Çılgın alışveriş beynin serüven merkezinden!

Bazı insanların alışverişe çıktığında yeni ürünleri satın alma tuzağına düşmesinin sorumlusu bulundu:?Beynin serüven merkezi!

Çılgın alışveriş beynin serüven merkezinden!

İNGİLİZ araştırmacılar, beyinde insanları serüvene iten bir merkez buldu.

Araştırmacılar, beyindeki kan akışını ölçerken, deneklerin olağandışı nesneleri seçtiği zaman beyinde “ventral striatum” olarak bilinen bölgenin daha çok faaliyete geçtiğini tespit etti. Bu buluş, bazı insanların alışverişe çıktıklarında yeni ürünleri satın alma tuzağına düşmesinin nedeninin bulunmasına yardımcı olacak. 

NEURON dergisinde yayımlanan araştırmayı yapan ekibin başı Dr. Bianka Wittmann, “yeni ve bilinmedik tecrübeler arayışının, insanlar ve hayvanların temel davranış eğilimlerinden biri olduğunu” belirtti. Araştırma sonuçlarını yorumlayan Wittmann, avantajları uzun dönemde görülecek olsa da yeni seçenekleri denemenin akla uygun geldiğini de kaydetti.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikopat ve Seri Katillerin Beyni nasıl çalışır? Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Prof. Dr. Sultan Tarlacı anlattı…
  • Çok unutkanım. Acaba bunun altında başka bir hastalık mı yatıyor? Bunama gibi sinsi beyin hastalıkları erken teşhis edilebiliyor.
  • İnsan vücudunda doğal olarak olan, duygusal tepkilerin kontrolünde rol oynayan dopamin beyne sinyaller ileten kimyasal bir maddedir. Dopamin nedir, so
  • Beyindeki ya da omurilikte yer alan sinir hücrelerinin veya nadiren beyindeki sinir hücrelerinin hasar görmesi ile Multipl Skleroz yani kısa adı ile M
  • Artık zaman, beyindir… Beyin embolisine müdahale ilk 4,5 saat içinde yapılmalı. Kaybedilen her saniye beyinde hasar bırakıyor.
  • Majör depresyonun belirtilerinden çaresizlik, değersizlik, olaylara karşı ilgisizlik gibi durumlar rüyalara da yansıyor.
  • Randevu Al