Bipolar 1 Ve Bipolar 2 Nedir? Farkları Nelerdir?

Bipolar 1 Ve Bipolar 2 Nedir? Bipolar 1 Ve Bipolar 2 arasındaki farklar Nelerdir? Bipolar bozukluk neden olur? Bipolar ne demektir?

Bipolar 1 Ve Bipolar 2 Nedir? Farkları Nelerdir?

Bipolar 1 ve Bipolar 2 Nedir?

Bipolar bozukluk eski ismi manik depresif hastalık, ya da iki uçlu bozukluk olarak bilinen bir duygudurum bozukluğudur. Bipolar bozukluğun iki alt tipi vardır; kişi en az 1 mani dönemi geçirmişse bipolar bozukluk tip 1, en az bir depresyon ve hipomani geçirmişse bipolar bozukluk tip 2 tanısı alır.

Bipolar 2 olan insanlar bipolar 1 olanlara göre daha az ciddi manik atak yaşayacaklardır. Bu tip mani hipomani olarak bilinir. Bipolar 2 tanısı almak için, bir kişi aynı zamanda bipolar 1 tanısında geçerli olmayan majör bir depresif dönem geçirmelidir.

Bipolar bozukluk neden olur?

Genetik mirasları nedeniyle bipolar bozukluğa yatkın kişilerde stresli yaşam olayları gibi tetikleyicilerin etkileriyle rahatsızlık gelişebiliyor. Genetik miras,beyin yapısı, gelişimi ve hücreler arası iletişimi sağlayan nörotransmitter gibi sebeplerin bipolar bozukluk gelişiminde etkili olduğu biliniyor.

Bipolar ne demektir?

Bipolar bozukluk, maniden depresyona kadar uzanan ruh halindeki aşırı değişiklikler" olarak tanımlanır. Bu ruh hali oynamaları arasında, bipolar bozukluğu olan kişinin normal ruh halinde olduğu dönemler olabilir. "Manik" terimi aşırı hareketli, enerjik, konuşkan, umursamaz, güçlü, öforik bir dönemi tanımlar.

BİPOLAR VE BİPOLAR 2 HAKKINDA

Bipolar 1 ve bipolar 2 bozukluk en yaygın bipolar bozukluk tipleridir. Herkes zaman zaman duygusal iniş ve çıkışlar yaşar. Fakat bipolar bozukluk olarak adlandırılan bir rahatsızlığınız varsa, bu duygusal iniş ve çıkışlar anormal derecelere ulaşabilir. Bazen son derece heyecanlı veya enerjik bazen de  depresyonda hissediyor olabilirsiniz. Bu duygusal duygusal iniş ve çıkışlar haftalarca veya aylarca sürebilir.

BİPOLAR BOZUKLUĞUN 4 TEMEL NEDENİ

- Genetik
- Hücresel Yapı
- Ailesek Faktörler
- Tetikleyici unsurlar

Bipolar 1 ve Bipolar 2 Bozukluk Belirtileri

- A şırı iniş ve çıkışlar
- Çıkışlar manik, inişler ise depresif atak olarak bilinir.
- Olağanüstü enerji
- Huzursuzluk
- Odaklanmada zorluk
- Aşırı mutluluk
- Tehlikeli davranışlar
- Kalitesiz uyku
- Yorgunluk
- Sinirlilik
- Uyku düzeninde değişiklikler
- Yeme düzeninde değişiklikler
- İntihar düşüncesi.

Bipolar 1 ve Bipolar 2 Bozukluk Farkları

Bipolar 1 ve bipolar 2 arasındaki temel fark, manik atakların şiddetinde yatmaktadır. Bipolar 1 ve bipolar 2’de görülen depresif ataklar benzerdir. Ancak bipolar bozukluk tip 1 ‘de görülen mani, tip 2 ‘ye göre daha şiddetlidir.  

Bipolar Tip 1 Bozukluk Nedir?

Bipolar 1 tanısı için en az bir manik ve bir major depresif atak geçirmiş olmalısınız. Depresif atak, manik ataktan önce veya sonra meydana gelmiş olmalıdır. Manik atağın semptomları, hastane bakımı gerektirecek kadar şiddetli olabilir.

Bipolar Tip 2 Bozukluk Nedir?

Bipolar 2 en az iki hafta sürer ve en az bir hipomanik epizodla devam eden majör depresif dönemi içerir. Bipolar 2 hastaları hastanede yatmayı gerektirecek kadar yoğun manik ataklar yaşatabilir. Bipolar tip 2’nin  depresyon olarak yanlış teşhis edildiği durumlar olabilir.

Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

- Düşünme ve konuşma içeriğinde artış
- Tahrik edici, uygun olmayan davranışlarda artış
- Alkol ve madde kullanımında artış
- Cinsel istek artışı
- Uyku problemleri (uyku ihtiyacında azalma)
- Oldukça yükselmiş (öforik) duygudurum
- Artmış enerji, etkinlikler ve yerinde duramama hali
- Konsantrasyonda azalma
- Çok para harcama
- Kişinin kendi kabiliyeti konusunda gerçek olmayan inanışlara sahip olması
- Yargılama kapasitesinde azalma
   

Paylaş:Bu yazıya 1 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bipolar bozukluğun beynin biyokimyasal fonksiyonun bozulmasıyla ilgili bir beyin hastalığı olduğunu ifade eden Psikiyatrist Prof Dr. Nevzat Tarhan, bi
  • Dünyada en önemli toplum sağlığı sorunları sıralamasında altıncı sırada yer alan ve yaşam boyu devam eden bir psikiyatrik rahatsızlık olan bipolar boz
  • İki uçlu mizaç bozukluğu olarak da bilinen Bipolar Bozukluk, 20’li yaşlarda başlıyor. Bipolar Bozukluk, bahar aylarında atak yapıyor.
  • Manik dönemde coşku, depresif dönemde üzüntü var. Bipolar bozukluk en çok ergenlikte başlıyor.
  • ABD'deki çocukların yaklaşık% 1'inde bipolar bozukluk vardır (ruh halindeki uç değişiklikler.) İlaç yardımcı olur, ancak çocuklara başa çıkma becerile
  • Pandemi bipolar bozuklukta atakları tetikleyebiliyor. Bipolar bozuklukta yarım kalan tedavi atakları körükleyebilir!
  • Randevu Al