Çocuğunuz sosyo-fobik mi?

Sosyal ortamlarda kişinin aşağılanıp utanacağını düşünme korkusu ‘sosyo-fobi’ olarak tanımlanır.

Çocuğunuz sosyo-fobik mi?

Sosyo-fobi eğer hafif gözüküyorsa kişinin korku duyduğu ortamlardan uzaklaşması şeklinde gerçekleşir. Ağır durumlarda ise sosyal yalnızlık görülür. Çocuklarda utangaçlık gibi durumlar çok ağır gözükürse bu bir kişilik özelliği gibi alganılmaması ve önlem alınması gerekir.

Çocuklarda görülen sosyo-fobi eğer kişilik özelliği olarak algılanırsa ilerleyen yaşlarda ciddi sorunlara yol açabilir.

EN TEMEL KORKU REZİL OLMAK

Sosyo-fobisi olan kişilerin en temel korkusu başkalarının önünde gülünç duruma düşmek. Çocuğun kendini soktuğu utangaçlık durumu günlük yaşantısını, yapması gerekenleri, arkadaşlarıyla ilişkisini engelliyorsa sosyal-fobisi olma ihtimali büyük.

ANNE VE BABANIN ETKİSİ BÜYÜK

Çocuklar anne ve babalarını örnek alır bu yüzden ebeveynlerde utangaçlık varsa çocuğunda utangaç olma ihtimali artar. Bebeklerde korku duygusu 4.aydan itibaren başlar ancak buna fobi denilebilmesi için kaçınma davranışının da olması gerekir.

ANKSİYETE UZUN SÜRE DEVAM ETMEMELİ

Sosyo-fobi anksiyete bozukluklar içinde değerlendirirlir. Anksiyete çocuklarda ağlama, huzursuzluk, durgum bakışlar, güven duydukları birine sıkıca sarılma gibi davranışlarından bazıları. Bu şikayetler 6 aydan fazla sürerse ve herhangi yan etki yapacak ilaç yoksa çocuğun sosyo-fobisi olma ihtimali yüksek.

BU BELİRTİLERE DİKKAT

Sosyal-fobide etkili psikoloji ve farmakolojik tedavi yapılabilir. Tedavi şekli çocuğun kişisel özellikleri dikkate alınarak yapılır. Çocuklarda oyun ile beraber konu üzerinde hakimiyet kazandırılmaya çalışır, anne ve babaya tavsiyeler verilir. Eğer çocuk aşağıdaki belirtilerin çoğuna sahipse bir uzmana başvurulması gerekir.

1) Okula gitmek, faaliyetlere katılmak istememek

2) Bir faaliyetten önce gelen ve sonradan geçen mide ağrıları olması

3) Alışılmışın dışında görülen kaygı

4) Motivasyon ve konsantrasyonda düşme

5) Uyku problemleri

6) Tıbbi bir nedeni olmadan sık sık görülen mide, baş, kas ağrısı, aşırı terlemeden şikayet

7) Endişe ve korkuların norma yaşantısını etkilemesi

8) Sosyal ortamlarda gergin olması

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Elon Musk’un hastalığı Asperger Sendromu nedir? Hastalığın 4-11 yaş arasında teşhis edildiğini aktaran uzmanlar, erkek çocuklarda daha yüksek bir yaka
  • Bu çocuklar alışılmışın dışında zekiler, öz güvenleri fazlasıyla yüksek, otoriteye karşı çıkıyorlar, çok canlı ve hareketli olmalarının yanında onları
  • Çocuğunuz sürekli bağırıyor mu? Çocuğunuzun öfkesini anlamak için onun gelişim süreçleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.
  • Bebekler 18 ay-2 yaş civarına geldiğinde, onların masum melek bebeklik hallerinden çıkıp tamamen farklı kişilikte bir çocuğa dönüşebilir. İşte çocukla
  • Çocuklar ilgi çekmek için mi yoksa farklı bir nedenden ötürü mü yalan söylüyorlar? Çocuklar neden yalan söyler, işte nedeni?
  • Randevu Al