Bir sabah ne eşini ne de evliliğini hatırladı

Adam Gonzales bir sabah uyandığında 5 yıldır beraber olduğu eşi Raquel'i tanıyamadı.

Bir sabah ne eşini ne de evliliğini hatırladı

Raquel ile evlendiğini hatırlayamıyordu. Ancak Raquel onu tekrar kazanmanın yollarını aramaya başladı.

2016'da bir Eylül sabahı, erken saatlerde Raquel pijamalarıyla oturma odasına gitti. Kocası ona şaşkınlıkla bakıyor, onunla bir yabancıymış gibi konuşuyordu. Kim olduğunu bilmiyor gibiydi.

"Ona sordum: Nerede olduğunu biliyor musun? Hangi yıldayız biliyor musun? Benim adım ne biliyor musun? Ve tüm sorulara hayır dedi" diyor Raquel.

"Ona soru sordukça daha da kahroluyordu" diye ekliyor.

Raquel ona orasının evleri olduğunu, onun eşi olduğunu ve 3 çocukları olduğunu anlatınca Adam ağlamaya başladı.

"Bana kimliğimi getir. Telefonum ve kimliğim nerede?" diye sordu Adam.

Raquel eşine giyinmesini onu hemen hastaneye götüreceğini söyledi. Beyninde bir şeylerin ters gittiğinden endişeleniyordu.

Adam gardırobun kapısını açınca "Takım elbiselerim nerede?" diye sordu. Raquel ona takım elbise giymediğini onun spor hocası olduğunu anlattı.

Adam tereddüt içinde giyindi ve tanımadığı bir kadınla hastaneye gitti.

Raquel Adam'a yumuşak davranması gerektiğini biliyordu. Daha önce de Adam'ı bir kadının öldürmeye çalışmasından sonra hafızası iflas etmişti.

Bundan 5 yıl önce Adam 35 yaşındayken telekom devi AT&T'nin şube müdürü olarak çalışıyordu ve Teksas Lubbock'ta sadık bir kilise lideriydi.

İlk evliliği bittikten sonra yeni ilişkisi de bir felaketle sona erdi. Kız arkadaşı ona kötü muamele ediyordu ve sonunda onu bir elektrik kablosuyla nefessiz kalana kadar boğdu. Adam'ın öldüğünü sanarak garajda bırakıp gitti.

Hastane yolunda Adam'ın kalbi üç kez durdu. Her seferinde hayata döndürüldü. Adam 4 ay komada kaldı.

"Uyandığımda kim olduğumu bilmiyordum. Evlendiğimi, boşandığımı ve 2 çocuğum olduğunu bilmiyordum" diyor Adam.

Bir yıl hastanede kalarak yeniden konuşmayı ve yürümeyi öğrendi. Fakat geçmiş hayatının anıları hiç dönmedi.

Aylar geçtikten sonra Adam yeniden oğlu ve kızıyla tanıştırıldı. Onları ilk defa gördüğünde hüzünlendi.

"Bir baba biyolojik çocuklarını nasıl unutabilir?" diyor.

Sonunda evine döndüğünde hatırlamadığı bir sürü fotoğrafı, kazandığı ödülleri gördü. Geçmişi artık onu terk etmişti.

"Bu Adam denen adamın kim olduğunu anlamaya çalışıyordum. Ona uyum sağlayabilir miydim?"

Yeniden eski yaşam tarzına sahip olamayacağını düşünerek işine geri dönmedi. "Hangi üniversiteye ya da okula bile gittiğimi hatırlamıyordum. Orada olduğum açıktı ama nasıl oraya vardığımı hayal edemiyordum".

Kenti terk etmeye ve sıfırdan başlamaya karar verdi. Çocuklarıyla Arizona Phoenix'e taşındı ve kişisel spor hocası oldu.

2012'de bu şehirde yaşarken internet üzerinden Raquel ile tanıştı. Raquel 30 yaşında, küçük bir kızı olan, pazarlama müdürü olarak çalışan bir kadındı.

Phoenix'te küçük bir bar-restorantta buluşmaya karar verdiler. Raquel restoranta geldi ancak bir saat geçtiği halde Adam gelmemişti. Bir saatin sonunda Adam başka bir restoranttan onu aradı.

"Çok yakışıklı, çok havalıydı" diyor Raquel. Adam ise "Gözlerimi ondan alamadım. Çok tatlı bir gülüşü ve harika gamzeleri vardı" diyor.

Birbirlerine tutuldular ve görüşmeye başladılar.

Birkaç ay çıktıktan sonra çocuklarıyla birlikte aynı eve taşındılar. Haziran 2015'te Phoenix'in biraz dışındaki küçük bir kilisede evlendiler. Ancak beraberliklerinin 5 yılı o Eylül sabahında tamamen silindi.

Adam hastaneye testlere girer çıkarken tanıdığı ve çok güvendiği kişiyi, annesini aradı. Annesi Raquel ile aşık olduklarını ve evlendiklerini söyledi.

Adam ile Raquel hastanede yeniden birbirlerini tanımaya ve çıkmaya başladı. Kafeteryada sandviç yerken ya da kuytu köşelerde buluşarak sohbet ettiler.

"Bana cep telefonundaki fotoğrafları gösteriyordu" diyor Adam. Raquel ise Adam'ın ona evlilik cüzdanını göstermesini istediğini söylüyor.

Ancak işler her zaman olumlu gitmiyordu. Bir noktada Adam ayrılmaları gerektiğini savundu hatta eşine "Seni cazip bulmuyorum, beni heyecanlandırmıyorsun" dedi.

Bunu duyan Raquel dua etmeye başladı. "Sizi tanımayan ve sevmeyeceğini bildiğiniz birini sevmek çok zor" diyor.

Ancak Raquel engelleri aşmaya kararlıydı. Adam hastaneden geldikten sonra Raquel yaptığı yemeklerle kocasının gönlünü kazanmaya çalıştı.

Adam Raquel'in ne kadar iyi bir anne olduğunu ve çocuklarının nasıl iyi anlaştığını gördü. Raquel ise Adam'ın temel kişilik özelliklerinin değişmemesinden mutluydu.

"Hastanedeyken Adam bana dönüp "Eğer sen benim karımsan öpüşebiliriz" derdi. Bu evlendiğim kişiydi. Adam her zaman flörtözdü ve bu devam ediyordu. Kendime evlendiğin adam bu, sadece hangi yılda olduğumuzu bilmiyor diyordum".

BBC TÜRKÇE

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al