Beyinde karanlığın 5 atlısı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan “Şehir Stresi ve Stres Yönetimi” ni anlattı. Beyinde karanlığın 5 atlısı hakkında da bilgi verdi.

Beyinde karanlığın 5 atlısı
Paylaş:

Üsküdar Üniversitesi Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan Şehir Politikaları Merkezi Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen “Şehir Konuşmaları” söyleşilerinin konuğu oldu. Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın “Şehir Stresi ve Stres yönetimi” başlıklı konferansına katılımcıların ilgisi oldukça yoğun oldu.

Stres altında kadın beyni ve erkek beyni farklı çalışıyor. Sağ beyinin duygusal, sol beyinin mantıksal ve ön beyinin de ikisi arasında ki dengeyi sağladığını vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Stres altında kadın beyni ve erkek beyninin farklı çalıştığına dikkat çekti. Erkek beyni stres altında zihinsel sığınağına çekiliyor ve sonuç odaklı düşünerek çözüm üretmeye çalışıyor diyen Tarhan, erkeğin çözüm ürettikten sonra da zihinsel sığınağından çıktığının altını çizdi. Tarhan, kadın beyni stres altında paylaşarak rahatlama çalıştığını, yani erkek beyni sonuç odaklı olurken, kadın beyninin süreç odaklı olduğunu ifade etti.

BEYİNDE KARANLIĞIN 5 ATLISI

Kurumsal politikalarda stres kaynaklarına, kendimiz ve başkalarında stres belirtilerine de değinen Tarhan, stresin psikolojik gerekçelerinin yanında fizyolojik gerekçelerinin de olduğunu söyledi. Tarhan, stres altındaki beynin karanlığın 5 atlısı kin, nefret, kıskançlık, öfke ve düşmanlıkla çalıştığını da kaydetti.

STRESİ EN AZA İNDİRMEK İÇİN STRES ANALİZİ YAPIN!

Stres azaltmanın yollarına da ele alan Tarhan, “İşin içinden çıkamadığınız durumlarda stres analizi yapın. Öncelikle problemin ne olduğunu bulun daha sonra o problemi doğuran sebepleri, muhtemel çözüm yolları ve en iyi çözümün hangisi olduğunu bulun. Böylece stres durumunu en aza indirmek mümkündür” dedi.

Trafikte kültür farkı konusunu da ele alan Tarhan, şehir içinde ki trafik stresini, trafik etik değerlerini ve kültür farkını, kendi yaşamından örnekler vererek anlattı.

Katılımcıların sorularını da cevaplayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a programın sonunda hediye takdim ettiler.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

 Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: