Deprem Travma Psikolojisi

Bol hareket ve egzersiz kemikleri güçlendiriyor

35’ten sonra haftada iki gün egzersiz kemik kayıplarını azaltıyor.

Bol hareket ve egzersiz kemikleri güçlendiriyor

Kemikleri güçlü tutabilmek ve kemik erimesini önlemek için her yaşta düzenli egzersiz yapmak gerekiyor. Uzmanlar, 35 yaşından sonra haftada en az iki gün kas kuvvetlendirme egzersizleri yapmanın kemik kayıp oranını azaltacağına dikkat çekiyor.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi (SABİF) Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Defne Kaya, düzenli fiziksel aktivitenin dengeyi ve koordinasyonu geliştirdiğini söyledi.

HANGİ EGZERSİZLER KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİYOR?

Her yaşta egzersizin önemine dikkat çeken Defne Kaya, düzenli olarak yapılacak fiziksel aktivite ve egzersizlerin yüklenme oluşturarak kemiklerin daha güçlü olmasını sağladığını ve düşme riskini azalttığını söyledi. Kaya, şunları söyledi:

“Düzenli fiziksel aktivite dengenizi ve koordinasyonunuzu geliştirir ve böylelikle hareket kapasiteniz giderek artar. Hangi egzersizler kemikleri güçlendirmek için daha etkili diye soracak olursanız; yürüme, koşma ve dans gibi fiziksel aktiviteler ayak ve bacaklarınızın vücut ağırlığını taşıdığı için kemiklerinizi daha çok çalıştırarak güçlendirir. Ağırlık kaldırma gibi kaslarınızı normalden daha fazla çalıştırdığınız kas kuvvetlendirme egzersizleri ise kasın kemiğe bağlandığı kirişleri (tendon) daha çok çalıştırarak kuvvetlendirir.

20’Lİ YAŞLARINIZIN ORTASINA KADAR VÜCUDUNUZA HAREKET YATIRIMI YAPIN!

20'li yaşlarımızın ortasına kadar iskeletimiz gelişir. Bu dönemin kritik önemi bu yaşa kadar yaptığımız yatırımı ömür boyu kullanacak olmamızdır. 35 yaşından sonra doğal yaşlanmanın hızlanmasıyla kemik kaybı da giderek artar.

Düzenli fiziksel aktivite özellikle de kemik dostu egzersizler kemiklerimizi güçlü tutmaya ve kemik erimesi oranını düşürmeye yardımcı olur. Kemikleri güçlendirmek için uzun uzun egzersiz yapmaya gerek yoktur. Koşmak, sıçramak gibi kalça ve omurgaya da etki edecek yüksek etkili egzersizler kemiklerinizi kuvvetlendirir. 30’lu yaşların ortalarında fiziksel aktivite kemiklerinizi güçlendirmez ama yaşla meydana gelen doğal kemik kaybının oldukça az olmasını sağlar. Yüksek yoğunlukta ve ağırlıkla birlikte yapılan çömelme egzersizleri omurganıza yük bindirir, bu yüzden ciddi kemik kaybı ve kırık riski olan kişilere önerilmez. Yürüme ve merdiven inip çıkma gibi düşük yoğunluklu egzersizler kemik kaybını yavaşlatır, dengenizi ve kassal kuvveti geliştirerek düşme ve olası kırık riskini azaltır.”

KEMİK YAPIMI YILLARINDA NELER YAPILMALI?

Çocukluk, adölesan ve 20'li yaşların ortalarına kadar iskeletin geliştiğini ve güçlü kemiklerin bu dönemde inşa edildiğini belirten Defne Kaya, şu önerilerde bulundu:
5-18 yaş arasındaki gençlere haftada en az üç gün yoğun egzersiz öneriyoruz ki kemik ve kasları güçlensin.

KAS VE KEMİKLERİ GÜÇLENDİREN AKTİVİTELER:

5 YAŞ ALTI- YÜRÜYEMEYEN ÇOCUKLAR İÇİN:

Sürünme
Aktif oyun
Emekleme

5 YAŞ ALTI- YÜRÜYEN ÇOCUKLAR İÇİN:

Tırmanma
Yürüyüş
Sıçrama
Koşu içeren oyunlar

ÇOCUK VE GENÇLER İÇİN:

Koşu
Futbol, basketbol, voleybol...
Trambolin
Tenis, squash, badminton
Jimnastik

SAVUNMA SPORLARI: KARATE VE TEKVANDO

Sıçrama
Vücut ağırlığı ile yapılan şınav, plank, squat ve lunges egzersizleri
Müzik eşliğinde aerobik ve boks
Kaya/duvar tırmanışı
Dans

KEMİK KALİTESİNİN AZALDIĞI YAŞLARDA NELER YAPILMALI?

35 yaşından sonra doğal bir kemik kaybı (yaşlanması) meydana gelir. Bu yaştan itibaren haftada en az iki gün kas kuvvetlendirme egzersizleri yapmanız kemik kayıp oranını azaltacaktır.

35 yaşından sonra yapılacak güvenli egzersizler:

Tempolu yürüyüş (Nordik yürüyüş özellikle)
Ağırlık antrenmanları
Merdiven inme-çıkma
Ağırlık kaldırma ve taşıma (market alışverişinde deneyebilirsiniz)
Dirençli renkli bantlarla egzersiz
Bahçede yapabileceğiniz ağır işler
Daha önceden yapıyorsanız koşuya devam edebilirsiniz

ESNEKLİK EGZERSİZLERİ

Osteoporozisi (kemik erimesi) olan kişiler düşmekten korkmadan hareket etmeli.

Kemik erimeniz varsa kemikleriniz kırılmaya daha yatkındır. Düzenli fiziksel aktivite hem kemiklerinizi hem de kemiklerinizi saran kaslarınızı kuvvetlendirerek sizi gelecekte kırıklardan korur. Kırık riskiniz yüksekse veya kemik kırığı oluştuysa da aktif kalmak denge ve kassal kuvvetinizi geliştirerek, sizi tekrarlayan kırıklardan korur ve düşme riskinin gelişmesini önler. Unutmamanız gereken en önemli şey, düşmekten korkarak hareket etmekten kaçınırsanız, düşme ve kırık riskinizi artırırsınız. Koşma, sıçrama, tenis, aşırı germe ve bazı yoga (ileri seviye) hareketlerinden kaçınırsanız, egzersiz yapmanızda hiçbir sakınca yoktur.

KASINIZI KUVVETLENDİRECEK, DENGE VE HAREKETLERİNİZİ GELİŞTİRECEK EGZERSİZLER:

Vücut ağırlığı ile yapılan kuvvetlendirme egzersizleri

Esneklik egzersizleri
Tai chi
Yürüme
Düşük hızda dans
Düşük hızda aerobik
Merdiven inme-çıkma

DAHA HAFİF EGZERSİZLER İSTİYORSANIZ:

Oturma sırasında yapılacak egzersizler
Kuvvetlendirme egzersizleri
Denge egzersizleri
Esneklik egzersizleri

NPGRUP

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al