ve izlenen üzerinde sohbet edilmesi çocuğu koruyacaktır. Aynı şekilde çocuk eğer ekran karşısında oyun oynuyorsa mümkünse beraber oynamalı, değilse ebeveynin çocuğun ne oynadığından, oyun esnasında kimlerle görüştüğünden haberdar olması önemlidir.

Aileler bu sorunu nasıl dengelemeli?
Önemli olan teknolojiyi dengelemektir; çocuğu ne tamamen kısıtlamak, ne de tamamen maruz bırakmaktır. 2 yaş altı çocukları bir şekilde ekranlardan uzak tutmak gereklidir. Çünkü onlar henüz ne seyrettiklerini anlayacak yaşta değiller ve beyin gelişimleri için fazla uyaran almak yerine çevrelerini gözlemlemeye ihtiyaç duymaktalar. Sonraki yaşlarda özellikle çocuğun yaşı küçük ise çocuk, ebeveynin teknolojinin doğru kullanımında rehberlik etmesine ihtiyaç duymaktadır.

Aile bu durumla baş edemediğini düşünüyor ise bir çocuk-ergen psikiyatri uzmanından yardım alınmalıdır.

Yasak getirmek makul bir davranış mıdır?
Yasaklardan değil sınırlardan bahsetmek yerinde olur. Evde var olacak kurallar ve sınırlar çocuğun kendini güvende hissetmesine sebep olur, sağlıklı gelişimini destekler. Ceza yerine çocuğun olumlu yönlerini desteklemek daha faydalı olacaktır.

Ailesinin kısıtlama uygulamasına olumsuz tepki veren çocuğa karşı nasıl bir tavır sergilenmelidir?
Olumsuz tepkinin altında yatan nedeni iyi değerlendirmek gerekir. Bağımlılık açısından bir risk olup olmadığı değerlendirilmeli, bununla beraber altta yatan depresyon gibi bir ruhsal rahatsızlığın varlığı araştırılmalıdır. Teknoloji çocuk için kötü hislerden ve stresten uzak durmanın bir yolu olarak tercih ediliyorsa öncelikle altta yatan neden üzerinde düşünülmelidir.Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: