Boşanan arkadaşa söylenecek 10 şey

Ayrılık sürecinde avukat, şahit, taşınma, mahkeme, maddi sorunlarla uğraşan dostunuz, sizden ne bekler? Huffington Post belirledi.

Boşanan arkadaşa söylenecek 10 şey

DUYMASI GEREKENLER:

1) “...ETKİNLİĞİNE BENİ GÖTÜRÜR MÜSÜN?” : Evlilikten yeni çıkan herkes için en kötü şey, çeşitli davetlere tek başına katılmaktır. Yıllar yılı yanında kimi götüreceği problemini yaşamayan ‘dul’, birden bire kendini yalnız ve ‘sap’ gibi hisseder. Arkadaşınıza yapabileceğiniz en iyi şey, katılacağı etkinliklerde eşlik etmek .

;2) “SENİ SEVİYORUM”: Boşanmada sürecinin getirilerinden biri, hatayı kendilerinde aramaları kaçınılmaz sonuçlardan biri. Araştırmalara göre ayrılık sürecindekiler, geçmişe bakıp, yeterince sevilip sevilmediklerini sorguluyorlar. ‘Sevilmedim’ hissini bastırmak için, bol bol sevgi sözcüklerini tekrarlamak şart.

3) “YANINDAYIZ” : Boşanma sürecinden yaşanan sıkıntıları paylaşmak, destek mesajları vermek iyi bir arkadaşın boynunun borcu.

 4) “SEN KÖTÜ BİR İNSAN DEĞİLSİN” : Boşanma sürecinde aileler arası karşılıklı suçlamalarda bulunmak, artık kanıksanmış bir durum. Aradaşınızın ezilmemesi için, hatanın onda olmadığını bol bol hatırlatmak gerekiyor.

5) “ÇOK KÖTÜ BİR DURUM”: Bazen, avukat ve mahkeme arasında mekik dokuyan arkadaşımızın ruh halinin ne kadar kötü olabileceğini unutabiliyoruz. Onunla birlikte duruma lanet okumak, rahatlamasına neden olabilir.

6) “ŞU MADDİ DURUMLARA BİR BAKALIM” : Özellikle fatura ödeme, geliri yönetme gibi sorumlulukları eşe bırakanlar, boşandıktan sonra sudan çıkmış balığa dönerler. Bu konulardan anlıyorsanız, yardımı esirgemeyin, ya da anlayan birine yönlendirin.

7) “SANA ... ALDIM ”: Ayrılığın getirdiği sorunlarla uğraşırken, kişisel bakıma zaman ayırmak elbette imkansız. Özellikle kadınlar, ayrılık sürecinde bakımsız kaldıklarında kendilerini daha çirkin ve ‘istenmeyen’ hissediyorlar. Masaj, yemek, çikolata, hediye çeki.... Her türlü şımartıcı hediye, bu durumda çok makbule geçer.

8) “PANİĞE GEREK YOK”: Arkadaşınız büyük bir ihtimalle (varsa) çocuklarla, taşınmayla, mahkeme tarihleriyle uğraşmaktan tükenmiş durumda. Bu sürecin eninde sonunda biteceğini, herşeyin üstesinden geleceğini hatırlatmakta fayda var.

9) “NEYE İHTİYACIN VAR?” Avukatla görüşmekten ev bakmaya market alışverişinden nakliye şirketi bilgilerine, boşanmakta olan dostunuzun sahada da sürekli desteğe ihtiyacı olacak.

10) “YALNIZ DEĞİLSİN.”: Boşanmanın yüklediği en kötü hislerden biri yalnızlık duygusu... Hayatta bir başına olmadığını ona hissettirmek için, kendisine sürekli manevi destek vermek şart.

HÜRRİYET

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Eşim tarafından her şeyin sorumlusu tutuluyorum. Ailemin tek çocuğuyum. Onların bakımını da üstlendim.
  • 13 yıllık evliyim ben öğretmenim eşim çalışmıyor. 1 oğlum var ama eşimi sevmiyorum dışarıdayken onu özlüyorum iyi bir insan bazen ona layık olmadığımı
  • 7 aylık evliyim ve çok mutsuzum. Karıma karşı hiç sevgi yok içimde. Evlilik görücü usulüyle oldu. Nişanlılık zamanında sevmediğimi anladım, evlenince
  • 17 sene evlilikten sonra boşandım. Kocam başka bir kadınla evlendi 4 sene oldu. Şimdi boşanıyorlar 2 çocuğum var yine bana dönmek istiyor. 2. bir şans
  • Randevu Al