Boşanmadan önce...

Boşanmadan önce hangi soruları sormanız gerektiğini biliyor musunuz?

Boşanmadan önce...
Paylaş:

Evlilik, boşanma, yaşam tarzı konularında farklı değer yargıları, bakış açıları, inançlar, altyapı durumları (maddi vs) nedeniyle boşanmalı mıyım sorusunu cevaplamak ya da sizleri yönlendirmek yerine sorgulanması gereken konuları paylaşmanın daha uygun olacağını düşündüm; Aşağıda boşanmadan önce sorgulamanız gereken konular irdelenmiştir:

SORU 1 Boşanma aşamasına gelmeme benim katkım ne? Evlilik havuzuna ben ne koydum ki ne bekliyorum?, kırmızı çizgilerim çok mu katı?, kendi aile geçmişimden evliliğime neler yansıtıyorum?, benim aile kültürümün tek ve en doğru olduğunu nereden biliyorum?. Eşimin farklılıklarına tahammül edebiliyor muyum?, evlilikle ilgili herhangi bir kitap okudum mu? Kendimi tanıyor muyum? Evlilikte iletişim kurallarını biliyor muyum? Bu konuyla ilgili interneti araştırdım mı?

SORU 2 Sorun eşimde mi? Eşim bana kendi doğrularını dayatıyor mu?, değişime ve gelişime açık mı?, anlaşamasak ta uzlaşma için çaba gösteriyor mu? Eşim kendisini tanıyor mu? Geçmiş aile sınırlarıyla şimdikini karıştırıyor mu? Bize geçmişten ne yansıtıyor?

SORU 3 Evliliğin doğal yapı ve Sorunlarını biliyor muyuz? Evliliğin doğal zorluklarının bedelini eşimize mi yüklüyoruz? Evliliği kafamızda kutsal, monoton, güvenli, sıkıcı gibi etiketleyip, enerjisiz bırakıyor muyuz?. Eşimizle fazla iç içe mesafesiz boğucu bir birliktelik tarzımız mı var? Bu konularda kitap okuduk mu, yoksa kendi deneyimlerimizin en doğru olduğunu mu düşünüyoruz. İletişim konusunda bilgi ya da eğitimimiz var mı? Bu konuda destek alırken doğru uzmana danıştık mı?

SORU 4 Alt yapıyı gözden geçirdiniz mi? Çocuklarınız, ekonomik durumunuz, aile desteğiniz ve boşanmayı düşündüğünüz eşinizin bu süreçte izleyeceği tutumlar konusunda yeterince bilgili misiniz?, alt yapı ve alternatif B-C senaryolarınız var mı? Eşinizde evliliği kurtarmayla ilgili ya da çocukları yıpratmadan boşanma ile ilgili kapasite var mı?

SORU 5 Eşinizden ayrılmak ihtiyacınıza uygun mu? Yani terazide boşanmak mı evli kalmak mı sizi mutlu edecek? Bu sorular karşısında çok net yanıtlarınız yoksa kafanız karışıksa ve doğru uzmandan destek almadıysanız mutlaka bir evlilik ve boşanma danışmanlığı almanızı öneriyorum. İdeal olanı eşinizle birlikte danışma almanız, ancak eşiniz bu konuda kararsızsa onu motive etmek ve kendi duruşunuzu gözden geçirmek için tek başınıza danışma alabilirsiniz.

MİLLİYET