BM Raporu: Uyuşturucu kullanımı artıyor!

BM 2016 Dünya Uyuşturucu Raporunun sonuçları endişe verici nitelikte.

BM Raporu: Uyuşturucu kullanımı artıyor!

Zira rapora göre uyuşturucu kullanımı tüm dünyada hızla artıyor. Öyle ki hayatında en az bir defa uyuşturucu kullananların sayısı 2014'te bir önceki yıla göre bir milyon kişi arttı.

Dünyada her yıl 26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü olarak anılıyor.

Birleşmiş Milletler'in Dünya Uyuşturucu Raporu, dünyanın uyuşturucu ile mücadelede çok da başarılı olmadığını gösterir nitelikte. Rapora göre, 2014'te, 247 milyon kişi hayatında en az bir defa uyuşturucu kullandı. 2014'de 29 milyon kişide bağımlılık sorunları tespit edilirken, bağımlılık teşhisi konulan her 6 kişiden sadece biri tedaviye başvuruyor.

Vücuduna uyuşturucu enjekte eden her 7 kişiden birine HIV, her 2 kişiden birine de Hepatit c virüsü bulaşmış olabileceği tahmin ediliyor.

Raporu değerlendiren BM Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu üyesi Prof. Dr. Sevil Atasoy, raporun 2030 yılına kadar ülkelerin önüne 17 hedefli bir çalışma takvimi koyduğunu söyledi. Atasoy, “Rapor, reçeteye tabi ilaçların denetimini ve çocuklarla kadınların oluşturduğu riskli topluluklara yönelik önlemlerin ciddiye alınması gerektiğinin altını çiziyor” dedi.

Uyuşturucu kullanma yaşının orta öğretim çocuklarına kadar düşmüş olması, Türkiye'de de çok sayıda aileyi endişelendiriyor.

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE DENGELİ POLİTİKALAR YÜRÜTÜLMELİ

Raporda; önleme ve tedavide kullanılacak yöntemlerin mutlaka kanıta dayalı olması, WHO ve UNAIDS tarafından geliştirilen kritik standart ve teknik rehberlere uyması gerektiği vurgulanarak arz ve taleple mücadelenin dengeli politikalarla yürütülmesinin önemine dikkat çekiliyor.

A.AEtiketler: bm raporu uyuşturucu kullanımı uyuşturucu kullananlar madde bağımlılığı


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Ibuprofen etkili ilaçlar kısırlık mı yapıyor?
  17 Ocak 2018, 10:12
 • Şehir hayatı stres kaynağı mı?
  15 Ocak 2018, 15:03
 • Ağrı deyip geçmeyin!
  15 Ocak 2018, 11:58
 • Bağımlılık şimdi yeni yöntemlerle tedavi ediliyor?
  15 Ocak 2018, 11:55