Böcek Korkusu

Böcek Korkusu Nedir? Böcek Korkusu Tedavi Edilebilir mi? Böcel Korkusu Nasıl Anlaşılır? Böcek Korkusu Belirtileri Nelerdir? Böcek Korkusu Kimlerde Görülülür? Böcek Korkusu Entomofobi Belirtileri Nelerdir? Entomofobi Nedir?

Böcek Korkusu

Böcek Korkusu Nedir? Böcek Korkusu Tedavi Edilebilir mi? Böcel Korkusu Nasıl Anlaşılır? Böcek Korkusu Belirtileri Nelerdir? Böcek Korkusu Kimlerde Görülülür? Böcek Korkusu Entomofobi Belirtileri Nelerdir?  Entomofobi  Nedir?

"Böcek korkum var. Ayrıca tiksinti duyuyorum. Eşim bu durumlarda verdiğim tepkilere sinirleniyor. Bu böcek korkusunun temelinde başka sorunlarım mı var sizce? Doktora gitmeden de bu sorun çözülebilir mi, yoksa mutlaka doktora mı gitmeliyim? " sorusunun cevabını uzmanlar cevapladı:

Böcek korkusu bir fobi türüdür. Böcek görünce (hatta böcek sözcüğünü duyunca bile) aşırı bir sıkıntı, tiksinme, ne yapacağınızı bilememe duyguları; o ortamdan uzaklaşma/kaçma davranışı gösterebilirsiniz. Bunun altta yatan bir nedeni vardır ve bunu hemen söylemek yanlış olabilir; araştırılınca bulunabilir. Bu durum sizi ve çevrenizi rahatsız ettiği, sosyal ilişkilerinizi olumsuz etkilediği için bir bozukluk olarak kabul edilir ve tedavi edilmelidir. Bir psikiyatriste başvurursanız, davranışçı tedaviyle sorununuz çözülür. Böcek korkusuna yönelik bir ilaç yoktur, bunun yarattığı sıkıntı için ilaç verilebilir.

Entomofobi, genellikle çocukluk dönemlerinde ortaya çıkar. Çevresel ve biyolojik faktörlerin etkisi vardır ancak en çok çevrsel faktörler etkili olur. Çoğunlukla koşullanmaya bağlıdır. Böceğin zihinsel anlamda bu koşullanmayla eşleşmesiyle beraber korku oluşur. Entomofobikler, hafif anksiyete ya da panik atak geçirecek kadar çeşitli duygusal reaksiyonlar yaşarlar.

Böcek Korkusu Entomofobi Belirtileri Nelerdir?

- Çarpıntı
- Yüzde kızarma
- Yüzde şişlik
- Yüzde kaşınma hissi
- Yüzde yanma hissi
- Titreme
- Terleme
- Nefes darlığı
- Bulanık görme
- Ağız kuruluğu
- Yutkunma güçlüğü
- Mide bulantısı
-  Bilinç kaybı
- Tansiyon düşüşü
- Bayılma

Entomofobi  Böcek Korkusu

Entomofobi, her fobi gibi psikolojik bir rahatsızlık. 'Böcek korkusu' anlamına gelen entomofobi entomofobikler, böcek kelimesini duyduklarında bile korkuya kapılıp panik duygusuna kapılırlar. Böceklere karşı önüne geçmekte zorlanan bir tiksinti duyarlar. Böcekle karşılaştıklarında ise şiddetli korkular yaşarlar.

Bu fobiyle ilişkili belirtiler, diğer çoğu tiksinme korkusuyla ortaya çıkan belirtiye benzer. Bir entomofobik, bir böcek görerek veya böcekle temas kurarak yeterli endişeyi yaşayabilir veya bir dizi panik atak geçirebilir. Aşırı durumlarda kişi kısa süreliğine bilincini kaybedebilir. Kontrol edilemeyen ağlama veya alandan kaçmak için duyulan güçlü bir istek, bu fobiyi yaşayanların yaygın göstereceği belirtilerdendir. Entomofobi belirtileri diğer fobilerle ve çeşitli sağlık sorunlarıyla ilişkili belirtilerle benzerlik gösterdiği için entomofobinin teşhis edilmesi bu konuda eğitim almış profesyonel bir sağlık uzmanına kalır.

Değerlendirmeyi yaparken terapist ve psikolog, ortaya çıkan belirtileri ve her belirtinin ortaya çıkması için gereken tetikleyicileri gözlemleyerek tanımlama yapar. Bu değerlendirme, kişinin genel olarak böcek veya sürüngen hayvan korkusu mu, yoksa belirli bir fobi durumunu mu yaşadığını belirlemeye yardımcı olur.

Yakınlar genellikle entomofobi hakkında ve durumun üstesinden gelmek için arkadaşlarına veya aile yakınlarına nasıl yardım edebilecekleri konusunda yararlı olabilir. Çoğu terapist, hasta yakınlarına fobiyle ilgili belirti ve işaretleri fark etmeleri için yardım edebilecek genel kılavuzlar sunar. Kılavuzlar aynı zamanda, hastanın bayılması veya şiddetli panik atak geçirmesi durumunda yapılması ve yapılmaması gerekenler konusunda da hasta yakınlarına ve akrabalarına yardımcı olur.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yeni birileriyle tanışma korkusunun sosyal kaygı içinde yer alan bir durum olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Dr. Yıldız Burkovik, bazı kişilerin
  • Kedi ve köpekten artık korkmayacaksınız! Kedi ve köpek fobisi, “sanal gerçeklik” ile tedavi edilebiliyor.
  • Uçaktan çok mu korkuyorsunuz? Uçak fobisi hakkında ne kadar şey biliyorsunuz? Uçak korkusu ve uçak fobisi hakkında her şey… 10 kişiden biri yoğun uçuş
  • Ölüm fikri, düşünme tarzımızda köklü değişimlere neden oluyor.
  • Yolda yürürken ayağım takılır gibi oluyor veya bir korna sesinden hemen korkuyorum kalp atışlarım hızlanıyor içimde bir ürperti oluyor.
  • Fobinin de lügati olduğunu biliyor muydunuz? İşte fobinin 1001 çeşidi.
  • Randevu Al