Boşandıktan sonra kendinize zaman verin

Boşanma gerçekleştiğinde, evliliğin getirdiği yasal sorumluluklardan da beraat etmiş olunuyor ancak bazen duygular boşanmaya eşlik edemeyebiliyor. Peki, bundan sonra nasıl devam edilmeli?

Boşandıktan sonra kendinize zaman verin

Boşanma gerçekleştiğinde, evliliğin getirdiği yasal sorumluluklardan da beraat etmiş olunuyor ancak bazen duygular boşanmaya eşlik edemeyebiliyor. Peki, bundan sonra nasıl devam edilmeli?

bosanmaUzmanlar boşanma sonrası eski eş ile ilişkinin nasıl sürdürülmesi gerektiğini anlattı. Boşanma istenilen bir durum olsa bile çoğu zaman “kayıplar” oluyor; zaman, çocuk, eş, ev, alışkanlıklar, eşyalar, duygular gibi. Bu süreçte acıya saygı duyulmalı ve yas sürecinin atlatılması beklenmelidir. Bu süre zorlayıcı geçiyorsa mutlaka bir uzmandan destek alınmalı ve gidenin yeri doldurulmaya çalışılmamalı. Kişi bu süreçte pişmanlık, suçluluk gibi duygular yaşayabilir ve bunu eski eşe yansıtabilir. ”Bütün hata benimdi” ya da “senin yüzünden bu hale geldik” gibi… Ancak bu ne biten ilişkiye fayda sağlar ne de eski eşle kurulan yeni ilişkiye.

OLUMSUZ DUYGULARINIZI ÖZGÜRLEŞTİRİN Boşanma sürecinde ya da öncesinde sahip olunan olumsuz duygular, boşanma sonrasında kişiye eşlik edebilir. Bu durum farkında olunmadan kişinin hayatındaki diğer ilişkilerini, eski eş ile devam eden yeni ilişkilerini etkileyebilir. Olumsuz duygular ne kişiyi ne de çevredeki insanlar bunun bedelini ödemek zorundadır. Bu sebeple kişi olumsuz duygularını gerekirse bir uzman desteği ile özgür bırakarak hayata devam etmelidir.

KENDİNİZE ZAMAN VERİN Yaşanılan olumsuz duyguların çoğu, eğer kriz yaşanmamışsa bir anda oluşamaz. Sevginizin, aşkınızın bir anda oluşmadığı gibi olumsuz duygular da zaman içinde pekişir ve olumluları ile yer değiştirir. Bu sebeple öfkenin, nefretin, kırgınlığın geçmesi için kişi kendine zaman vermeli ve hazır olduğu anda eski eşiyle görüşmeli. Boşanma sonrasında eski eşler bir araya geldiklerinde, geçmişi birbirine hatırlatırsa bugünü yaşayamazlar. Bunun yeni ilişkiye katacak olumlu bir davranış değildir. Yaşananlardan öğrenilen deneyimler akılda tutulup “şimdi” yaşanmalıdır. ANNE- BABA OLDUĞUNUZU UNUTMAYIN! Resmiyette boşanma karı-koca arasında gerçekleşir. Hiçbir mahkeme aynı zamanda da anne-babalık görevinden boşamaz kişileri. Kişilerin birbirine hissettiği olumsuz duyguların bedeli çocuğa ödetilmemeli, kişiler çocuklarına kendi taşıdıkları olumsuz duyguların mirasını bırakmamalı. Bir araya gelindiğinde çocuğun annesi ve babası olarak bir araya gelinmeli ve olumlu anılar çocuğa miras bırakılmalıdır. HÜRRİYET AİLE
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Narsistik kişilik, “Tanrılaştırılmış ve gerçekçi olmayan bir öz önem duygusu” olarak tanımlanıyor.
  • Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası İletişim Günleri, açılış konferansıyla başladı.
  • Trafikte zaman kaybetme derdi olmadan, ofis ortamı yerine evinin konforundan çıkmadan çalışmak, yakın zamana kadar birçok kişinin hayallerini süsleyen
  • Uzmanlar, yardımsever olmanın, kişinin maddi - manevi verdiği desteğin daha iyi hissetmesini sağladığını vurguluyor.
  • Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların en üretken olduğu zamanın pazartesi günü saat 10:01 olduğu ortaya çıktı.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Anksiyeteyi anlattı. ‘Kibir, öz beğenidir. Bencil insanlar bu yüzden mutlu olamıyor. Çünkü insanın psikolojik doğası yalnız y
  • Randevu Al