Bu aylarda doğanlar dikkat!

ABD, New York'ta bulunan Columbia Üniversitesi'nden bilim insanları, kişinin doğduğu ay ile yakalanabileceği hastalık türlerine göre ortaya çıkan risk arasında yakın bir bağ olduğunu tespit etti.

Bu aylarda doğanlar dikkat!

Üniversitede görev yapan Mary Regina Boland ve Dr. Nicholas Tatonetti gerçekleştirdiği araştırmada 1985-2013 arasında elde edilen 1.7 milyon hastanın sağlık verilerini inceledi. Çalışmada bin 688 hastalık, hastalığın ait olduğu kişilerin doğum tarihleri arasında bir ilişki olup olmadığına bakıldı. Araştırmacılar bin 600 potansiyel ilişki ve 39 onaylanmış bağlantı tespit etti. Araştırmanın ileri safhalarında ise 16 yeni ilişki daha saptandı.

KASIMDA HİPERAKTİVİTE

ABD'nin New York şehrinde doğan kişilerin esas alındığı bilimsel çalışmada temmuz ve ekim ayında doğan kişilerin astım hastalığına yakalanma riskinin yüksek olduğu ortaya çıktı. İncelenen 675 vakada ise kasım ayında doğan kişilerin hiperaktif olmaya meyilli olduğu tespit edildi. Kardiyovasküler rahatsızlıklara yakalananların en çok mart ve nisan ayında doğan kişiler olduğu belirtiliyor.

Ekim ve kasım aylarında doğanlarda solunum yollarında bir rahatsızlık olma oranının yüksek olduğu sonucuna varıldı. Üreme ve nörolojik sorunlar yine kasım aylarında doğanlarda daha sık görülüyor. Ocak ayında doğanlarda hipertansiyon, şubat doğumlularda atriyal fibrilasyon, eylül doğumlularda astım ve aralıkta doğanlarda akut bronşit en çok görülen hastalıklardan.

ERKEN TEŞHİS İÇİN FAYDALI

Uzmanlar araştırmadaki çarpıcı verilere rağmen, doğum tarihinin kişinin kesin olarak belli bir hastalığa yakalanması anlamına gelmediğini söylüyor. Araştırmaya katılan Tatonetti, "Bu verileri tek başına değerlendirmek doğru olmaz, çünkü belirgin ilişkiler bulsak da, tüm risk faktörü bu kadar büyük değil. Doğum ayına bağlı risk faktörü, diyet ve egzersiz gibi faktörlere göre çok küçük kalıyor" diye konuştu.

Tatonetti, "Bu veri bilim insanlarının yeni hastalık risk faktörlerini ortaya çıkarmasına yardımcı olacak" diyerek hastalıkların erken teşhisi konusunda yeni bir umudun olduğunu ifade ediyor. Çalışmayı yöneten Mary Regina Boland, "Daha hızlı bilgisayarlar ve elektronik sağlık kayıtları bu buluştan daha fazla sonuç alınmasını hızlandırabilir" dedi. Columbia Üniversitesi tarafından yapılan bu araştırma Avusturya, Danimarka ve İsveç'teki bilim insanları tarafından da gerçekleştirildi. Temmuz ve ekim ayları ile astım riski arasındaki ilişkinin Danimarka'da yapılan araştırmada da ortaya çıktığı belirtiliyor. Ancak bu risk Danimarka'da mayıs ile ağustos aylarında doğanlarda ortaya çıkıyor. Zira New York'ta temmuz ve ekim aylarındaki güneş ışığı seviyesi, Danimarka'da mayıs ve ağustos aylarında görülebiliyor. İsveç'te yapılan araştırmada da tıpkı New York'taki araştırmada olduğu gibi kasım ayında doğan çocuklarda hiperaktivite riski yüksek çıkıyor.

HÜRRİYET

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sevginin de dili var. Çok basit davranışlarla evliliğinizi kalıcı, mutlu ve daha huzurlu kılabilirsiniz. Rektör Tarhan sevgi dilinin sırlarını anlatıy
  • Enerjiyi düşüren davranışların başında karşı tarafı kırmamak için ‘hayır’ diyememenin geldiğini vurgulayan uzmanlar, kişisel algılamaların da olumsuz
  • Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların en üretken olduğu zamanın pazartesi günü saat 10:01 olduğu ortaya çıktı.
  • Kendinizi mutlu edebilmeniz için bir köpek almanızı ya da uzak bir yerlere tatile gitmenizi önerebilirdik…
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Günlük yaşamda sıkça karşılaşılan batıl inançların, kişinin hayatının merkezinde yer alması ve yaşamını olumsuz etkilemesi halinde bunun Obsesif Kompu
  • Randevu Al