Bilinçli Üniversiteli olmak ister misiniz?

Prof. Dr. Nevzat Tarhan üniversiteye hazırlanan aday öğrencilere “Bilinçli Üniversiteli Olmak” konferansı verdi.

Bilinçli Üniversiteli olmak ister misiniz?

Prof. Dr. Nevzat Tarhan üniversiteye hazırlanan aday öğrencilerle buluşmalarını sürdürüyor. Tarhan bu kapsamda Kağıthane ilçesinde üniversiteye hazırlanan öğrencilerle bir araya geldi.

“Bilinçli Üniversiteli Olmak” başlıklı sunumunda Tarhan adaylara önemli tavsiyelerde bulundu.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Geleneksel Üniversite ve Meslek Tanıtım Günleri” programı kapsamında aday öğrencilerle buluştu.

Tarhan ve beraberindekiler ilk olarak kurdele keserek fuarın açılışını gerçekleştirdi.

Tarhan, daha sonra Kağıthane ilçesinde eğitim gören, üniversite sınavına hazırlanan 12’inci sınıf öğrencileriyle bir araya geldi. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığında yapılan konferansa yaklaşık 750 öğrenci katıldı.

“YAŞAMDA İKİ ÖNEMLİ TASARRUF EŞ VE MESLEK SEÇİMİ”

“Bilinçli Üniversiteli Olmak” başlıklı konferansta Tarhan ilk olarak kişinin hayatında iki önemli tasarruf olduğunu; bunun ilkinin eş, diğerinin ise meslek seçimi olduğunu hatırlattı.

Üniversite döneminin yaşamın önemli evrelerinden olduğunun altını çizen Tarhan o nedenle tercih döneminde meslek ve üniversite seçiminin çok titiz yapılması gerektiğinin altını çizdi. Tarhan adaylara önemli uyarılarda bulundu.

“ÜNİVERSİTEDEN NE ANLADIĞIMIZ ÖNEMLİ”

“Uçurtmayı uçuranın rüzgâr değil rüzgâra karşı uçurtmanın aldığı pozisyondur. Üniversiteli olmak da böyle bir şey. Kişinin üniversite için yaptığı çalışmadan öte üniversiteden ne anladığı, onu nasıl konumlandırdığı önemlidir.

 Üniversite bir kültürdür. Meslek sahibi olmak değil, hayatı öğrenmektir. Yaşam felsefesi, iyi insanı olmak demektir. Bu dönemde sosyal medya da önemli. Arkadaşlarımızın önemli kısmı burada vakit geçiriyor.

‘SOSYAL MEDYADA BİR RÜZGÂRDIR. ONA KARŞI DOĞRU POZİSYON ALMAK GEREKİYOR.’

Gençliğin, kendi kimliğini arayıp bulma dönemi olduğunu ifade eden Tarhan, kişinin bu dönemde yaşam becerisi kazanması, işbirliğini öğrenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Gençlerin ego idealinin olması gerektiğini de belirten Tarhan, sadece başarı değil mutlu ve erdemli olmak da gerektiğini söyledi. Tarhan şu değerlendirmelerde bulundu.

‘İŞBİRLİĞİ’ MUTLULUĞUN SİHİRLİ KELİMESİ

“Ergenlik döneminde tutarsızlıklar, uygunsuz davranışlar olabiliyor. Duyguları serbest bırakmak yerine duygulara rehberlik etmek gerekiyor. Hedef doğru belirlendiğinde başarı da doğal akışında gelecektir.

Kişi kendi kendinin lideri olabilirse hedefe yönelebilir. Harcayarak, tüketerek değil, paylaşarak mutlu olmayı öğrenmek gerekiyor. İşbirliği, mutluluğun sihirli kelimesi, ihmal etmemeli.”

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferans, Tarhan’a plaket ve çiçek takdiminin ardından sona erdi.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

        

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı P
  • Aileler Üniversitede Projesi, pilot uygulamanın ardından kapsamı genişletilerek “Kişilerarası Şiddetin Önlenmesi: Saydam Bakış” projesi ile Pendik ilç
  • Evliliğin gençler için ne ifade ettiği sorusuna katılımcı ülkeler genelinde yarıdan fazla katılımcı %58.6 oranla “Mutlu bir beraberlik” cevabını verdi
  • Üsküdar Üniversitesi araştırmacıları G20-N20 Konferansında çalışmalarını anlattı.
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları programlarında yer alan Farsça dersleri, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşeliği
  • Randevu Al