Bu sınıf okula devamsızlığı azalttı

Müzik sınıfı, okula devamsızlığı azalttı.

Bu sınıf okula devamsızlığı azalttı
Paylaş:

Müzik sınıfı, okula devamsızlığı azalttı. muzikdevamsizlikTekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinde, Roman vatandaşların çocuklarının yoğunlukla eğitim gördüğü Gazi Ortaokulu'nda kurulan müzik sınıfı, öğrencileri okula bağladı.

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen proje kapsamında, okulun girişindeki bir sınıf, müzik aletleriyle donatıldı. Sınıfta ders alan öğrencilerin öz güvenleri arttı, okula devamsızlığı azaldı. Hayrabolu Milli Eğitim Müdürü Besim Dede, yaklaşık 5 yıl önce göreve başladığında dezavantajlı grupların eğitime ilgisinin az olduğunu gördüğünü ve değişik yöntemlerle çocukları kazanmaya çalıştıklarını söyledi. Çocukların ilgi alanlarını tespit edip müzik sınıfı kurulmasına yönelik bir proje hazırladıklarını belirten Dede, şöyle konuştu: "Trakya Kalkınma Ajansı'nın verdiği destekle müzik sınıfı oluşturduk. Sınıfı oluşturduktan sonra ilgi arttı. Çocukların okula devam oranı da yükseldi. Yüzde 70 olan devamsızlığı, yüzde 15'lere kadar çektik. Şu anda yüzde 10'lara düştü. Başka projelerle de oranı sıfıra düşürmek istiyoruz. 3 yılda bu başarıyı sağladık."

"ÖZ GÜVENLERİ DE ARTTI" Müzik öğretmeni Binnaz Andaç ise okuldaki en büyük sorunun devamsızlık olduğunu söyledi. Projenin amacının devamsızlığı azaltmak ve çocukların toplumla bütünleşmesini sağlamak olduğunu anlatan Andaç, şöyle devam etti:

"Bir diğer amacımız öz güvenlerini geliştirmek, toplum içinde daha rahat hareket etmelerini sağlamaktı. Bu çocukların özel yetenekleri var. Bunları akademik kariyerlerine yansıtabilmeyi hedefliyoruz. Projenin sonunda çocuklarımızın devamsızlığı azaldı, öz güvenleri arttı. Artık kendilerini daha rahat ifade ediyorlar." Öğrencilerden Ferhat Çiğdem ise normalde evinde darbuka çaldığını ve müzikle ilgilenmeyi sevdiğini söyledi. Okulda müzik sınıfı açıldığını duyduktan sonra katılmak istediğini belirten Çiğdem, şöyle konuştu: "Müzik projesine katılmak istiyordum. İlerde bunu gerçekten iş olarak yapmak istiyorum. Arkadaşlarımla iyi geçiniyorum. Kurstan önce ben de devamsızlık yapıyordum. Kurstan beri devamsızlık yapmıyorum. Sınavlarım iyi gidiyor ve darbukam da gelişti." A.A