Deprem Travma Psikolojisi

Çift kol nakli olan ilk çocuk artık beyzbol oynuyor

2 yaşında bir enfeksiyon nedeniyle elleri ve ayakları kesilen Zion, ABD'nin Philadelphia kentindeki bir çocuk hastanesinde ameliyat oldu.

Çift kol nakli olan ilk çocuk artık beyzbol oynuyor

Ameliyat sonrası ise uzun bir fizik tedavi süreci başladı. Bu süreçte vücudu 8 kez nakledilen kolları reddetti. Aldığı bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlarla vücudun kolları kabul etmesi sağlandı.

Bugün 10 yaşında olan Zion, ameliyattan 2 yıl sonra,zion o kollarla artık beyzbol bile oynayabiliyor.

Zion, kendisiyle yapılan röportajda, donör ailelere bir mektup yazmak istediğini söyleyerek, "Bana oğullarının kollarını bağışladıkları için onlara mektup yollamak istiyorum çünkü istemeseler bunu yapmak zorunda değillerdi" diyor.

1998 yılında gerçekleşen ilk kol naklinin üzerinden geçen zamanda 100'den fazla kişi bu ameliyatları oldu. 2000 yılında ise ilk çift kol nakli yapıldı.

A.A

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı, Prof. Dr. Nilgün Sarp depremin, çocuğun ruh sağlığı üzerine yapabileceğ
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Randevu Al