Bipoları teşhiste çok geç kalıyoruz

Psikiyatrik hastalıkların birçoğu ergenlik döneminde ortaya çıkıyor.

Bipoları teşhiste çok geç kalıyoruz

Ancak bunlardan biri olan ve manik depresif olarak da tanımlanan bipolar bozukluk, çoğu zaman ergenlik dönemi depresyonuyla karıştırılıyor. Uzmanlar, bu nedenle hastalığın 20'li yaşlarda anlaşıldığım belirtiyor.

Bipolar bozukluk, riskli davranışlar nedeniyle ilişkilere ve kariyere zarar veren, tedavi edilmediği zaman ise intihara kadar gidebilen ciddi bir ruhsal hastalık. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Sermin Kesebir, maniden depresyona kadar uzanan ruh halindeki aşın değişiklikler olarak da tanımlanan hastalığın ergenlikte oluştuğuna dikkat çekiyor. Ancak hastalığın depresyonla başlaması durumunda, manik dönem ortaya çıkana kadar bunun bipolar bozukluk olduğunun anlaşılmadığım vurgulayan Kesebir, "Bu da hastalığın tanınmasını 20'li yaşlara kadar uzatıyor. Türkiye'de yapılan araştırmalarda hastalığın başlangıç yaşı da 25-26 olarak saptanıyor" dedi.

TANIM DEĞİŞTİ, 7 KİŞİDEN BİRİ BİPOLAR OLDU

Prof. Dr. Sermin Kesebir, psikiyatrik hastalıklar içinde genetik yükün en fazla olduğu bipolann ebeveynlerden birinde olması halinde çocukta görülme oranının %10 olduğunu da söylüyor.

Toplumda bipolann manik depresif olarak klasik tanımlamasına uyan hastaların oranının %1 olduğunu kaydeden Prof. Dr. Sermin Kesebir, hastalık tanımının son 10 yılda genişlemesiyle birlikte bu oranın %14'e yükseldiğini belirtti. Kesebir, şunlan kaydetti: "Bipolarda bir uçta en ağır manik-depresif bozukluk varken, diğer uçta manik

yerine hipomani dediğimiz daha zayıf ya da depresyon ölçütlerinin de karşılanmadığı siklotipik bozukluklar da bu hastalık içinde düşünülmeye başlandı.

FİZİKSEL HASTALIKLAR ATAKLARI ARTIRIYOR

Duygu durum bozukluğu olan bipolarda hastaların duygulan düzenleyemediğini ve bu nedenle şiddetini ve hızım belirleyemediğini aktaran Prof. Dr. Kesebir, stres ve mevsimsel özelliklerin etkisini ise şöyle anlattı:

"Stres, bipolar bozukluğun ataklarım başlatmada etkili bir faktör. İlk ataklarda daha etkili. Ancak hastalığın ilerleyen yıllannda stresin ataklan çıkancı etkisi azalıyor. MevsimseUik ise bipolar bozukluk için önemli bir gidiş belirleyici. Hastaların %10 ila 30'unda mevsimsel özellik görülüyor ancak hastaların tamamında bu durum söz konusu değil."

Bu hastalıkta atakların 2 yılda bir yinelediğine de işaret eden Kesebir, bunama, diyabet, yüksek tansiyon, troid, diyabet gibi hastalıkların da eşlik etmesi halinde atakların sıklığının da artacağım kaydediyor.

YARATICILIK ZAMANLA AZALIYOR

Bipolar bozukluğun toplumda sanatçı hastalığı olarak görülmesine de değinen Kesebir, bu konu ile ilgili ise şunlan söylüyor: "Duygunun şiddeti fazlaysa bir takım yaratıcı süreçleri uyaracağım söyleyebiliriz. Birçok ressam ve yazarın da en önemli eserlerini hastalığın ilk evrelerinde depressif dönemde yaptıklarım görüyoruz. Ancak hastalık ilerledikçe yaratıcılık azalıyor."

www.literaturaktuel.com

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bipolar bozukluğun beynin biyokimyasal fonksiyonun bozulmasıyla ilgili bir beyin hastalığı olduğunu ifade eden Psikiyatrist Prof Dr. Nevzat Tarhan, bi
  • Dünyada en önemli toplum sağlığı sorunları sıralamasında altıncı sırada yer alan ve yaşam boyu devam eden bir psikiyatrik rahatsızlık olan bipolar boz
  • İki uçlu mizaç bozukluğu olarak da bilinen Bipolar Bozukluk, 20’li yaşlarda başlıyor. Bipolar Bozukluk, bahar aylarında atak yapıyor.
  • Manik dönemde coşku, depresif dönemde üzüntü var. Bipolar bozukluk en çok ergenlikte başlıyor.
  • ABD'deki çocukların yaklaşık% 1'inde bipolar bozukluk vardır (ruh halindeki uç değişiklikler.) İlaç yardımcı olur, ancak çocuklara başa çıkma becerile
  • Pandemi bipolar bozuklukta atakları tetikleyebiliyor. Bipolar bozuklukta yarım kalan tedavi atakları körükleyebilir!
  • Randevu Al