ÇARESİZLİK YIPRATIR

Paylaş:

ÇARESİZLİK YIPRATIRYaşananlar karşısında insanın sürüklendiği çaresizlik duygusu nelere yol açar.

KENDİMİ BİLDİM BİLELİ PANİKTEYİM


Merhaba. Adım Melike bende panik atak yüzünden OKS' yi kazanamadım.77. 8. sınıftayken başarılı öğrenciydim. Çalışıyordum, mükafatımı da alıyordum. Ben de gazetenizde çıkan ağabey gibi başardıkça daha da çalışıyor, çalışmalıyım diyordum, sonra düşüncelerim değişti. Ben kendimi bildim bileli hep panik atak yaşıyorum. Neden olduğunu bilmiyorum ama öyle oluyor. Çok üzgünüm çünkü bildiğim bir konuyu başaramamak çok kötü. Bu yüzden bana yardım edin ne olur.

Kaygınız Kendinizi nasıl ifade edeceğinizi bilmemenizde


İnsan çaresizliği öğrenmeye görsün! Hemen çaresizlikle ilgili tanımlar devreye girmeye başlar ve kişi sürekli kısa devre yapar duruma gelir. Ani parlamalar, bazen anlamsız gülmelerle yaşantısına yanaşmaya çalışan depresyonu farkında olmadan besler .

Sizin durumunuz sanırım bir anlamda kaygı ile ilgili bir durumu gösteriyor. Bi­linen bir durumu başaramamak genel­likle kafanın yoğunluğu ve dikkate odaklanamamak ile ilgili bir göstergedir. Kaygı nede­niyle kişiler bir düşünceye odaklanamayabilirler ve yoğun bir sıkıntı yaşarlar.

Önemli olan odaklanılan konuya doğru şe­kilde mi odaklanıldı, olması gerektiği gibi mi, yoksa hatalı odaklanma mı söz konusu oldu­ğunu sağlıklı olarak görebilmektir.

BEKLENTİLER ÇOK FAZLA GERER

Okul ya da iş her ne olursa olsun her birisinde bir beklenti vardır. Kişinin kendisinin beklentisi, aile bireylerinin beklentisi, öğret­menlerin ya da işverenlerin beklentisi. Bu bek­lentiler bazen çok fazla gerer ve kişi kendisini olayın dışında, sanki olaya müdahale edemeyecekmiş gibi algılamaya başlar, böylece be­yinde ve bedende alarm zilleri çalmaya başlar.


ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK

İşte bu noktada yapabileceğim bir şey yok, başaramam, kendimi kontrol edemiyorum, herşeyi kaybedeceğim, aslında ben beceriksi­zim ve herkes de bana bunu ima ediyor, kimse benimle konuşmak istemiyor, çok değersiz bi­riyim gibi ardı arkasına sıra gelen tüm olum­suz sözcükler ve duygular kişiye çok yakın gelmeye başlar.

Zaten kaybeden olmuştur ve hep kaybet­meye de mahkumdur gibi hisseder. İşte bu du­rum öğrenilmiş çaresizliktir. Kişiler çaresizliği öğrenmeye görsünler hemen tüm çaresizlik ile ilgili tanımlamalar devreye girmeye başlar ve kişi sürekli kısa devre yapar duruma gelir.

Başarsızlık kalıcı değildir


Ani parlamalar, kızgınlıklar, bazen birden ağlamalar, bazen anlamsız gülmelerle birlikte yaşantılarına yavaş yavaş olumsuz düşüncelerle de besleyip artık yeni yandaşları haline getirebilirler. Oysa ki başarısızlıklar her zaman hep başaramamak olarak kalmayacaktır.

Sadece o anki durumu başaramamaktır ve o anda neyin eksik olduğunu fark etmek gerekir bu fark etme süreci hemen olmayabilir biraz zaman alabilir.

Tıpkı Edison gibi


Aynı Edison'un ampulünü çalıştırmak için tam iki bin farklı maddeyi deneyip hiç birinin işe yaramaması gibi. Yardımcısı demiş ki "Bütün emeğimiz boşa gitti, hiçbir şey elde edemedik" Ama Edison' un cevabı ise şöyle olmuş "Hayır, çok uzun yol kat ettik ve çok şey öğrendik. İyi bir ampulün çalışması için bin maddenin kullar öğrendik".

Eğer Edison ısrar etmeseydi bugün ışık yaşantımızda olacak mıydı? İmkansızlığa, çaresizliğe düşseydi bu derece ilerleyebilecek miydik?  Birçok bilim adamına araştırmacılara bakın onlar da bir çok  kez tıkanıyorlar, başarısızlıklara uğruyorlar ama asla vazgeçmiyorlar.

Daha çok gençsiniz


Siz daha çok gençsiniz ve ne güzel ki okuyup bir şeyler öğrenmeye gayret ediyorsunuz. Bu gayret insanı bir çok yöne götürür. Gerçek yaşam hikayelerini okuyun, bir çok başarılı kişi yaşamda mücadele etmiştir ve adlarını tüm dünyaya duyurmuştur.

BAŞARI AZİMDE SAKLIDIR


Başarı sadece azimde saklıdır, azimli ve sabırlı olup düzenli çalışınca ve iyi bir izleyici ve dinleyici de olursanız, yollar size açılacaktır. Kaygınız kendinizi nasıl gerçekleştireceğinizi bilememenizde. Çaresiz kaldığınız anda mutlaka bir profesyonel yardım alın ve asla yapamam, yapamayacağım demeyin, sadece sistemi ve yolu öğrenin, çalışmanın da bir sistemi, bir yolu vardır. Kendinize güvendikçe kaygıyı da kolayca ezebileceksiniz.