E-bültenimize kayıt olarak güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

Beyin Tümörü Ameliyatı

Beyin tümörü vakalarının artması ile beyin tümörü ameliyatı hakkında bilgi almak isteyenler de çoğalıyor.

Beyin Tümörü Ameliyatı

Özellikle tedavi edilmediği takdirde ölümle bile sonuçlanabilen önemli sorunlara neden olmasından dolayı, ameliyat tek çare olarak görülüyor.

Beyin Tümörü Nedir? Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

Beyinin herhangi bir bölümündeki dokuların, anormal olarak büyümesine beyin tümörü denmektedir. Bu tümörler bulundukları bölgeler ve büyüklüklerine göre, beynin fonksiyonlarını olumsuz şekilde etkilemektedir. Beyin tümörünün en yaygın belirtileri şunlardır:

1. Sürekli ve şiddetli baş ağrısı
2. Hareket ve yüz mimiklerinde gözle görülür bir yavaşlama
3. Sebepsiz olarak meydana gelen mide bulantısı ve kusma
4. Sara nöbetlerinin oluşması
5. Kişilik bozuklukları
6. Vücudun değişik bölgelerinde meydana gelen güçsüzlük
7. Yazı yazma ve hesap yapma gibi bazı yeteneklerin kayıp olması.

Beyin tümörleri, beynin kendi hücrelerinin büyümesinden veya başka bir bölgedeki tümörden dolayı oluşabilmektedir. Nedenleri çok fazla bilinmemekle beraber, iki türlü beyin tümörü vardır:

İyi huylu tümörler

Bu tümör çeşitleri beyin hücresinden kaynaklanmaz ve çok yavaş büyürler. Beynin temel dokusundan çıkartılması da kolay olmaktadır.

Kötü huylu tümörler

Bu tümörler, genellikle kanser tümörleridir ve çok hızlı olarak büyürler. Kötü huylu tümörler, beynin kendi hücresinden oluştuğu için, tamamen temizlenmesi çok zor olmaktadır.

Beyin Tümörü Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Beyin tümörü ameliyatı yapılmadan önce, değişik görüntüleme yöntemleri ile tümörün boyutları ve konumu tespit edilmektedir. Daha sonra ise tümörün durumuna göre dört çeşit müdahale yöntemi uygulanmaktadır:

Ameliyat
Beyin tümörünün tamamen alınması için uygulanan bu yöntemde, kafatası kemiği kesilip tümör alınmakta ve daha sonra kemik tekrar yerleştirilmektedir.

Mikrocerrahi
Bu yöntem genellikle ameliyata yardım maksadı ile yapılır. Sağlıklı dokular ile tümör daha kolay ayrılır ve mümkünse temizlenmesi de yapılır.

Ultrasonik aspirasyon

Tümörün içine yerleştirilen özel bir cihazın, ses dalgaları vasıtası ile tümörün parçalandığı bu yöntem sonucunda, parçalanan tümör vakumla çıkarılır.

Laparoskopik beyin ameliyatı

Kafatasından açılan küçük bir delikle endoskop ile görüntüleme ve makaslarla çıkartılması işlemidir. Genellikle beyin boşluğundaki tümörlerde uygulanır

Beyin Tümörü Ameliyatının Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Beyin tümörü ameliyatı ne kadar başarılı olursa olsun, ameliyat sonrasında bazı vücut fonksiyonlarında problemler görülebilir. bu nedenle psikolojik destek alınması faydalı olmaktadır.Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: