Çin'den panda şeklinde güneş enerjisi santrali

Dünyanın panda şeklindeki ilk güneş santrali Çin'de inşa edildi.

Çin'den panda şeklinde güneş enerjisi santrali

Panda Green Energy Group'un CEO'su Li Yuan ise yerleştirilen güneş panellerinin iki tarafından da elektrik elde edileceğini anlatırken, "Umarımz bu geleceğe dönük teknoloji gelişimin önünü açar" diye kouştu.

Panda şeklindeki güneş enerjisi santrali, 1 milyon 56 bin tonluk kömürden elde edilen elektriğe eşdeğer enerji üretebiliyor.

Bu da atmosferin 2 milyon 740 bin ton karbondioksitten arınması demek.

Birleşmiş Milletler Gelişim Programı Çin Direkötrü Agi Veres ise panda şeklindeki santrali "fantastik" sözleriyle överken, "Düşük karbon ekonomileri ve enerjiye ihtiyacı olan ülkelerin yeşil enerjiyle bu ihtiyaçlarını karşılamaları açısında kilit önemde" dedi.

Datong bölgesine kurulan paneller, 247 hektarlık bir araziyi kaplıyor.  Panda şeklinde güneş enerjisi santralini kurulması fikri ise 15 yaşındaki Çinli bir öğrencisine ait.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al