Beyin hastalıkları hakkında bilmedikleriniz

Beyinde görülen tüm hastalıklara verilen genel bir isimdir. Beyin kanamalarından iltihaplara veya urlara kadar çeşitlik hastalıkları içerir. Vücudumuz için kilit bir organ olan beyinde görülen bir rahatsızlık vücudun diğer taraflarına da etki etmesi yüksek bir olasılıktır.

Beyin hastalıkları hakkında bilmedikleriniz

Aynı zamanda vücutta olan bir rahatsızlığında beyne zarar vermesi de olasılıklar dâhilindedir. Mesela kızamık, tifo veya zatürre gibi hastalıklardan diş iltihaplarının beyne ulaşması da olası beyin hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Beyin ile ilgili hastalıklar kalıtsal olabildiği gibi, yaşlılık ya da hastalık nedenli olabilir. Teşhis ve tanısı kadar tedavisi de zor hastalıklardır. Bu sebeple beyin cerrahileri merkezleri ileri teknolojik donanımlara sahip, uzman ekiplerin bulunduğu merkezlerdir.

BEYİN HASTALIKLARI NELERDİR

Beyin hastalıklarına kısaca bir göz atarsak;

Beyin İltihabı (Anseptik Menenjit); Merkezi sinir sisteminde virüs kaynaklı meydana gelen hastalıklara ansefalit ismi verilir. Herpes simplex, kabakulak, enfeksiyoz hepatit, enfluenza veya enfeksiyoz mononükleoz gibi virüsler bu hastalığa neden olurlar.

Beyin Kanaması; Normal beyin fonksiyonlarının aniden bozulması sonucu meydana gelen bu hastalığa inme veya felç denilmektedir. Bu tarz bozulmalar üç şekilde meydana gelir. Serebral Hemoraji (beyin kanaması), 50 yaş ve üzerindeki kişilerde damar sertliği ve yüksek tansiyon kaynaklı olarak ortaya çıkar. Serebral Tromboz (beyin trombozu), genellikle damar sertliği olan kişilerde ortaya çıkar bir hastalıktır. Serebral Amboli (beyin ambolisi), her yaşta kişilerde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genç yaşta olan kişilerde ani bilinç kaybı olan durumlar ortaya çıktığı sıklıkla rastlanılmaktadır. Beyin hastalıkları tedavilerinde hastalığın teşhisi konulmadan asla yapılmaz.

Beyin Sarsıntısı, Beyin Travması; Kafatasının kırılması ya da sarsılması sonrasında beyin dokusunun zedelenmesi sonucu ortaya çıkan hastalıktır.

Beyin Tümörleri; Beynin çeşitli boşluğu yanı sıra kafa boşluğunda da ortaya çıkan urlara beyin tümörleri denilmektedir.

Beyin hastalıkları tanısına bağlı olarak belirtileri değişmektedir. Bu çok önemli hastalıklarda uzman doktorlara gidilmesi tedavinin olumlu olması açısından önemlidir.

NPİSTANBUL Beyin hastanesi olarak hastalarımızın en iyi şekilde tedavi olması için çalışıyoruz. İleri teknolojimiz ve konusunda uzman ekiplerimiz ile tam teşekküllü bir beyin hastanesi olarak hizmet veriyoruz.

 

Paylaş:Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
  • Sükran Karakurt yazdı:

    Ben yurt dışındayaşayan biriyim allah rızası için bana açil yardım edin benim elim kolum bagı geçen hafta annem kırıkkalede beyin kanaması geçirdi sag tarafı felç olmuş beynıne pıhtı atmış diyorlar şimdi durumu kotü diyorlar ben bi türlü anlamıyorum burda kafayı yiyecegi nerdeyse neden sadece hap vetiyorlar annem ilk zamanlar sol eli ile hastanede namaz kılıyordu meden acil mudahele etmiyorlarda daha kotüye gidiyo durumu devlet hastanesinde yatıyor kırıkkalede ben hemen ankarada bir beyin cerrahını bulup ankaraya yatırmak isyiyorum nolur bana yardım edin anemi daha iyi bir hastaneye ve uzmanlara doktora emanet edelim ambulansla götürülür özel hastaneye acil cevap istiyorum sevgi ve saygılar şükran karakurt.


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kafa travması geçirenler dikkat! Her kafa travması beyni etkiliyor!
  • İngiltere'de, beyin ameliyatı olurken keman çalan müzisyen, “Ne çaldığımı hatırlamıyorum” dedi.
  • Beyin düşünmemizi sağlayan, vücudumuzdaki her hareketimizi kontrol edebilme gücü veren en önemli organımızdır.
  • Diş ağrısı sandı beyin ameliyatıyla kurtuldu. Ağrılarından beyin cerrahisiyle kurtuldu. NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahı Pr
  • Beyin tümörü normal işlevlerini yerine getirmeyen, farklı hareket eden bir nevi bozuk beyin hücresidir.
  • Randevu Al