Beyinde konuşan alanlar dinlenildi

İnsan beyninde konuşan alanlar dinlenebildi. Epilepsi hastaları ile ilgili yapılan derin beyin sinyallerinin kaydı esnasında amigdala ve hipokampus bölgeleri iletişim kusuru gösteriyor. Kaygılı insanlara bu bölgeler çok aktif depresif hastalarda ise tam tersi…

Beyinde konuşan alanlar dinlenildi

Amigdala duygusal hafıza Hipokampus mantıksal hafıza ile ilgili olduğu bilimektedir. Bu durumda , beynimiz içinde devrelerin bozulması depresyon veya kaygı bozukluklarında bir göstergedir ve buraya uygulanan.sinyal akışını düzelten derin beyin pilleri işe yarayabilir

Yeni araştırma önerileri, amigdala ve hipokampus arasındaki iletişimin depresyon ve anksiyete belirtileri ile ilişkili olduğunu,  yeni tedavi olanakları olabileceğini göstermektedir.

Elektroensefalografi (EEG) kayıtlarını ve kendi kendine bildirilen duygu durum verilerini makine öğrenme yöntemleriyle birleştiren araştırmacılar, ruh halindeki bireysel varyasyonlarla ilişkili bir "amigdala-hipokampus alt ağı" keşfettiler.

"Bulgularımız, duygudurum ve anksiyetenin sinirsel kodlamasını daha derinden anlamamıza ve duygudurum ve anksiyete bozukluklarının, özellikle kapalı döngü derin beyin stimülasyonunu kullanan yenilikçi tedavilerin teşhisi ve tedavisinde faydalı olabilecek bir biyobelirteç ortaya koymaktadır" olarak yorumlarını yazdılar.

Kaliforniya Üniversitesi'nde kıdemli araştırmacı Vikaas Sohal, MD, PhD, psikiyatrist ve nörobilimci Francisco (UCSF), Medscape Medikal Haberleri'ne verdiği demeçte."Daha önce olumsuz duyguların amigdala ve hipokampus arasındaki iletişimin artmasıyla ilişkili olduğunu bulduk bu da doğrudan ö duygudurum ve bellek ile bağlantılı"

Sohal, "Bu çok ilgi çekicidir. Belki de depresif duygudurum dönemlerinde, amygdala'daki olumsuz duyguların üzücü anıların hatırlanmasına yol açtığını veya bunun tersiniolduğunu, ancak gelecekteki çalışmaların bu fikri test edebileceğini söyleyebiliriz.” Dedi.

Çalışma, 8 Kasım'da çevrimiçi olarak Cell'de yayınlandı.

Benzersiz Veri Kümesi

Araştırmacılar, eşsiz bir veri setinden yararlandı: epilepsi geçiren 21 hastada, nöbet lokalizasyonu için beyin ameliyatı bekleyen ve aynı anda kendi kendilerine bildirilen duygudurum günlüklerini toplayan limbik sistemin intrakraniyal EEG kayıtları birkaç gün boyunca toplandı.

Duygudurum dalganımları ile beyin dalga aktivitesinin karşılaştırılmasında 21 hastanın 13'ü, beyin dalga frekansında elektrik aktivitesinde (veya iletişimde), amigdala ve depresif duygudurumla ilişkili hipokampus arasında 13-30 devir / saniye aralığında dalgalanmalar gösterdi. Bu 13 hastanın 8’in de, bu amigdala-hipokampus alt ağınınbulunamadı ve bu kişilerde anlamlı derecede yüksek sürekli kaygı vardı.

Sonuçlar, zaman içinde duygudurumun büyük bir bölümünü (kabaca% 40-50) kodlayan spesifik bir uzaysal imzaya işaret etmektedir. Bu alt ağ, bireylerin% 60'ından fazlasında paylaşılmakta ve sürekli kaygı olan bireylerde sürekli olarak mevcuttur. "

Edward Chang, MD, beyin cerrahı ve nörobilimci "Bu araştırma, beyin aktivitesinin farklı frekanslarında nasıl çalıştığına bakmamızın ilk adımıdır ve bu konus UCSF'de bir çok araştırma ve klinik sorusudur” dedi

Sohal, Medscape Medical News'e verdiği demeçte, "Bulduğumuz beyin aktivitesinin kötüleşen bir ruh hali ile ilişkili olup olmadığını, kötüleşen bir ruh halinin ortaya çıkmasına mı sebebiyet verdiğini yoksa sadece ruh halinin düşük olduğu zaman bize bu şekilde mi haber verdiğini daha bilmiyoruz." Dedi.

“Eğer bu beyin aktivitesi (amigdala ve hipokampus arasındaki iletişimin artması) ruh halinin kötüleşmesine neden oluyorsa, o zaman bu iki beyin yapısı arasındaki aşırı iletişimi hafifleten veya azaltan yeni tedaviler aramak mümkün olabilir.”

"Alternatif olarak, eğer bu beyin aktivitesi ruh halinin kötüleşmesine neden olmazsa, ancak ruh hali düşük olduğunda bize bildiren bir işaret ise, bu durumun ruh halinin potansiyel olarak tehlikeli bir duruma girip girmediğini belirlemek için şiddetli depresyonlu hastalarda bu sinyali izlemek mümkün olabilir. Bu, ritmin tehlikeli bir şekilde anormal olduğu dönemleri tespit etmek için kalp ritimlerini izleyen kalp pili tiplerine benzer araçlar kullanılabilir”

Yeni Tedavi Yöntemi?

New York City'deki Weill Cornell Medicine'deki Feil Aile Beyin ve Zihin Araştırmaları Enstitüsü'ndeki Medscape Medical News, Conor Liston, MD, PhD, nörobilimci ve psikiyatristin araştırmanın bulgularını yorumladıktan sonra araştırma, tedavi için potansiyel yeni bir yol sunuyor.

“Depresyonla başa çıkmanın en büyük zorluğu, henüz hiçbir detayda nörobiyolojik temeli anlamamız. Bu ekibin yapabildiği şey, beyin aktivitesinin belirli kalıplarını keşfetmek için makine öğrenimi ve yapay zeka benzeri yöntemler kullanmaktı. ki görüyoruz ki bir kişinin ruh halleri ile beyin aktivitesi birbiriyle çok yakından ilgili "dedi Liston.

“Bu keşif hakkında gerçekten heyecan verici olan şey, beynin hangi tür kalıplarının düşük ruh halini aldığını göstermeye başlaması ve buna müdahale etme ve geri çevirme potansiyeli olduğunu göstermesidir, ama bu muhtemelen uzun yıllar alacaktır” diye ekledi.

New York, Mount Sinai de bulunan Icahn Tıp Okulu İleri Devre Tedavi Merkezinin kurucu yöneticisi ve nöroloji uzmanı Helen Mayberg, “epilepsi hastalarında kronik kayıtların sağladığı fırsattan yararlanan gerçekten ilginç bir çalışma. "dedi.

Mayberg, bulguların “depresyon, anksiyete ve travma sonrası stres bozukluklarının derin beyin stimülasyonu ve kapalı döngü stratejileri  ile ilişkili olduğunu ”söyledi.

“Tedaviye dirençli depresyon hastalarında devam eden kendi kronik kayıtlarımıza bakmaya devam ederken,  bu alanda ilerlemek için derin beyin stimülasyon yollarıyla uzun süreli kayıtlar yapabiliriz." dedi.

Araştırma, Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) 'nın Gelişen Tedaviler için Sistem Bazlı Nöroteknoloji (SUBNETS) programı tarafından finanse edildi.

Medscape / Zeynep Güçlücan

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikopat ve Seri Katillerin Beyni nasıl çalışır? Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Prof. Dr. Sultan Tarlacı anlattı…
  • Çok unutkanım. Acaba bunun altında başka bir hastalık mı yatıyor? Bunama gibi sinsi beyin hastalıkları erken teşhis edilebiliyor.
  • İnsan vücudunda doğal olarak olan, duygusal tepkilerin kontrolünde rol oynayan dopamin beyne sinyaller ileten kimyasal bir maddedir. Dopamin nedir, so
  • Beyindeki ya da omurilikte yer alan sinir hücrelerinin veya nadiren beyindeki sinir hücrelerinin hasar görmesi ile Multipl Skleroz yani kısa adı ile M
  • Artık zaman, beyindir… Beyin embolisine müdahale ilk 4,5 saat içinde yapılmalı. Kaybedilen her saniye beyinde hasar bırakıyor.
  • Majör depresyonun belirtilerinden çaresizlik, değersizlik, olaylara karşı ilgisizlik gibi durumlar rüyalara da yansıyor.
  • Randevu Al