Bu test ve kontrolleri mutlaka yaptırın

Bu test ve kontrolleri mutlaka yaptırın. Kaçırmamanız gereken test ve kontrolleri biliyor musunuz?

Bu test ve kontrolleri mutlaka yaptırın

RUTİN FİZİKSEL KONTROL

Bazı insanlar her yıl doktorlarının her şey yolunda olduğundan emin olmak için fiziksel olarak görüyorlar. Sık sık gitmen gerekip gerekmediği konusunda tartışma aslında şunlara bağlıdır:

BELİRLİ PROBLEMLER İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ

Doktorunuz size sağlık ve yaşam tarzınızla ilgili sorular sorar. Kalbinizi ve akciğerinizi dinlerler ve muhtemelen kilolarınızı ve yaşamsal belirtilerinizi alırlar.

BOY VE KİLO

Düzenli bir fiziksel ya da başka bir kontrol için gidip gelmemeniz gerekirse, doktorunuz muhtemelen boy ve kilonuzu alacaktır. VKİ'nizi (vücut kitle indeksi) ölçmek için bu detaya ihtiyaç duyarlar VKİ'nizi sağlıklı bir aralıkta tutmak, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve bazı kanser türlerinden korunmanıza yardımcı olur. VKİ'niz, boy ve kilo formülüne dayanmaktadır. Sağlıklı aralıkta değilseniz, doktorunuz sizi sağlıklı aralıklara getirmenin yollarını önerecektir.

TANSİYON

Tansiyon arterlerdeki kan basıncının ölçüsüdür. Çok yüksekse, kalp hastalığı ve inme şansınız yükselir. Normal kan basıncı 80'in üzerinde 120'den azdır. Doktorlar 140 ‘a 90 tansiyonu yüksek tansiyon veya hipertansiyon olarak tanımlar. Tansiyonunuzu en az 2 yılda bir kontrol ettirmelisiniz. Yüksekse, daha sık almanız gerekebilir. Doktorunuza kendinize ne sıklıkla sahip olmanız gerektiğini sormalısınız.

KOLESTEROL

Bu, kanınızda ne kadar yağ olduğunu gösterir. Yüksek kolesterol, kalp hastalığına ve felce yol açabilir. Kolesterolü 20 yaşından büyükseniz kalp ve kan damarı hastalığınız yoksa 4-6 yılda bir kontrol ettirmelisiniz. Bunlardan birine sahipseniz, daha sık kontrol edilmenizi öneririz. Bazı uzmanlar, erkeklerin 35 yaşına kadar beklediklerini ve kadınların kalp hastalığı riskiniz olmadıkça kolesterollerini kontrol etmek için 45'e kadar beklediklerini ileri sürüyorlar. Sizin için en iyi olan şey hakkında doktorunuzla konuşun.

KOLOREKTAL KANSER TARAMASI

Testler kolonda veya rektumda kansere ya da polip denilen doku büyümelerine bakılarak kansere bakar. Kanser riski yüksek değilse, 50 yaşını doldurduğunuzda test yaptırmaya başlayın. Fekal gizli kan testleri (FOBT) yıllık olarak yapılmalıdır. Doktorunuzun kolonunuzun bir kısmını kontrol ettiği bir sigmoidoskopi, her 5 yılda bir gerçekleşmelidir. Doktorun tüm kolonunuza baktığı bir kolonoskopi, her 10 yılda bir yapılmalıdır.

KAN ŞEKERİ TESTİ

Bu diyabet veya prediyabet için kontrol etmenin bir yoludur. İlk testinizi 45 yaşında yapmalısınız. Bu test, daha genç olsanız bile - aşırı kiloluysanız veya yüksek tansiyon gibi diyabet risk faktörlerine sahipseniz - şiddetle tavsiye edilir. Bu durumda, en az her 3 yılda bir test edilmelidir. Kanınızdaki şeker seviyesini (glikoz olarak da bilinir) ölçen basit bir testtir.

CİLT KONTROLÜ

Cildinizdeki, çillerdeki ve diğer işaretlerdeki değişiklikleri kontrol etmek iyi bir fikirdir. Uzmanlar her ay cilt muayenesi yapman gerektiğini söylüyor. Cilt kanserleri erken teşhis edilirse neredeyse her zaman tedavi edilebilir. Siz veya ailenizde bir kişi cilt kanseri geçirdiyse, cildinizin düzenli olarak doktor tarafından gözden geçirilmesi akıllıca olabilir.

GÖĞÜS MUAYENESİ

Eğer bir kadınsanız, her 3 yılda bir 20 yaşından sonra meme muayenesi yaptırmalısınız. 40 yaşına geldiğinizde, her sene teste girmelisin. Bu size göğüslerinizdeki herhangi bir değişiklik hakkında konuşmak ve sağlık geçmişinizde meme kanserini daha muhtemel hale getirebilecek herhangi bir şeyi tartışmak için görüşme şansı verir. İsterseniz, kendi kendine göğüs muayenesi yapmayı da öğrenebilirsiniz.

MAMOGRAM

Bu, göğsünüzdeki değişiklikleri arayan bir X ışınıdır. Bazı uzmanlar, 40 yaşını doldurduğunuzda her yıl bir tane yaptırmanız gerektiğini söylüyor. Diğerleri, 50 yaşından 74 yaşına kadar her 2 yılda bir, öneriyor. Doktorunuzla sizin için en iyi olan şey hakkında konuşun.

PAP TESTİ

Bazen Pap smear denir, bu serviksinizdeki kanserleri kontrol eder. Doktorunuz serviksten birkaç hücreyi test etmek için küçük bir çubuk veya fırça kullanır. 21 ila 29 yaşından başlayarak, kadınlar her 3 yılda bir test yaptırmalıdır. Eğer 30 ile 64 arasındaysanız, her 5 yılda bir Pap testi veHPV testi ve her 3 yılda bir sadece Pap testi yaptırmalısınız. Sizin için en iyi olan şey hakkında doktorunuzla konuşun.

ERKEK FİZİK MUAYENESİ

Erkekler için rutin bir fizik muayenesi, penis ve testislerin kontrolünü içerebilir. Doktor testislerinizi hassasiyet, topaklar veya boyut değişiklikleri için kontrol edecektir. Penis için doktor, siğil veya ülser gibi cinsel yolla bulaşan hastalık belirtileri fark edebilir. Bir fıtık olup olmadığını kontrol etmek için, “aşağıya doğru” ya da “başını çevir ve öksür” diye sorarlar. Yaşınıza bağlı olarak doktorunuz prostatınızı büyüklük ve problemleriniz için rektumunuza bir parmak koyarak kontrol edebilir.

DİŞ MUAYENESİ

Umarım her gün dişlerinizi fırçalıyor ve diş ipi kullanıyorsundur. Ama aynı zamanda diş hekimini de düzenli olarak görmeleri akıllıcadır, böylece ağız boşluğuna, diş eti hastalığına ve ağzınızdaki diğer problemlere bakabilirler. Yılda bir veya iki kez gitmeniz gerekebilir.

WEBMD

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Uzun süre bilgisayar karşısında oturmak ve sürekli cep telefonuna bakmak gibi bazı alışkanlıkların omurga sağlığı üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğu
  • Homeopati tamamlayıcı veya alternatif bir tıptır. Birçok homeopatik ilaç, orijinal maddeden hiç veya neredeyse hiç kalmayıncaya kadar birçok kez suda
  • Hamilelikte folik asit kullanımı bebek için hayati önemde…
  • Elmanın yararları; Elmaların, bağırsak sağlığının iyileştirilmesi ve felç, yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalığı, obezite ve bazı kanser risklerini
  • Hayati fonksiyonların sürdürülmesinde önemli bir yere sahip olan vitamin ve minerallerin alınan gıdalardan temin edilmesi gerektiğini belirten uzmanla
  • Araştırma sonuçları, son bir yılda 18 bin kadına meme kanseri teşhisi konduğunu ve durumun önemini gösteriyor.
  • Randevu Al