Çocuğa tablet değil deniz tatili yaptırın

İmkanlar dahilinde yapılacak deniz, kum, güneş tatili çocuğunuzun gelişimi için çok önemlidir.

Çocuğa tablet değil deniz tatili yaptırın
Paylaş:

Sıcak yaz günlerinde bile çocukların vakitlerini tablet ve bilgisayar başında geçirdiğini belirten uzmanlar, “İmkanlar dahilinde yapılacak deniz, kum, güneş tatili çocuğunuzun gelişimi için çok önemlidir" dedi.

Akıllı telefon, tablet ve bilgisayar başında zamanını harcayan çocukların hızla kilo aldıklarını, hareketsiz kalmaları sebebiyle kısa boylu olduklarını ve birçok sağlık sorunu açısından risk taşıdıklarını belirten uzmanlar, deniz, kum ve güneşin çocuklar üzerinde olumlu etkileri bulunduğuna dikkat çekti.

“Eski dönemlerin yaz tatilleri deniz, güneş, kum, bağ-bahçe, oyun olarak akla gelirken, günümüzde deniz ve güneşten faydalanabilen çocuklar oransal olarak azalmaya başladı. En temel sebepler ise tatillerin ekonomik yükü ve çalışan anne- babaların çocuklarının televizyon ve bilgisayarla vakit geçirmesi” diye konuşan uzmanlar, vücutta çok sayıda fonksiyonu olan D vitamini için güneşin doğal bir kaynak olduğunu aktardı.

“Yemek, güneş, uyku” sloganyla çocuklarımızı bol bol oyun oynamaları ve hareket etmeleri için özendirmeliyiz” ifadesini kullanan uzmasnlar, “Ancak öğlen güneşinden sakınılmalı, saat 10.00-16.00 dışarı çıkılmamaya özen gösterilmeli, mutlaka uygun koruyucu kremler kullanılmalı” dedi.

 

 

 

NTV