Bipolar bozukluk- Kalp damar sistemi ilişkisi

Ünlü psikiyatri sitesi Psychiatry Advisor Bipolar Bozukluk ile ilgili makalesinde Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Sermin Kesebir'in açıklamalarına yer verdi.

Bipolar bozukluk- Kalp damar sistemi ilişkisi

Bipolar Bozukluk ile ilgili çalışmalarıyla önemli bir isim olan Prof. Dr. Sermin Kesebir, Psychiatry Advisor sitesine verdiği demeçte Bipolar Bozukluğa neden olan Genetik ve Çevresel faktörleri açıklayarak  “Metabolik sendrom ve Bipolar bozukluğun patofizyolojik birlikteliği ile ilgili olarak, önleyici ve koruyucu tedavide uyku, diyet, fiziksel egzersiz ve fotoperiyodisitenin öneminin göz ardı edilmemesi gerektiğine inanıyorum” dedi.
 
İşte Psychiatry Advisor'daki o haber:

Bipolar Bozukluk – Kalp damar sistemi

Her ne kadar bipolar bozukluk ve kardiyovasküler hastalık (KVH) sıklıkla birlikte bulunsa da, ruh sağlığı çalışanları kardiyovasküler sisteme ait sorunları önleyemeyebilirler. Bipolar bozuklukta KVH ölümün önde gelen nedenidir.

Bipolar bozukluk-KVH bağlantısının altında yatan en önemli mekanizma dokulardaki inflamasyona bağlı olarak sinir hücreleri ile birlikte damar duvarının da zarar görmesidir.

Bağlantının tanınması neden önemli ?

Bipolar bozukluk ergenlikte başladığında, bu bireyler bipolar bozukluğu olmayan bireylerden 17 yıl önce KVH belirtileri göstermeye başlarlar. Böyle bir durumda, her iki hastalığın seyri kötüleşir. Benjamin I. Goldstein, PhD,-FRCPC Kanada'daki Sunnybrook Sağlık Bilimleri Merkezi'nde, psikiyatri bölümünde araştırma direktörü-  diyor ki; “Literatür sadece Kuzey Amerika'da değil, dünya çapında, bipolar bozukluk-KVH bağlantısının gücü sorgulanmalı”  “Daha büyük zorluk, riskli bireylerin aynı zamanda  sigara içimi, sedanter yaşam tarzı, obezite, çoklu ilaç kullanımı gibi başka risk etkenlerini de bulundurmasıdır.

Bipolar bozukluk- Kalp damar sistemi ilişkisi

Genetik ve çevresel faktörler bipolar bozukluk-KVH bağlantısında birlikte rol oynarlar. Hipertansiyon ve diyabet metabolik sendrom üzerinden bu bağlantı ile genetik yönden ilişkili diğer hastalıklardır. Çocukluk çağı travması, mevsimsel değişiklikler ve uyku gibi çevresel faktörler de metabolik sendromun ortaya çıkışında rol oynarlar.
“Metabolik sendrom ve Bipolar bozukluğun patofizyolojik birlikteliği ile ilgili olarak, önleyici ve koruyucu tedavide uyku, diyet, fiziksel egzersiz ve fotoperiyodisitenin öneminin göz ardı edilmemesi gerektiğine inanıyorum” dedi Üsküdar Üniversitesi psikiyatri profesörü Sermin Kesebir, Türkiye.
 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hezeyanlı (sanrılı) bozukluklar grubunda değerlendirilen psikiyatrik bir rahatsızlık olan erotomanide kişi, genellikle kendisinden daha yüksek konumda
  • Majör depresyon ya da klasik depresyon olarak da bilinen unipolar depresyonun yetişkinlerde en sık görülen depresyon şekli olduğunu kaydeden Psikiyatr
  • Bipolar bozukluğun beynin biyokimyasal fonksiyonun bozulmasıyla ilgili bir beyin hastalığı olduğunu ifade eden Psikiyatrist Prof Dr. Nevzat Tarhan, bi
  • Dünyada en önemli toplum sağlığı sorunları sıralamasında altıncı sırada yer alan ve yaşam boyu devam eden bir psikiyatrik rahatsızlık olan bipolar boz
  • İki uçlu mizaç bozukluğu olarak da bilinen Bipolar Bozukluk, 20’li yaşlarda başlıyor. Bipolar Bozukluk, bahar aylarında atak yapıyor.
  • Manik dönemde coşku, depresif dönemde üzüntü var. Bipolar bozukluk en çok ergenlikte başlıyor.
  • Randevu Al