Çocuğunuzda işitme kaybı varsa dikkate alın

Aileler dikkat! Çocuğunuzda işitme kaybı varsa dikkate alın. İşitme kaybı, okul başarısını etkiliyor. Kulak nezlesi, işitme kaybına yol açıyor.

Çocuğunuzda işitme kaybı varsa dikkate alın

İşitme kayıplarının okul başarısını olumsuz etkilediğini belirten uzmanlar, yeni ders yılı başlamadan genel bir sağlık kontrolü yapılmasını öneriyor. Uzmanlar, sessiz seyreden kulak nezlesinin işitme kaybına yol açabileceğine dikkat çekti.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Murat Topak, okulların açılmasına kısa bir süre kala kulak sağlığının önemine dikkat çekti.

KULAK NEZLESİNE DİKKAT

İşitme kaybının okul başarısını olumsuz etkilediğine dikkat çeken Prof. Dr. Murat Topak, alınacak bazı önlemlerle işitme kaybına neden olabilecek hastalıkların tespit edilebileceğini ifade etti. Çocuklarda orta kulak iltihaplarının yanı sıra en sık görülen rahatsızlıklardan birinin de sessiz seyreden kulak nezlesi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Murat Topak, kulak nezlesinin işitme kaybına yol açtığını belirtti.

GENİZ ETİ, SEBEP OLABİLİR

“Kulak nezlesi” olarak tanımlanan Efüzyonlu Otitis Media’nın (EOM)  aktif enfeksiyon bulgularının eşlik etmediği, orta kulakta  enflamatuar karakterde bir sıvı birikimi tablosu olduğunu ifade eden Prof. Dr. Murat Topak, “Hastalığın gelişiminde etkili olan en sık rastlanan  faktörler arasında östaki tüpünün fonksiyon bozukluğu, adenoid dokusu (geniz eti), üst solunum yolları enfeksiyonları, alerjik rinit sayılabilir. Hastalarda  işitmede azalma, kulakta dolgunluk hissi ve nadiren de basınç değişikliklerine bağlı hafif ağrı olabilir” uyarısında bulundu.

İŞİTME KAYBI, ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜNE YOL AÇIYOR

İşitme kaybının çocuklarda birçok olumsuzluğa yol açabileceğini ifade eden Prof. Dr. Topak, bu sorunları da şöyle sıraladı:

“Dil gelişiminde sorunlar: Dil ve konuşmanın gelişmesinde sorunlar ve artikülasyon kusurları,

Öğrenme güçlüğü: Kavram geliştirmede zorluk, okul başarısı sorunları, müzik ve ritm algılarında bozukluk

Davranış sorunları: Sosyal uyum zorluğu, içe kapanıklık sayılabilir.”

Kulak nezlesinin genellikle çocukluk çağında ve daha çok kış aylarında görülen bir hastalık olduğunu ifade eden Prof. Dr. Murat Topak, “Çocukların 10 yaşına kadar % 90’ının en az bir kez EOM yaşayacağı belirtilmektedir. Ancak çoğu defa sessiz seyrettiği için birçoğu gizli kalmakta birçoğunun da başlangıç ve bitişi kesin olarak bilinememektedir” dedi.

BU ÖNERİLERE KULAK VERİN!

Kulak nezlesine neden olan faktörlerin ve risk faktörlerinin göz önünde bulundurulması ve erken tanı için dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Murat Topak, “Örneğin bir üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra işitme ile ilgili bir sorun olup olmadığı konusunda şüphe durumunda bir sağlık merkezine başvurulmalıdır” uyarısında bulundu.

BİBERONLA BESLERKEN BEBEĞİ YATIRMAYIN

Prof. Dr. Murat Topak, diğer önerilerini şöyle sıraladı:

“Yapılan araştırmalarda sık ve kuralsız antibiyotik kullanımının, prematüre doğumun, anne sütü ile beslenmenin erken bırakılmasının, biberonla beslenmenin, yarık damak ve dudak anomalilerinin EOM gelişiminde risk faktörleri olduğu tespit edilmiştir.

Beslenme pozisyonu önemlidir, anne sütü ile veya biberonla besleme sırasında çocuğun yatar durumda olmaması gerekir.  Ayrıca çocuklarda sık rastlanan adenoid vegetasyon (geniz eti)  ve neden olabildiği sinüs enfeksiyonları tedavi edilmelidir.

 Olumsuzluğa yol açan çevresel faktörlere de dikkat edilmelidir örneğin kalabalık aile ortamı, kötü hijyen koşulları, evde sigara içilmesi, kalabalık kreş ortamı, hava kirliliği bunlar arasındadır.”

3 AYDA İYİLEŞMEZSE CERRAHİ TEDAVİ UYGULANIYOR

Kulak nezlesinde öncelikle medikal tedavi uygulandığını, daha sonra cerrahi tedavinin gündeme geldiğini ifade eden Prof. Dr. Murat Topak , “Medikal tedavide ilk adım antibiyotik tedavisidir. Hasta daha sonra takip edilir. Hastalık 3 ay içinde düzelmezse cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi tedavide en sık uygulana yöntem ventilasyon tüpü takılmasıdır. Bu ameliyatta  varsa adenoidektomi  ( geniz eti temizlenmesi) de yapılır. Cerrahi  girişimden sonra da hasta takip edilir” diye konuştu.

İŞİTME KAYBINDAN ŞÜPHELENİYORSANIZ UZMANA DANIŞIN

Okulların açılmasına az bir zaman kaldığını belirten Prof. Dr. Murat Topak, ailelerin çocuklarında işitme kaybı olduğundan şüpheleri varsa mutlaka bir uzmana danışmaları gerektiğini belirterek “Okullar yakında açılacak. Anne-babaların çocuklarında işitme kaybı olduğundan şüpheleri varsa mutlaka muayene ettirmeleri gerekir. İşitme kayıpları çocuklarda okul başarısını olumsuz yönde etkileyen bir faktördür” uyarısında bulundu.

ORTA KULAK İLTİHAPLARI SIK GÖRÜLÜYORProf. Dr. Murat Topak, çocuklarda kış aylarında en çok orta kulak iltihapları, akut orta kulak iltihabı ve kulak nezleleri, üst solunum yolları enfeksiyonlarının görüldüğünü belirterek  ilkbahar, yaz ve sonbaharda alerjik nezleler, yaz aylarında ise suyla sık karşılaşma sonucu dış kulak yolu enfeksiyonlarının ve viral üst solunum yolları enfeksiyonlarının sık görüldüğüne dikkat çekti.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yaz tatiliyle beraber çocukların teknoloji kullanımının arttığına dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog Gökçe Vogt, ekran başındaki zamanın mutlaka yönet
  • LGS’de yerleştirme sonuçları açıklandı. Şimdi nakil süreci yaşanıyor.
  • Bursa’da çöp biriktirilen evde uzun süre ihtiyaçlarından yoksun bırakılan çocuğun ruhsal sorunlar ve travmayla karşı karşıya kaldığını belirten Uzman
  • Boşanma kararının çocuğun yaşına uygun şekilde anlatılmasının önemli olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, boşanma kararının açıklanma
  • Tatilin değerlendirilme şeklinin çocuğun bütüncül gelişimini doğrudan etkilediğini belirten çocuk gelişimci Begüm Gamiş Çiftçi, bu süreç eğlenme ve di
  • Çocuklar da depresyona girer mi? Bağlanma sorunu bebek depresyonuna yol açabilir. Ergenlik depresyonunda bu belirtilere dikkat!
  • Randevu Al