Çocuğunuzu karne notuyla değerlendirmeyin!

Çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanları, her öğrencinin ilgi alanının farklı olması nedeniyle ailelerin çocuklarını karne notuna göre değerlendirmemesi gerektiğini söyledi.

Çocuğunuzu karne notuyla değerlendirmeyin!

Uzmanlar, karnelerin öğrenciler için yarıyılda başarı ya da başarısızlıklarıyla yüzleşmesi anlamına geldiğini anlattı. “Aile de çocuk da karneden gelecek notun farkındadır” diyen uzmanlar, “Veli, öğretmenlerle yıl içinde birkaç kez görüşmüş ve konuşmuştur. Gelecek sonuçlar aşağı yukarı bellidir. Her öğrencinin ilgi alanı farklı olduğu için aileler çocuklarını karne notuna göre değerlendirmemelidir. Başarısız bir karne sonucunda nedenler araştırılarak çocukla birlikte çözüm aranmalıdır. Dolayısıyla kırık notlu bir karne gelince, aileler çok fazla tepki vermemeli, çocuklarını ezmemelidir” şeklinde konuştu.

“ÇOCUĞUNUZU YARIŞ PSİKOLOJİSİNE SOKMAYIN”

Karne almalarının çocukların hassas dönemlerinden biri olduğunu belirten uzmanlar başarısızlığın bireyi çökerten bir duygu olduğunu, çocukların bu duygudan fazlaca etkilendiğini ifade etti. Ailelerin çocuklarını arkadaşları ya da emsalleri arasında kıyaslamaması gerektiğine dikkati çeken uzmanlar, şöyle devam etti: “Çocuğunuzu karnesiyle korkutmayın. Çocuğunuzu yarış psikolojisine sokmayın. Herhangi bir konuda başarılı olmak çocuklar için önemli duygu noktalarındandır. Okul başarısına göre çocuğa kötü ve olumsuz şeyler söylemek ya da fiziksel bir etkide bulunmak, ileride çözülemeyecek sorunlar yaratır. Karneye göre çocuğa 'tembelsin, aptalsın, bir işe yaramıyorsun' gibi laflar etmeyin. Bu hitap şekilleri çocuğun geleceğe dair umudunu kırar, güvenini sarsar."

A.AEtiketler: tembel çocuklar ders çalışmayan çocuklar zayıf karneli çocuklar zayıf karne çocuğuma nasıl davranmalıyım


BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Yalan söyleyen birini nasıl anlarız?
  15 Ocak 2019, 11:59
 • Disleksi bir zeka sorunu mu?
  15 Ocak 2019, 08:53
 • Yaşlılık ne zaman başlıyor?
  14 Ocak 2019, 14:21
 • Sağlıkta yapay zeka dönemi mi başlıyor?
  14 Ocak 2019, 10:58