Beyin ve öğrenme! Birbirine nasıl bağlı?

Beyin ve öğrenme arasında nasıl bir ilişki var?

Beyin ve öğrenme! Birbirine nasıl bağlı?

Üsküdar Üniversitesi Nermin Tarhan Konferans Salonunda “Kitap Sohbetleri” başlığı altında katılımcılarla bir araya gelen Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, sorular üzerinden ‘’Beyin ve Öğrenme’’ işlevleri ile ilgili katılımcıları bilgilendirdi.

Beyin ve Sosyal Sağlıkçılar Kulüplerinin birlikte düzenlediği kitap sohbetlerinin ilkinin konuğu Üsküdar Üniversitesi Nörobilim Ana Bilimdalı Başkanı, NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ oldu.

BEYİN 3 ŞEKİLDE YAŞLANIR

‘Beyin ve Öğrenme’ isimli programda biyolojik canlıların ister istemez yaşlanacağını ve beynin de aynı süreci yaşayacağını ifade eden Tanrıdağ, beynin üç şekilde yaşlandığını söyledi. Beyin yaşlanmasını Tanrıdağ, normal yaşlanma, erken yaşlanma ve geç yaşlanma olarak üç başlık altında değerlendirdi.

TANRIDAĞ: “NORMAL YAŞLANMA BİR HASTALIK DEĞİLDİR”

İnsan yaş ve sosyal grupları ile ilgili bilişsel işlevlerde kendi yaş grupları düzeyinde performans gösteriyorsa bunun normal yaşlanma olduğunu belirten Tanrıdağ, “Eğer normal yaşlanma gerçekleşiyorsa bu bir hastalık değildir, normal, biyolojik bir yıpranmadır” ifadesini kullandı.

ERKEN YAŞLANMA

Bazı tip insanların beyinlerinin kendi yaş gruplarından daha erken yaşlanmasını ve kendi yaş gruplarında görünmeyen reaksiyonlara; bellek, dikkat, öğrenme, duyguları kontrollerde yavaşlama…vs. testlerde rastlanırsa bunun erken yaşlanma olabileceğini dile getiren Prof. Dr. Tanrıdağ “Kırk yaşında bir insan Alzheimer olursa, erken yaşlanmıştır” dedi.

Tanrıdağ, süper yaşlanma olarak adlandırılan, diğer adıyla geç yaşlanmada ise beyin işlevlerinin kendi yaşıtlarının standartlarından daha iyi çalıştığını, örneğin 70 yaşındaki kişinin beyninin 45 yaşındaki bir kişinin beyni gibi çalışması olduğunu vurguladı.

‘’DUYGUSAL ZEKÂ BÜYÜK FOTOĞRAFI GÖRÜR’’

Zekâ ile beyin ilişkisi noktasında mantıksal ve duygusal zekânın ayrımına ve işlevlerine dikkat çeken Prof. Dr. Tanrıdağ, mantıksal zekânın neden-sonuç ilişkisi üzerinden olayları incelediğini belirtirken, duygusal zekânın ise büyük fotoğrafı görmeye yaradığını vurguladı.

TANRIDAĞ: “ÖĞRENMEK TEHLİKELERDEN KORUYOR”

Beynin öğrenme ve unutma ilişkilerinden bahsederek öğrenmenin yoğunlaşması ile unutmanın da doğal bir işleyiş olarak artacağını ifade eden Prof. Dr. Tanrıdağ, öğrenmenin sürdürülerek, ileriki yaşlarda bizleri bekleyen tehlikelere karşı önlem alınabileceğini dile getirdi.

TANRIDAĞ: “GRUPLARLA HAREKET EDEN BEYNİNİ KULLANMIYOR DEMEKTİR”

Grup ilişkilerinde beynin aktif kullanılması noktasında insanın kendi fikirlerini oluşturmasından ziyade grubu ne diyorsa onu onaylamasının, kişiyi kendi beynini kullanmaktan yoksun kıldığını vurgulayan Prof. Dr. Tanrıdağ, “Eğer siz bir grubun üyesiyseniz ve oradaki her şeyi doğru görüyorsanız, beyninizi kullanmıyorsunuz demektir.” İfadelerini kullandı.

Üsküdar Haber Ajansı

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • TMU yöntemiyle beyinde ihtiyaç duyulan alanlar harekete geçiriliyor.
  • Psikoterapi alanında kullanılan biofeedback ve nörofeedback yöntemlerinin bireye vücudun verdiği tepkileri somut şekilde gösterdiğini kaydeden Uzman K
  • Bağımlılık, şizofreni, Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), erişkin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve diğer bazı psikiyatrik hastalıkların teda
  • İnmenin önlenmesi için damar darlıklarının tedavisi gerekiyor.
  • Demans, travmatik beyin hasarı, Parkinson, ALS ve inme gibi beyin hastalıkları sonucunda bilişsel, dilsel, iletişimsel güçlükler, konuşma bozuklukları
  • Beyin, omurilik ve sinirleri kapsayan sinir sisteminde çok sık karşılaşılan pek çok farklı tümör bulunuyor.
  • Randevu Al