Bu mektup çok şey anlatıyor

Anne Frank'ın Amerikalı mektup arkadaşı…2. Dünya Savaşı’nda yazılan bu mektup çok şey anlatıyor…

Bu mektup çok şey anlatıyor

Anne Frank'ın İkinci Dünya Savaşı sırasında ailesiyle birlikte Amsterdam'da kalırken ABD'nin Iowa eyaletindeki mektup arkadaşına yazdığı mektup çok şey anlatıyor.

Iowa'nın Danville şehrinde yaşayan iki kızkardeş, Juanita ve Betty Ann Wagner, Anne Frank ve ablası Margot'tan mektup almıştı. Danville İstasyonu'ndaki müze ve kültür merkezinde bu mektuplaşmayı konu alan serginin açılışı bugün yapıldı.

Sergide 1920'lerden 1945'e kadar Avrupa ve ABD'de olan gelişmelere ve Frank ailesinin diğer dört Yahudi ile birlikte iki yıl boyunca Amsterdam'da kaldığı evin gizli bölmesinin enstalasyonuna yer veriliyor.

Serginin düzenlenmesinde görev alan Janet Hesler, Danville'de bir okulda çalışıyor. "Bu mektupları yıllardır biliyorduk. Danville için tarihi önemleri var," diyor.

Sergide mektupların kopyalarının yanı sıra Betty ile bu mektuplaşma hakkında 2008'de yapılmış bir röportajın videosu yer alıyor. Betty 2012'de, ablası ise 2001'de vefat etmişti.

Mektuplaşmaya okuldaki Birdie Matthews adlı bir öğretmen vesile olmuştu. "Tarih öğrencilerinin dünyanın farklı bölgelerindeki okullarda mektup arkadaşları ayarlamasını sağlıyordu," diyor Hesler.

Ocak 1940'ta Matthews, Amsterdam'da Anne Frank'ın gittiği okuldan öğrenci listesi getirmişti. Danville'deki okulda 10 yaşındaki Juanita Wagner, mektup arkadaşı olarak Anne Frank'ı seçmişti. Onunla aynı yaştaydılar.

Mektupları kendileri hakkında bilgi içeriyordu. 1940 baharında yazdığı ilk mektupta Juanita, annesi ve kız kardeşi Betty ile bir çiftlikte yaşadığından, babasının ölmüş olduğundan söz ediyordu.

29 Nisan 1940 tarihli mektubunda Anne ise okulu ve ailesi hakkında yazmıştı. Doğum gününün 12 Haziran'da olduğunu söylüyor, Juanita'dan fotoğrafını istiyordu.

Anne kartpostal koleksiyonundan söz etmiş, Amsterdam'ın kanallarını gösteren bir kartpostal ile okulunun fotoğrafını göndermişti Juanita'ya.

Mektubuna Ablası Margot'un mektubunu da iliştirmişti. Bu mektupta Avrupa'daki gelişmelerden ve radyoda nasıl haber dinlediklerinden söz ediliyordu.

"Margot dünyada olup bitenlerden daha haberdardı," diyor Hesler. "İsviçre'de bir kuzeni olduğunu, ama vize alamadıkları için ziyaretine gidemediklerini bile anlatmıştı."

HABERTÜRK

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al