Deprem Travma Psikolojisi

Çocuğunuz kardeş mi istiyor

Çocuğunuz kardeş mi istiyor? Eğer siz bir çocuk daha istemiyorsanız işte size tavsiyemiz!

Çocuğunuz kardeş mi istiyor

Çocuğunuz kardeş mi istiyor? Eğer siz bir çocuk daha istemiyorsanız işte size tavsiyemiz!

Çocuklar belli bir yaşa geldiklerinde kardeş isteklerini dillendirmeye başlarlar. Peki, çocuklar neden kardeş ister, aileler bir çocuk daha düşünmüyorsa neler yapmalılar, yeni bir çocuk için sağlık engeli varsa bu çocuğa nasıl anlatılmalı? İşte tüm bunların cevabını Psikolog Deniz Tunçer veriyor.

0-6 YAŞ GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

ÇOCUKLAR NEDEN KARDEŞ İSTER?

Çocuklar kardeş istediklerini dillendirmeye başladıktan sonra anne ve babaya bu konuda adeta baskı yapmaya başlarlar. Çocuklar bu istek ve beklentilerini bulundukları sosyal ortamlardaki oyunlarına ve resimlerine dahi yansıtırlar. Her çocuk kardeş isteme konusunda farklı neden öne sürebilir. Bu istek, birlikte oyun oynama isteği, kardeşi olan arkadaşlarına duyduğu özenme, abla veya ağabey olma isteği gibi pek çok farklı nedene dayanabilir.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİİŞM KURUN

AİLE BİR ÇOCUK DAHA DÜŞÜNMÜYORSA NE YAPMALI?

Çocukların bu davranışları, kardeş isteme konusunda aileyi ne yapacaklarını düşünmeye, özellikle çocuğu bu talepten nasıl vazgeçirebilecekleri konusunda çözüm yolları aramaya iter. Ebeveynlerin çocuklarının bu istekleri konusunda kendi içlerinde kararları net ve belliyse bunu çocukları ile açık bir şekilde paylaşmalıdırlar. Tekrar çocuk sahibi olmayı neden istemedikleri konusunda çocuğu bilgilendirmeleri, özellikle çocuğun anlayacağı bir dille anlatmaları doğru yaklaşım olacaktır.

ÇOCUĞUNUZ KARDEŞİNİ Mİ KISKANIYOR

YENİ BİR ÇOCUK İÇİN SAĞLIK ENGELİ VARSA

Çocuk eğer bir kardeş istiyor ancak sağlık sorunları nedeniyle bu mümkün değilse, neden kardeşi olamayacağı, çocukla paylaşılmalıdır. Burada anne ve babanın özellikle dikkat etmesi gereken unsur, açıklanan sağlık sorununu çocuğun anlayabilmesi, daha da önemlisi çocuğun bu konuda farklı nedenlerle herhangi bir kaygıya ya da korkuya kapılmamasıdır.

ÇOCUĞUN KARDEŞ İSTEĞİ NASIL GİDERİLMELİ?

Çocuğa bir kardeşinin olamayacağı anlatıldıktan sonra çocuğun bu isteğinin arkasındaki neden üzerinde durulmalıdır. Çocuğun kardeş isteme nedeninin genellikle sosyal içerikli olması, onun bu konudaki gereksinimleri ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. MİLLİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı, Prof. Dr. Nilgün Sarp depremin, çocuğun ruh sağlığı üzerine yapabileceğ
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Randevu Al