Beyin Ameliyatı İsimleri Nelerdir

Beynin damarlarında bir takım sebepler nedeni ile daralma, tıkanma ya da yırtılma olması durumunda kanın akış düzeni bozulmaktadır ve sonuçta buna bağlı olarak cerrahi operasyon gerektiren durumlar oluşmaktadır.

Beyin Ameliyatı İsimleri Nelerdir
Paylaş:

Beyin ameliyatı isimleri ve ameliyatı gerekli kılan hastalıklar hakkında kısa bilgiler verilecektir.

Beyin Ameliyatları ve Ameliyata Neden Olan Durumlar

Beyin ve Omurilik Tümörü Ameliyatı: Genel olarak baş ağrısı, bulantı, görmede bozukluk gibi belirtiler gösteren beyindeki tümörler kanserlerin tümünün % 10’luk kısmını oluşturmaktadırlar.

Beyin Anevrizması Ameliyatı: Beyindeki damarlarda bazı etkiler sonucunda balonlaşma denilen beyin anevrizması ortaya çıkmaktadır. Cerrahi müdahalenin amacı bu damarın normale dönmesini sağlamaktır.

Beyin Kanaması Ameliyatı: Beyin kanamalarında ilk 12 saatlik zaman dilimi içindeki müdahaleler büyük önem taşımaktadır.

Kafa Travması Ameliyatı:  Bir kaza ya da çarpma sonucunda kafa travması oluşabilir. Kafa travmaları beyin dokusunun önemli hasarlar alarak kalıcı olabilen sorunlara neden olabilir.

Prefirik Sinir Ameliyatları: Beyindeki sinirlerde oluşabilen sinir yaralanması ya da sinir baskılarının neden olabildiği sorunlara yönelik olarak uygulanmaktadır.

Doğumsal Olarak Görülen Sinir Sistemi Sorunlarına Yönelik Ameliyatlar: Daha anne karnında iken oluşabilen sinir anomalilerine yönelik yapılır. Beyin ameliyatı isimleri genel olarak ameliyat edilen bölgedeki sorunlara göre verilmektedir.

Epilepsi Cerrahi Ameliyatları:  Epilepsi nöbetlerinin görülmelerini engellemeye yönelik olarak yapılır. Genel olarak iki farklı yöntemle ameliyat uygulanmaktadır. Birincisi epileptik etkilere neden olan merkez noktasını ortadan kaldırmaya yöneliktir ikincisi epilepsi nöbetlerinin yayılma yollarının kesilmesini amaçlayan yöntemdir.
Beyin günlük yaşamımız içinde çok önemli işlevleri yerine getirmektedir. Bu neden beyin fonksiyonlarının normalden farklı hale gelmesine neden olabilecek olumsuz durumlar görme bozukluğu, konuşma bozukluğu, kısmi felç, denge bozukluğu, bilinçte bozukluk, gibi fonksiyonlarda bozulmalara neden olur. Bu gibi fonksiyonel bozukluklar hafif düzeyde olsalar bile durum önemsenmeli ve konu ciddi olarak değerlendirilerek uzman doktor yardımı alınmalıdır.  Beyin ameliyatları isimleri bu çerçevede ele alındığında ameliyata neden olan sağlık sorununun ortaya çıkma nedeni daha iyi anlaşılabilir. Beyin hastalıkların hayati önem taşıdığı ve ihmal edilmemesi gerektiği uzmanların ilk önerisidir.Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: