Beyin Sisi COVID'den 8 ay sonra devam edebilir

COVID-19 için tedavi edilen hastalarda teşhisten ortalama 7 ay sonra hala yüksek beyin sisi oranlarına rastlandı.

Beyin Sisi COVID'den 8 ay sonra devam edebilir

New York'taki Mount Sinai'deki Icahn Tıp Okulu'nda yaş ortalaması 49 olan 740 kişiyle yapılan çalışmaya, daha önce hafıza sorunu öyküsü olmayanlar, ayakta tedavi görenlerin yanı sıra hastaneye kabul edilen veya acil servislerde tedavi edilen kişiler de katıldı.

Uzmanlar, yaşlı popülasyonların ciddi bir hastalıktan sonra bilişsel bozulmaya duyarlı olduğu iyi bilinmesine rağmen, bu çalışmanın genç insanlar için de etkileri olduğunu söylüyor.

Klinik nöropsikolog Becker, "Pek çok insan COVID'den kurtulacaklarına ve gayet iyi olacaklarına inanıyor ve nüfusun çoğunluğu için bunun doğru olduğunu düşünüyorum" diyor ve ekliyor: "Çeşitli yaş gruplarındaki bireyleri ve hastalık şiddeti spektrumunu etkileyebilecek COVID'den kaynaklanmaktadır."

UCLA Psikiyatri Bölümü'nde profesör ve geriatrik bir psikiyatrist olan MD Helen Lavretsky, hastalarında benzer sorunlar gördüğünü söylüyor.

"Özellikle, COVID'e yakalanana kadar sağlığı en iyi durumda olan gençler için yıkıcı bir durum" diyor ve ekliyor: "Bazıları COVID'den hemen sonra düzeliyor, ancak daha sonra duraklama ve beyin sisi veya bilişsel bozukluk en yaygın üç tanesinden biri. Diğer belirtiler ise yorgunluk ve kaygı"

Lavretsky, "Normalde bu yaştaki insanlarda bu tür bir bozukluk yoktur. Belki tek haneli oranda. Bu, örneğin HIV veya Lyme Hastalığı gibi diğer viral hastalıklardan farklı değildir. Şaşırtıcı olan şey ölçektir ve pek çoğunda var." dedi.

Pek çok kişiye COVID-19 bulaştığı için, bu etkileri olan sayıların yüzbinleri bulduğunu ve bunun sağlık sistemine büyük maliyet ve iş verimliliği kayıpları getireceği açıklandı.

Lavretsky, "Önümüzdeki yıl içinde, hepimiz bu sorunun ne kadar büyük olduğunu anlayacağız." Dedi.

Baltimore'daki Johns Hopkins Medicine'de psikiyatri ve davranış bilimleri Doçenti olan Tracy Vannorsdall ise COVID hastalığından sonra da benzer etkiler gördüğünü söylüyor. Vannorsdall, bu çalışmanın COVID-19'dan kaynaklanan tüm hastalık seviyelerinde kalıcı etkilerin bulunduğunu gösterdiğini ve bulguların yaşlandıkça COVID'den kurtulan gençlerin başına gelenlere de endişe eklediğini de sözlerine ekledi. Vannorsdall, bu çalışmanın bulgularının, klinisyenlerin bilişsel işlev ve hafıza hakkında daha fazla soru sorması gerektiğini öne sürdüğünü söyledi.

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Molnupiravir etken maddeli antiviral Covid-19 ilacının 65 yaş üstü hastalar ve 18 yaş üstü yüksek riskli kişilerde kullanımına başlandı.
  • Pandeminin başında sadece sağlık çalışanlarında görülen uzamış Covid-19 enfeksiyonu yani post Covid-19 enfeksiyonu, şu anda sağlık çalışanı olmayan k
  • Covirgin 2020'den itibaren kelime dağarcığımıza eklenen yeni bir İngilizce kelime. Covirgin “Henüz Covid 19 Bulaşmamış Kişi” anlamına gelir. Covirgin'
  • Pandemi toplumumuzun tüm alanlarını etkilemeye devam ediyor. Türkiye, Omicron varyantı nedeniyle enfeksiyonlardaki hızlı artışın ortasında, yerel olar
  • COVID-19 vakaları her geçen gün artıyor. COVID Testi Pozitif Çıkanlar Ne Yapmalı? COVID için pozitif test yaptıysanız, sonra ne yapacaksınız? Ya da p
  • Uzmanlar, Omicron varyantının diğer koronavirüs varyantlarına benzer semptomlara sahip olduğunu söylüyor. Ateş, öksürük ve nefes darlığı belirtileri a
  • Randevu Al