Bu hastalık öldürüyor

Tüberkülozun dünyanın en ölümcül bulaşıcı hastalıklarından olduğu bildirildi.

Bu hastalık öldürüyor

Tüberkülozun, artık AIDS'e yol açan HIV'ın yanı sıra dünyanın en ölümcül bulaşıcı hastalıklarından biri olduğu belirtildi.

BBC'nin haberine göre, Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) yapılan açıklamada, hem tüberküloz hem de HIV'ın, 2014 yılında 1,1 ila 1,2 milyon ölüme neden olduğu belirtildi.

DSÖ Küresel Tüberküloz Programı Direktörü Dr. Mario Raviglione, tüberkülozun ve HIV'ın günümüzde dünyada bulaşıcı hastalıktan kaynaklanan ölümlerin birinci sebebi olmak için yarıştığını belirterek, "Tüberküloz artık sıralamada HIV'ın yanında yer alıyor" ifadesini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü, tüberkülozdan ölüm sayısının, tedavi edilebilir bir hastalık için kabul edilemez boyutta olduğunu bildirdi. Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (MSF), istatistiklerin "moral bozucu" olduğunu açıkladı ve dünyanın tüberkülozla mücadelede "geri gittiği" uyarısında bulundu.

DSÖ yetkilileri, uluslararası hizmet ve yatırımların HIV ile mücadeleye eşitlenmesi halinde tüberkülozdan ölüm oranlarında azalma görüleceğinin altını çizdi.

Dünyada tüberküloz vakalarının çoğu Çin, Hindistan, Endonezya, Nijerya ve Pakistan'da görülüyor.

DSÖ'nün 2015 Küresel Tüberküloz Raporu'na göre, 1990 yılından bu yana tüberkülozdan ölüm oranında neredeyse yarı yarıya azalma görülürken, hastalığa yakalananların sayısında da 2000 yılından bu yana her sene yüzde 1,5 oranında düşüş yaşanıyor.
Rapor, AIDS'e yol açan HIV'den ölümlerin de antiretroviral ilaçlara erişimin iyileşmesine bağlı olarak hızla azaldığını ortaya koyuyor.

A.AEtiketler: tüberküloz tüberküloz belirtileri tüberküloz tedavisi tüberküloz hakkında dsö


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Psikosomatik hastalık ne demektir?
  15 Nisan 2019, 10:12
 • Beyinde pıhtı atması nedir, nasıl tedavi edilir?
  11 Nisan 2019, 17:12
 • Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa canlı yayında sizlerden gelen soruları cevaplıyor...
  11 Nisan 2019, 17:01
 • Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa canlı yayında sizlerden gelen soruları cevaplıyor...
  11 Nisan 2019, 16:52