Beyin ve Sinir Cerrahisi operasyonları nelerdir

Beyin, omurilik ve periferik sinirler genellikle cerrahi tedavi gerektiren bölgelerdir. Bu tür cerrahi tedavi gerektiren hastalıkların geneli beyin ve sinir cerrahisi alanlarında değerlendirilir.

Beyin ve Sinir Cerrahisi operasyonları nelerdir

Üç sisteme ait olan özel hastalıkların ameliyatları en üst teknolojiler kullanılarak yapılır.

BEYİN ANEVRİZMALARI VE BEYİN KANAMALARI

Beyin damarı anevrizmaları olarak adlandırılan hastalıklar için beyin ve sinir cerrahisi operasyonları uygulanır. Bu durum beyin damarlarında baloncuk şeklinde ortaya çıkan ve patlama sonrasında kişinin hayatını kaybetmesine yol açabilen ciddi bir beyin damar hastalığıdır.

Beyin zarı veya beyin dokusu içerisine kan sızdığı zamanlarda da beyin ve sinir cerrahisi operasyonları devreye sokulur. Ayrıca beyin ve omurilik tümörleri için de beyin ve sinir cerrahisi operasyonları tercih edilmektedir. Hidrosefali (beyinde su toplanması) hastalıklarında da beyin ve sinir cerrahisi ön plana çıkar.

BEL VE BOYUN FITIKLARI

Bel ve boyun fıtığının cerrahi tedavisinde mikro cerrahi yöntemleri uygulanır. Bu yöntem sayesinde çıplak göz ile yapılan ameliyat olarak da adlandırılan açık ameliyatlara göre daha yüksek başarı oranı elde edilir. Sinir dokusunda hasar oluşumu gibi riskler de mikro cerrahi yöntemler ile engellenir.

Ortalama olarak 1 ile 2 cm’lik olarak açılan ve üzerinde çalışılan bu özel alanda kemik ve bağ dokusu hasarı riski son derece düşüktür. Hastalar ameliyat sonrasında gündelik hayatlarında kısa süre içerisinde dönebilirler.

OMURGA KANAL DARLIĞI

Kanal darlığı adı verilen rahatsızlıkların tedavisinde de beyin ve sinir cerrahisi devreye girer. Günümüzde giderek yaygınlaşmaya başlayan kanal darlığı ameliyatları Türkiye’de en yüksek standartlarda uygulanabilmektedir.

Beyin ve sinir cerrahisi kliniklerinde yeni bir yöntem olarak adlandırılan ‘’Kontrlateral Mikrocerrahi’’ yöntemi ile omurga kanal darlığı tedavi edilebilmektedir. Kemik bütünlüğünün korunduğu bu ameliyat türünde herhangi bir risk bulunmamaktadır. Kemikte açılacak olan ufak bir kesi ile uygulanabilecek yöntem, iyileşmenin daha kolay olabilmesini sağlar.

Diğer cerrahi türlerine göre daha avantajlı olarak nitelendirilen bu yöntemin uygulanıp uygulanamayacağı ise, hastalığınızın seyrine ve doktorunuzun kararına bağlıdır. Ayrıca Beyin ve sinir cerrahisi durumunda yaş, vücut yapısı ve diğer hastalıklarınız da karar aşamasında değerlendirilir.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kafa travması geçirenler dikkat! Her kafa travması beyni etkiliyor!
  • Cep telefonu ve beyin tümörü arasında bir bağ var mı? Baş ağrısı, bulantı ve kusma beyin tümörü habercisi olabilir.
  • İngiltere'de, beyin ameliyatı olurken keman çalan müzisyen, “Ne çaldığımı hatırlamıyorum” dedi.
  • Beyin düşünmemizi sağlayan, vücudumuzdaki her hareketimizi kontrol edebilme gücü veren en önemli organımızdır.
  • Beyinde görülen tüm hastalıklara verilen genel bir isimdir. Beyin kanamalarından iltihaplara veya urlara kadar çeşitlik hastalıkları içerir. Vücudumu
  • Diş ağrısı sandı beyin ameliyatıyla kurtuldu. Ağrılarından beyin cerrahisiyle kurtuldu. NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahı Pr
  • Randevu Al