Beyin Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Biliyorsunuz ki günümüzde teknolojik gelişmeler ile birlikte sağlık alanında da büyük atılımlar gerçekleştirildi.

Beyin Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Doktorlar için oldukça zorlayıcı, hastalar için ise bir o kadar riskli görünen ameliyatlar ile ilgili yeni teknolojik gelişmeler ile farklı birçok çözüm yolu üretildi. Bu ameliyatlardan birisi de her hastanın korktuğu beyin ameliyatlarıdır. Peki günümüzdeki büyük teknolojik hamleler sonrasında beyin ameliyatları nasıl yapılır? Beyin ameliyatlarında riskli bir durum var mıdır? Hastaların bu gibi kritik ameliyatlardan korkmaları gerekir mi?

Beyin Ameliyatı Öncesinde Kendinizi Psikolojik Olarak Germemelisiniz!

Yukarıda da değinmiş olduğumuz gibi eski dönemlerde oldukça riskli görülen birçok ameliyat günümüzde hızlıca gerçekleştirilmektedir. Beyin cerrahisi alanında da tıptaki ilerlemeler ile birlikte ve tabi bunlara ek olarak teknolojik gelişmeler de işin içine girdiğinde eski dönemlerdeki o korkutucu algının artık yıkıldığını söyleyebiliriz.

Bu süreçte hastanın ve hasta yakınlarının pozitif bir enerji içerisinde olmaları çok önemlidir. Risk her zaman bulunmaktadır. En küçük ameliyatlarda bile risk oranı göze almak gerekmektedir. Bu sebeple hastanın ve hasta yakınlarının beyin ameliyatını ekstra büyütmemeleri psikolojik anlamda çok önemlidir. Hasta bu durumdan ne kadar az etkilenebilirse süreç sonrasında kendisini o kadar hızlı toparlayabilecektir.

Beyin Ameliyatı Süreci

Beyin ameliyatları yapılacak olan cerrahi müdahalenin durumuna göre süre olarak değişiklik göstermektedir. Ameliyatlar genellikle 5 ila 15 saat arası sürmektedir. Bu önemli ameliyatları yalnızca beyin cerrahisi alanındaki uzman hekimler gerçekleştirmektedir. Beyinde yaşanan hasara göre müdahalelerin şekilleri de değişmekte ve çeşitlenmektedir.

Ameliyat öncesinde hastanın problemi ile ilgili uzman hekimler bir rapor oluşturmaktadırlar. Yapılacak olan uygulamalar, herhangi bir komplikasyonda gerçekleştirilebilecek müdahaleler tartışılmakta ve hastaya en az derecede zarar verecek yol için bir plan oluşturulmaktadır.

Tüm bu süreçler hasta ve hasta yakınları ile de paylaşılmaktadır. Eğer böyle bir ameliyata girecekseniz doktorunuza güvenmeli, çok fazla stres yapmamaya çalışmalı ve sürekli ameliyata odaklanmamalısınız. Bu süreci zorlaştıracak olan her türlü durumdan kaçınmalısınız.Etiketler: Beyin ameliyatı beyin ameliyatı nasıl yapılır


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Alerjiler genetik midir? Vücutta neden alerji gerçekleşir?
  21 Mayıs 2019, 09:34
 • Şizofreni nasıl anlaşılır? Mevsimsel geçişler tetikliyor mu?
  20 Mayıs 2019, 13:41
 • Şizofreni belirtileri neler? Tedavisi var mı?
  20 Mayıs 2019, 10:45
 • Buket Aydın 40'ta sordu, yazar Cemalnur Sargut yanıtladı!
  20 Mayıs 2019, 09:20