BU ÇİÇEK RAHATLATIYOR

BU ÇİÇEK RAHATLATIYOR
Paylaş:

A.A

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'ne bahçesine, kokusuyla rahatlatıcı  olan bin kök lavanta çiçeği dikildi.


Gelecek yıl çiçek verecek lavantaların yayacağı hoş kokunun, hastaların  stresini alarak, rahatlamalarına yardımcı olacağı belirtildi.

Başhekim Yardımcısı Dr. Hüseyin İlter, İzmir'in Çeşme  ilçesi Alaçatı beldesinden alınan bin kök lavanta çiçeğinin, hastaların da  yardımıyla bahçeye diktiklerini söyledi.

Lavantaların, gelecek yıl çiçek vereceğini belirten Dr. İlter, “Lavanta  çiçeğinin kokusu, sakinleştirici özelliğe sahip. Bu nedenle önümüzdeki yıl  lavantalar çiçek açtığında, hoş koku bütün hastaneye ve bahçeye yayılacak”  dedi.

Birkaç yıl sonra lavanta çiçeklerinden, yağ çıkarma gibi çeşitli  şekillerde yararlanacaklarını ifade eden Dr. İlter, “Bunları pazarlayarak  hastaneye gelir bile sağlayabiliriz. Ama asıl hedefimiz gelirin ötesinde  hastaların rehabilitasyonu” diye konuştu.

Dr. İlter, lavantanın hoş kokusunun teskin edici olduğunun bilimsel  olarak da kanıtladığını ifade ederek, hastaların bu çiçekler sayesinde  streslerini atacağını ve sakinleşeceklerini söyledi.

SEBZE YETİŞTİRİP HAYVAN BESLİYORLAR
        
Hastalarla birlikte, bahçede meyve sebze yetiştirdiklerini, küçük baş  hayvan beslediklerini de dile getiren Dr. İlter, şunları anlattı:

“Hastanemizin 19 dönümlük bahçesi var. Hastalarımız bahçeye, domates, biber, patlıcan fidanlar dikti.  Ürünler olgunlaşınca yine hastalarımız hasadı yapacak. Ürünler hastalarımız için yetiştiriliyor. Bahçemizde bir kaç yıl önce  diktiğimiz meyve ağaçlarımız da meyve vermeye başladı. Bahçemizde sevgi yolu  oluşturduk. Hastalarımız bu yolda gezinti yaparak, yeşillikler içinde rehabilite  oluyorlar. Birbirleriyle ve sağlık personeliyle sohbet ediyorlar. Bahçede  ilgilenmek isteyen gönüllü hastalarımız meyve sebze ekip dikiyor, diğer  bitkilerle ilgileniyor. Toprakla uğraşmak hem stres attırıyor, hem de vücut  enerjisinin harcanmasına neden oluyor. İsteyenler de hayvancılıkla  ilgileniyor.”

İlter, bir psikiyatri uzmanı, 25 hemşire, 2 sağlık memuru, 42 hasta  bakıcı ve özel güvenlik elemanlarıyla 160 hastaya hizmet verildiğini söyledi.