Bu sağlıklı yiyecek hatalarını yapıyor musunuz?

Sağlıklı sandığınız yiyecekler aslında zararlı olabilir! Sağlıklı yiyecek hatalarını yapmayın.

Bu sağlıklı yiyecek hatalarını yapıyor musunuz?

Kale, deniz yosunu, Goji Meyvesi siz de bu yiyeceklerin, herhangi bir hastalığı, kalp sorununa iyi geldiğini duyduğunuzda hemen kullanmak istiyor musunuz? Sağlıklı meyveler sadece dozunda kullanıldığı sürece yararlıdır, diğer koşulda ters tepebilir, fayda sağlamak için doğru koşullarda doğru miktarlarda tüketilmelidir.

ÇOK FAZLA BREZİLYA YEMİŞİ

Selenyum beslenmenizde vazgeçilmezdir ama günde 55 mikrogram tüketilmedir. Brezilya yemişinde ise 64.5 mikrogram Selenyum vardır bu günlük ihtiyacınızdan bile fazladır. Fazla Selenyum, ishal , deri döküntüleri, baş dönmesi, nefes darlığı , kalp ve böbrek yetmezliği, ve kalp krizinde yol açar Yetişkinler günde 400 mcg dan daha fazla Selenyum almamalıdır. Bu da eğer başka yerden alınmıyorsa günde 4-5 Brezilya yemişine denktir.

DOĞRU MANTARI SEÇMEK

Mantar lezzetli, besleyici, düşük kalorili, hatta kanser riskini düşüren yiyeceklerdir. Ancak yanlış çeşitte mantar seçmeniz midenizi bozmaktan ölüme kadar birçok kötü sonuca sizi sürükleyebilir. Eğer kendiniz toplayacaksanız ya çok iyi anlamalısınız ya da yanınızda anlayan biri olmalı aksi durumda marketten almak çok daha güvenlidir.

GREYFURT İLE BAZI İLAÇLAR

Greyfurtta bulunan sitrik asit bazı ilaçlar ile etkileşime girip sizin için üzücü sonuçlar doğurabilir. Örneğin kolesterol hapı kullanıyorsanız bu hapın daha emilimine yol açar. Bu yüzden Greyfurtsuz yaşayamıyorsanız doktorunuza reçetenizdeki ilaçlar ile etkileşimi olup olmadığını sorun.

YEŞİLLİKLER VE BÖBREK TAŞLARI

 Yeşillikleri hepimizin tüketmesi gerekli özellikle de ıspanak gibi koyu yeşil renkli olanları ama böbrek taşına müsaitseniz dikkat etmelisiniz. Çünkü yeşillikler içerisinde bulunan oksalat böbrek taşı oluşumuna sebep olur oksalatın günlük 40-50 mg alımı yeterlidir. Daha fazlası sizin için zararlı olabilir bu yüzden içtiğiniz sebze smoothilerine dikkat etmelisiniz.

ÇOK FAZLA YANLIŞ BALIK

 Balık hepimiz için faydalıdır. Protein, faydalı yağlar gibi unsurları bünyesinde barındırır ama bununla beraber içeriğinde cıva da vardır. Cıva herkes için çok zararlıdır ancak özellikle hamileler için ayrıca ıdır>

DAHA FAZLA SU İÇEBİLİR MİSİNİZ?

Genel olarak hepimiz almamız gereken su miktarının altında su içeriz dolayısıyla daha fazla su içmek ancak akıl rahatsızlığı olarak kompülsif olarak su içerek ya da maraton gibi yorucu egzersizin sonrasında gerçekleşir.

HİNDİSTANCEVİZİ YAĞI YÜKLEMESİ

 Hemen hemen herkes artık yemeklerinde Hindistan cevizi yağı kullanmaya başladı. ancak hala bazı şüpheler var. Araştırmalar günlük 13 mg’lık doymuş yağın vücut için yeterli olduğunu söylüyor, hindistancevizi yağının 1 tatlı kaşığı ise 11 mg içeriyor.

ZEYTİNYAĞI DAMLATIN, DÖKMEYİN

Zeytinyağı kalbimiz için çok faydalıdır doğru ancak bir sürü kalori içerir. Bu yüzden kullanımınızı en fazla 2 yemek kaşığı olarak sınırlandırın, aksi takdirde kilo alarak sağladığı faydaları götürebilirsiniz.

PATATES, YEŞİLE DÖNEMEDEN

 Patates içeriğinde bulunan Solanine sizi hasta edebilir. Bunu başarmak aslında zordur ancak siz yine de patatesin yeşil kısımlarını yemeyerek önleminizi alın.

NIGHTSHADE SEBZELER VE EKLEM AĞRILILARI

Patates, patlıcan, domates biber hepsi bu grubun üyeleridir ve içerdikleri Solanine dolayısıyla size sıkıntı yaratabilirler. Özellikle eklem ağrılarında. Yine de sarı ve mor patates şişliklerin ve ağrının azalmasında size yardımcı olabilir ancak vücudunuz için en iyisi siz bilirsiniz rahatsızlık hissediyorsanız uzak durun.

ÇİKOLATADAKİ KARIŞIKLIK

Çikolata damarlarınızın korunmasında ve tansiyonunuzu düşürmede iyi bir rol oynar ancak sadece gurme , %70 oranda kakao içerip, günde 30 gramı geçmezseniz.

DAHA İYİSİ İÇİN

Tabağınızın yarısını meyve ve sebzeler, diğer yarsını protein ve tam tahıla ayırın. Her gün ne kadar tuz, şeker, doymuş tükettiğinizi sınırlandırın. Size iyi gelen besinleri limitlerinin dışına çıkmadan tüketin.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Öksürük ne zaman sadece öksürüktür? Öksürüğünüzün nedenini bulamıyor musunuz?
  • Gülmek isteyen ama gülümseyemeyen insanlar bunu biliyor muydunuz? Gülümsemek insanın diğer insanlarla etkileşimini sağlayan en önemli araçlardan birid
  • Dehidrasyon su kaybının meydana geldiği bir kimyasal tepkimedir. Dehidrasyon tepkimeleri eliminasyon tepkimelerinin bir alt grubudur. Vücutta su kaybı
  • Ağrılar, depresyon, yorgunluk… Yorgunluk ve vücut ağrısı, fibromyalji habercisi olabilir...
  • Çok yemek, az uyumak, yalnızlık…. Kötü alışkanlıklar beyninize zarar verebilir.
  • Psikolojik obezite çağın en önemli zaaflarından biri . Hazlarınızı yönetin! Prof. Dr. Nevzat Tarhan anlattı…
  • Randevu Al