Beyin ameliyatları nasıl yapılıyor

Beyin cerrahisi alanında yaşanan gelişmeler beyin ameliyatlarında riski en aza indirecek uygulamaların kullanabilmesini sağlıyor. Günümüzde artık gelişen tıp teknolojileri sayesinde beyin ameliyatları nasıl yapılıyor sorusu eskisi gibi korkutucu cevaplar alınan bir soru değildir.

Beyin ameliyatları nasıl yapılıyor

Beyin ameliyatları cerrahi müdahalenin ne için yapıldığına göre farklı planlanır.

Beyin ameliyatları 5 saat ile 14 saat gibi uzun sürelerde gerçekleşir. Beyin ameliyatlarını sadece uzman beyin cerrahları yapabilir. Beyin kanaması ya da beyin tümörü ameliyatları farklı yöntemlerle farklı sürelerde gerçekleşir. Kafatası açılarak gerçekleşen beyin ameliyatlarına kraniotomi denmektedir. Beyindeki hasara göre, hasarın bulunduğu yere göre beyne müdahale edilir.

BEYİN AMELİYATI DETAYLARI

Beyin ameliyatlarında hastaların saçları tamamıyla kesilir. Hastaya genel anestezi ile bazı durumlarda sınırlı uyuşturma uygulanır. Beyindeki sorunun merkezine ulaşmak için bir yol açılması gerekir. Bu nedenle kafatasından beyindeki sorunun olduğu yere ulaşmak için kafatası açılarak yol açılır.

Beyin ameliyatları kraniotomi yani açık beyin ameliyatı ya da nöroradyoloji yani kapalı beyin ameliyatı şeklinde yapılabilmektedir. Beyin ameliyatı nasıl yapılıyor diye merak eden hastaların çok da fazla bu konuda endişelenip korkmaları iyi değildir. Ameliyat detayları hastanın durumuna göre planlanır ve hastaya açıklanır.

İleri teknoloji görüntüleme cihazları kullanılarak yapılan kapalı beyin ameliyatlarında tüm işlemler cihaz ekranından takip edilerek yapılır. Kapalı beyin ameliyatı uygulanabilen durumlardan biri de çok sık rastlanan bir beyin hasarı sorunu olan anevrizma tedavisidir.

BEYİN AMELİYATINDA MODERN YÖNTEMLER

Beyin ameliyatı aslında çok eski çağlardan beri insanlık tarafından keşfedilmiş bir tedavi yöntemidir. Beyin ameliyatlarında bu gün mükemmel teknolojiler kullanılabilmektedir. Beynin içini görüntüleyebilen cihazlarla beyin ameliyatları kafatası açılmadan yapılabilmektedir. Beyin ameliyatlarında kullanılan modern yöntemler gün geçtikçe artarken beyin ameliyatlarının riski de giderek azalmaktadır.

Beyin ameliyatı nasıl yapılıyor diye merak eden ameliyat olacak hastanın ise baştan korkmaması için çok fazla başka örneklere kafa yormaması daha iyi olacaktır. Beyin ameliyatları eskisi gibi ölüm tehlikesinin çok olduğu, çok zorlu ameliyatlar değildir. İleri teknoloji sistemlerle çok daha az riskle beyin ameliyatları yapılabilmektedir.Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: