Çekirge istilası

Çekirge istilası nedir? Çekirge istilası nerede gerçekleşti? Çekirge istilası nasıl olur? Çekirgelerin özellikleri nelerdir? Çekirge nasıl hayvanlardır? Çekirgeler hakkında her şey...

Çekirge istilası

Çekirge istilası nedir? Çekirge istilası nerede gerçekleşti? Çekirge istilası nasıl olur? Çekirgelerin özellikleri nelerdir? Çekirge nasıl hayvanlardır? Çekirgeler hakkında her şey...

Çekirge Nedir?

Çekirge sıçrayıcı özelliğe sahip, genellikle sıcak yerlerde yaşayan, bulunduğu yere ve tarım ürünlerine zarar verebilen eklem bacaklı bir hayvandır. Düz kanatlılar takımında yer alan çekirgelerin, ortalama ömürleri 4 ay kadardır. ... Özellikle göçmen çekirgeler diğerlerine göre 5-10 cm daha büyüktür.

Çekirge, düz kanatlılar takımının Caelifera alt takımına ait sıçrayıcı özelliğe sahip bir hayvandır. Anadolu’da çekirgeler türlerine göre değişen büyüklüktedirler. En küçük çekirge türü 2 cm’dir ve görülen en büyük çekirgenin boyu 20 cm kadardır. Özellikle göçmen çekirgeler diğerlerine göre 5-10 cm daha büyüktür.

Çekirgelerin İlginç Özellikleri

Özellikle sıçramalarıyla ünlü olan çekirgeler, eklem bacaklı hayvanlardır.Genellikle sıcak yerlerde yaşarlar ve çokta uzun ömürlü değillerdir.Bulundukları yere ve tarım ürünlerine zarar vermeleri sebebiyle civarda istenmeyen hayvan türlerindendir.Yakalaması ve kurtulunması zor olan bu hayvanları etraftan uzak tutmak için genellikle ilaçlama yöntemi kullanılır.

Yeşil veya kahverengi tonlarında bulunan çekirgelerin görünüm itibariyle; tepelerinde iki anten, dört ön ayak, iki arka ayakları vardır ve 3/5 cm civarında da boyuta sahiptirler.Kahverengi veya yeşil renklerinde bulunurlar.Bütün bunların dışında çekirgeler hakkında hiç bilinmeyen şaşırtıcı özelliklerde bulunmaktadır.

Çekirgelerin Özellikleri

-Çekirgelerde iki tane petek göz, üç tane de osel göz olarak bulunan gözleri bulunmaktadır.
Petek göz, eklem bacaklı hayvanlar görülen ve birçok görme hücresinden oluşan bir göz türüdür.Osel göz ise, merceği olabilen bir göz çeşididir.

- Çekirgeler trake solunumu yaparlar.

-- Trakeler dokularda hücrelere kadar sokulu olan çoklu borulardır.

-Dışarıdan bakıldığında iki kanadı varmış gibi görünen çekirgelerin işlevsel olan kanadı alttakidir ve üstteki kanatları sadece asıl kanadı korumak için bulunur.

-Çekirgeler yumurtlayarak çoğalırlar.

- Ömürlerinin sonlarına doğru 150-200 tane yumurtlarlar.Yumurtlama dönemleri genelde sonbahardadır.Yavrular ise ilkbahar-yaz gibi sıcak aylarda çıkarlar ve yaklaşık 1 ayda erginleşirler.

Çekirge istilası nerede başladı? Çekirge istilası neden olur?

Afrika kıtasında aylardır devam eden çekirge istilası bu kez Orta Asya ve Doğu Avrupa'yı tehdit etmeye başladı. Etkisini sürdüren çekirge istilası Şu ana kadar Afrika'nın büyük bir kesiminde gözlemlendi ve kuzeye doğru hareket etmeye başladı.

Gündemde yer alan çekirge istilası ile ilgili haberler gelmeye devam ederken, çekirge istilasının ilk çıktığı yer vatandaşlar tarafından sorgulanmaya başlandı. Peki, Çekirge istilası nerede başladı? Çekirge istilası neden olur?

Çekirge istilası komşu ülkeleri etkisi altına aldı. Afrika kıtasında çiftçilerin başına ciddi sorunlar açan çekirge istilası, bu kez kuzeye doğru hareket etmeye başladı. Günde 150 kilometre yol kateden çekirgeler, uçma özelliklerine de sahip oldukları için çok daha hızlı hareket edebiliyor. Peki, çekirge istilası nerede başladı ve çekirge istilası nasıl önlenir? İşte, çekirge istilası hakkında merak edilen bazı bilgiler

Çekirge istilası etkisini sürdürüyor. Afrika kıtasında aylardır devam eden çekirge istilası bu kez Orta Asya ve Doğu Avrupa'yı tehdit etmeye başladı.

ÇEKİRGE İSTİLASI NEREDE BAŞLADI?

Şu ana kadar Afrika'nın büyük bir kesiminde gözlemlenen çekirge istilası, kuzeye doğru hareket etmeye başladı. Özellikle çiftçilikle uğraşan kişilerin başına ciddi sorunlar açan çekirge istilası, tarlalardaki ekinlerin kısa sürede talan edilmesi nedeniyle büyük sorunlar ortaya çıkarıyor.

Birleşmiş Milletler (BM), Doğu Afrika ülkelerindeki çiftçilerin hayatını aylardır kabusa çeviren çöl çekirgesi sürülerinin yeniden etkisini artırabileceğini duyurdu.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), yayımladığı durum raporunda, Afrika Boynuzu bölgesinde özellikle Kenya, Somali ve Etiyopya’da durumun kritik olduğuna ve yeni çekirge sürülerin oluşmaya başladığına dikkati çekti.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Japonyalı Akademisyenler Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile bir araya geldi.
  • Üsküdar Üniversitesi, Türk Kızılay, Haydi Tut Elimi Derneği ve Gönüllülük Elçileri Sessiz İyilikler Platformu iş birliği ile “Akıldan Kalbe, Gönülden
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan Mevlid’i Nebi Haftası Kapsamında Din Görevlileriyle buluştu.
  • Prof. Dr. Tarhan’ın yazısı Harvard Business Review’in En Çok Okunanları Arasında yerini aldı.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan Üsküdar Kaymakamı Adem Yazıcı’yı ziyaret etti.
  • Beyin araştırmacısı Nataliia Fedorchenko'nun özgeçmişindeki bu üç kelimenin arkasında savaş ve uçuş ve şu anda Forschungszentrum Jülich'teki İnsan Bey
  • Randevu Al