Cinsellikten Çok Soğudum

Cinsellikten Çok Soğudum

Cinsellikten Çok SoğudumGiresun’dan Gülşah: 5 aylık evli bir bayanım. Benim sorunum, eşim aşırı derecede cinselliğe düşkün olması. Evlendiğimizden beri her gece istiyor. Ama ben bundan çok rahatsızım. Artık onun yüzünden seksten soğudum diyebilirim. Kocamın sekse aşırı düşkünlüğü normal mi, yoksa bu durumunu hastalık olarak adlandırabilir miyiz? 

- Sağlıklı cinsel yaşam eşlerin her ikisinin de mutlu olduğu, gereken doyumu aldığı bir paylaşımdır. Eşinizin istekliliği sizi cinsellikten soğutacak kadar rahatsız ediyorsa bu duygunuzu kendisiyle paylaşmalısınız. Birlikte konuşarak sorununuzun üstesinden gelemediğiniz takdirde bir uzmanla görüşüp yardım alabilirsiniz.

 

Manisa’dan Tuğrul: Eşimle çok kısa bir süre önce evlendik. İlk gecemizde eşimle birlikte olduktan sonra kanama olmadı. Ayrıca acı duyduğuna dair bir belirti de yoktu. Bunun nedenini sorduğumda bazı zarların esnek olduğunu ve hiç kanama olmayabileceğini söyledi. Bu durum beni çok rahatsız etti. Acaba eşim bana yalan mı söylüyor? Esneklik gibi bir durum olabilir mi gerçekten? Böyle bir durumda bir erkek bunu anlayamaz mı? 

- Kızlık zarı adı verilen yapı bazı kadınlarda çok esnek olabilir ve ancak doğumda tam olarak yırtılabilir. Eşinizin kızlık zarı bu nitelikte olabilir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, böylesi bir güvensizlikle ilişkinizi yıpratmamaya özen göstermek olmalıdır. Bu konuyu tekrarlayan şekilde gündeme getirip sorgulama ve suçlamalarda bulunursanız, eşiniz kendisine güvenmediğiniz hissine kapılır ve bu durum evlilik ilişkisini yaralar.

 

Sivas’tan Doğan:  Merhaba . Benim bir sorunumu var ve bu sorun, insanlarla ilişkime de yansıyor artık. Ben ilişkiye girdikten çok kısa bir süre sonra hemen boşalıyorum. Partnerim de bundan rahatsızlık duyuyor, “Hiç zevk vermiyorsun” diyor. Bütün düzenim alt üst oldu. Çok istememe rağmen artık cinsellikten uzak durmaya çalışıyorum. Ne olur bana yardım edin? 

- Erkeklerde erken boşalma organik bir hastalık durumu yoksa psikolojik kökenli olabilir, örneğin depresyon ya da kaygı bozuklukları gibi. İlişki bazında eşlerin duygusal yakınlığı önemli bir faktördür. Çoğu zaman ilişkiye yönelik performans kaygısı da erken boşalma sorununun artmasına yol açar. Ayrıca cinsel sorun varlığından söz etmek için, partner, ilişki ortamı ve diğer koşulların uygun olup olmayışını gözden geçirmek gerekir. Siz öncelikle organik bir hastalık olup olmadığını anladıktan sonra gerekirse psikolojik yardım alarak bu sorununuzu çözüme kavuşturabilirsiniz.

 

DOĞANAY EDİRNE- Merhabalar. Ben hem yazılarınızı hem de SKY TÜRK’te yaptığınız PSİKOYORUM programını takip ediyorum. 2 yıldır depresyon tanısıyla tedavi görüyorum. Aldığım ilaçlar sonrasında cinsellik yaşamakta zorlanıyorum. Bir isteksizlik hali yaşıyorum. Depresyonda olan kişinin cinsel hayatı nasıl olur bilgilendirir misiniz? 

- Antidepresan ilaçların kullanımı sırasında cinsel isteksizlik yaşanması oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Aslında depresyon hastalığının kendisi de cinsel isteksizliğe yol açar. Bu iki etkenin birleşmesiyle cinsel yaşamla ilgili problemler görülebilir. Depresyon ve ona eşlik eden sorunların en kısa sürede ve uygun şekilde çözümlenmesi için etkin bir tedavi alınması önemlidir. Siz 2 yıldır tedavi aldığınızı belirtmişsiniz, psikoterapi ve gerekirse diğer biyolojik tedaviler konusunda doktorunuzla görüşmeniz uygun olacaktır.

 

 

Muğla’dan Rasim: Yazılarınızı büyük bir dikkatle okuyorum. 35 yaşında bir beyim. Yaklaşık 2 aydır sertleşme sorunu yaşıyorum. İlk başlarda sertleşiyor ama sonra çok çabuk yumuşuyor. Doktora gitmeye maddi gücüm yok. O nedenle sorunumun çözümü var mı, yok mu bilemiyorum. Beni aydınlatırsanız çok memnun olurum. 

- Öncelikle sorununuzun çözümünün olduğunu söylemeliyiz. Erkekte sertleşme sorununun organik nedenleri (örneğin diyabet ya da ürolojik bir hastalık …) olabilir, bunlar araştırılmalıdır. Bu yönden bir sorun saptanmadığı takdirde psikolojik nedenler araştırılmalı ve bu konuda yardım alınmalıdır. Sertleşme güçlüğüne yol açan psikolojik sorunların başında depresyon ve kaygı bozuklukları gelir. Bunlar da tedavisi kolaylıkla yapılabilen hastalıklardır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Vajinismus ( Vaginismus ) ; vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi ağrılı ve/veya imkansız hale getirmes
  • Whatsapp'ta kullandığınız ikonlar cinsel yaşantınızı açığa çıkarıyor.
  • Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...
  • Yoğun iş hayatı, ekonomik sıkıntılar cinsel hayatınızı vurmasın!
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Evlilikte ideal eşi arayanlar ya da ideal eşini bulamadığını düşünenler üzülmeyin. Uzmanlara göre evlilikte her açıdan denk ve uyumlu eş bulunmasını b
  • Randevu Al