Deprem Travma Psikolojisi

Çocuğunuz yemek mi seçiyor

Araştırmalar çocukların sevmedikleri tatları sevdikleri başka tatlarla birlikte yediklerinde zamanla o besine karşı dirençlerinin kırıldığını gösteriyor. Çocuğunuz yemek seçiyorsa mutlaka okuyun.

Çocuğunuz yemek mi seçiyor

Araştırmalar çocukların sevmedikleri tatları sevdikleri başka tatlarla birlikte yediklerinde zamanla o besine karşı dirençlerinin kırıldığını gösteriyor. Çocuğunuz yemek seçiyorsa mutlaka okuyun.

Çocukların yemek seçme alışkanlıklarının değiştirilebileceğine dikkat çeken Diyetisyen Serkan Tutar’dan konu ile ilgili önemli tüyolar aldık.

YEMEDİĞİNİZ BİR BESİNİ YEDİREMEZSİNİZ

Çocuk, yemek alışkanlığını 4 yaşına kadar kazanır. Anne babayı model alan çocuk, onların yemediği besinleri yemez ve bu besinlere karşı direnç geliştirir. Yemediğiniz bir besini çocuğunuzun tüketmesini beklemek doğru olmaz.

ÇOCUK ACIKTIĞINI HİSSETMELİ

Siz acıktığınızda değil çocuk acıktığında ihtiyacını karşılamanız, çocuğun verdiğiniz yemeyi daha iştahlı kabul etmesini sağlar. Ayrıca zorla yedirmek yerine çocuğa zaman tanımak ve yiyebileceği miktarda yemeği onun tüketmesini sağlamak çözümü kolaylaştırır.

KÜÇÜK PORSİYONLAR VERİN

Çocuk tabağındaki yemeği bitirmek ister. Ona küçük porsiyonlarla yemek verip arzu ettiğinde yeniden almasını sağlarsanız yemek yemekten keyif alır. Aynı zamanda çocuğunuzun çiğneyemeyeceği büyüklükte besin, yine çocuğun besin seçmesine neden olacağından yemekleri tabağa küçük parçalar halinde koymalısınız.

TERCİHLER ZAMANLA ALIŞKANLIĞA DÖNÜŞÜR

Daha çok şekerli ve yağlı besinlerin yanı sıra katkı maddelerini tüketmeyi seven çocukların bu besin tercihleri, zaman içinde tüketim alışkanlıklarına dönüşür. Bu alışkanlıklar da kilo sorununun yanında tansiyon, kalp ve şeker hastalığını tetikler. Bu noktada çocukların besin tercihlerini alışkanlığa dönüştürmemek gerekir.

DİKKAT DAĞITARAK BESİNİ YEDİREBİLİRSİNİZ

Süte karşı direnç gösteren çocuklarınıza kakaolu veya meyveli süt hazırlayarak sütü içerebilir ya da sütü renkli bir bardağa koyup pipet vererek dikkatini dağıtabilirsiniz. Siz içerken ona da bir bardak vermek işe yarar bir yöntem olur.

ÇOCUK-AİLE İLETİŞİMİ İLE İLGİLİ BİLGİ ALIN

MEYVE YEDİREMİYORSANIZ SUNUMU İLGİ ÇEKİCİ YAPIN

Meyve sevmeyen çocuğa meyveleri küçük parçalar haline getirip vermek çekici gelebilir. Tüketmesi zor ve sert olan armut, elma, ayva gibi meyveleri rendelemek ve kaşıkla tüketmesini sağlamak yine ilgi çekici bir sunum olur. Ayrıca yaz aylarında dondurma ile meyveyi karıştırmak da yiyeceği zevkli hale getirir. Her akşam yemekten iki saat sonra soyulup, doğranıp hazırlanmış meyve tabaklarını tüm aile bireylerinin tüketmesi de çocuğun bu meyveleri yemesini destekler.

SEBZE YEDİREMİYORSANIZ BAHARATLARLA TATLANDIRIN

Sebze yemekten kaçınan çocukların en sevmediği sebzeler içinde kükürtlü bileşikler bulunan karnabahar, lahana ve pırasadır. Bunun en büyük sebebi bu sebzelerin bünyesinde kükürtlü bileşikler bulunmasıdır. Özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan bu sebzelerin çocuklar tarafından tüketilmesi şarttır. Yine bu sebzeleri küçük parçalar halinde doğrayıp baharat ekleyerek hazırlayabilirsiniz. Bu besinlerin daha sık sofrada bulunması ve aile bireyleri tarafından sıklıkla tüketilmesi çocuğun da o besine olan eğilimini zaman içerisinde artırır ve besine karşı oluşan direnci kırar. Hürriyet Aile
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al